|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Матични клетки од папочната врвца
17.4.2009 6:57:05   
Еца
Крвта од плацентата и папочната врвца на новороденчето (кои најчесто се фрлаат после породувањето), претставува извор богат со матични клетки од непроценлива вредност.Денес веќе се користи можноста за употреба на матичните клетки во третман на голем број сериозни болести,а она што треба да го знаете е дека оваа постапка може да се направи САМО во еден момент, непосредно по раѓањето на Вашето дете. Изолирањето и криопрезервацијата на матичните клетки може да овозможи многу значајни терапевтски придобивки како за самото дете, така и за поблиското семејство.

Болести кои се лекуваат со примена на матичните клетки
-акутни леукемии
-хронични леукемии
-нарушувања на бласт клетките
-лимфопролиферативни нарушувања
-миелопролиферативни нарушувања
-нарушувања на фагоцитите
-болести од депонирање на масни клетки
-конгенитално нарушување на имуниот систем
-сериозни комплицирани имунодефицити
-вродени аномалии на тромбоцити
-нарушување на клеточна плазма
-миелодиспластични синдроми
-ткивно клеточни нарушувања
-наследни аномалии на еритроцитите

Навистина една единствена шанса за обезбедување на здравјето на нашите децаuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Матични клетки од папочната врвца
19.4.2009 14:51:00   
mila
Jas za ova mnogu imam slusano i ako mi dade Gospod bebe sigurno ke gi zacuvam maticnite kletki od papocnata vrvca, vo sekoj slucaj mislam deka e mnogu dobra investicija(a nedaj boze da zatreba)

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Матични клетки од папочната врвца
20.4.2009 9:20:23   
biba
Me interesira dali nekoj moze da mi napise informacii za cenite,na kolku vreme gi cuvaat i kolku e seto toa sigurnouser posted image

(Одговор на членот mila)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Матични клетки од папочната врвца
20.4.2009 9:48:39   
Еца
Во промотивниот период на претставување на новата услуга "Cryo Cord Gold”, Cryo-Save на сите идни родители кои ќе потпишат договор за зачувување на матични клетки од крвта на папочната врвца (цена од 1750 евра за првите 20 години) ќе им подари бесплатно зачувување на матични клетки и од ѕидот на папочната врвца.


< Поракaта ја уредил Elena -- 20.4.2009 9:49:07 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот biba)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Матични клетки од папочната врвца
21.4.2009 10:16:45   
vesna_kr
Има ли некој зачувано матични клетки? ЈАс имав слушнато пред да се породам ама некако не замарив и не зачувавме.Имам слушнато дека можело и од млечните заби.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Матични клетки од папочната врвца
12.6.2009 14:45:18   
Еца
Оние матични клетки од забите не се исто што и матичните клетки од папочната врвка.Леле во последно време многу се размислувам за ова!

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот vesna_kr)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Матични клетки од папочната врвца
12.6.2009 15:09:27   
fifi
Nesto za sto vredi da se investira.Nikogas ne znaeme sto nosi zivotot.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Матични клетки од папочната врвца
19.6.2009 19:49:27   
Еца
Има ли некој веќе сочувано матични клетки? 

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот fifi)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Матични клетки од папочната врвца
16.7.2009 22:49:41   
koalicka
Elena nie od nasata kerkicka gi zacuvavme maticnite kletki od papocnata vrvca i parce od nea, malku poveke vlegovme vo minus so smetkite zasto se poragav vo Remedika ama ne zalam i se nadevam deka nikogas nema da gi upotrebime, a plativme 1850 evra na tri rati.

< Поракaта ја уредил Julie -- 4.8.2009 14:07:33 >

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Матични клетки од папочната врвца
16.7.2009 23:16:43   
Еца
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Одлична инвестиција, браво, и дај Боже никогаш да не ви затребаат.user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот koalicka)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Матични клетки од папочната врвца
28.7.2009 15:42:11   
drMarija
Eve me i mene so pozitivno mislenje za maticnite kletki od papocna vrvca. Zosto tokmu od papocna vrvca?
-Bidejki se najmladi, najnezreli i najpogodni za terapija na golem broj na zaboluvanja
-Bidejki od nea tie se dobivaat vo najgolem broj, sporedeno so drugi izvori na maticni klekti
-Bidejki vo stomaceto na mamickite tie se zastiteni od golem broj negativni faktori od okolinata 
Dokolku se odlucuvate da gi zacuvate maticnite kletki od Vaseto detence, ne propustajte go onoj edinstven i nepovtorliv moment na raganjeto-da go izvlecete maksimumot  od vakvata investicija-da gi zacuvate najmadite maticni kletki so najgolem potencijal!
Neka i nasite decinja ovde vo Makedonija gi uzivaat  prednostite koi vo idnina bi gi ponudile maticnite kletki! 

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Матични клетки од папочната врвца
28.7.2009 15:59:45   
Marie
Почитувана Др. Марија. Ме интересира која е разликата од зачувување на матични клетки од папочна врвца и од млечно запче. Благодарам!

(Одговор на членот drMarija)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Матични клетки од папочната врвца
28.7.2009 16:05:49   
mami
Марие еве можеби не стручно ама ке ти објаснам колку сфатив од предавањето на кое бевме а го организираа Cryo- Save- значи оние клетки кои доагаат од папочната врвца се буквално не одредени и тие можат да бидат се што ке им се наложи- можат да станат и коска и ткиво- ама буквално се, бидејќи немаат заземено став
додека оние од млечното запче се веке на некој начин модифицирани и предодредени да од нив се создава само еден вид на ткиво, значи тие неможат да ти помогнат за сите болести како што можат оние од папочната врвца и плус- бројот на клетки кои можат да се соберат од млечното запче е многу мал, скоро и да не врши работа за ништо.
Ова е она што сум запомнила од предавањето, можеби грешам, ако има некој нека ме поправи ве молам

(Одговор на членот Marie)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Матични клетки од папочната врвца
28.7.2009 16:07:40   
Marie
Благодарам Мами. А за какви предавања зборуваш, јас малку не бев во можност да ве следам постојано?

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Матични клетки од папочната врвца
28.7.2009 16:13:17   
mami
http://www.ringeraja.mk/informativni-prenatalni-sredbi_409.html
еве овде елена има прекрасно напишано за што станува збор..а предавањата се навистина одлични

(Одговор на членот Marie)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Матични клетки од папочната врвца
28.7.2009 22:08:47   
drMarija
Почитувана Marie,Папочна врвца од многумина реномирани и искусни научници од областа на матичните клетки и криопрезервацијата се смета за најдобар извор на матични клетки, од причина што од неа тие можат да се добијат во многу поголем број, во мајчината утроба тие се заштитени од многу инфекти и други штетни влијанија од надворешната околина, а исто така се и помлади, во однос на сите други матични клетки, кои би се добиле подоцна во тек на животот. За разлика од нив матичните клетки од млечно запче се во мал број, во усната празнина изложени на голем број микроорганизми и донекаде диференцирани-насочени во својот развој, така што прашање е дали можат со нив да се лекуваат оние над 70 болести кои во моментов се третираат со матични клетки од папочна врвца.Се надевам дека одговорив на прашањето. Голем поздрав:)

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Матични клетки од папочната врвца
4.8.2009 13:22:15   
drMarija
Здраво на сите Рингераја членови!
Би сакала да ве известам дека како и досега, така и оваа прва среда во месецот (утре-05.08.2009) ќе биде одржано уште едно предавање за матичните клетки, во Александар Палас во 19:30. Ајде да се дружиме и притоа да дознаеме нешто интересно и корисно:)
Присуството е се разбира бесплатно. Доколку сакате, би можеле да се чекаме на влезот-во холот на хотелот.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Матични клетки од папочната врвца
4.8.2009 13:32:58   
mami
Значи предавањата се одлични..мамички ако имате можност задолжително посетете ги, верувам дека нема да зажалите за тој еден час што ке бидете таму

(Одговор на членот drMarija)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Матични клетки од папочната врвца
4.8.2009 14:01:24   
Tanja K.
Neznam zosto,medicinsko lice mi ima kazano deka stvarno e dobro da se zemat maticni kletki.NO ima edno golemo NO.Neli nedaj boze da ti zatrebaat,kako i koga i na koj nacin mozat da se iskoristat.Znaci:
-kaj nas nema strucen tim za toa,
-kako ke ti gi donesat tie kletki koga mora da se cuvaat na odredena temperatura,
ama nemozat da ti gi donesat zatoa sto kaj nas nema doktor za TOA,kako da se upotrebat pak velam nedaj boze,
-znaci ke moras da odis nekade vo stranstvo i toa ima nekolku zemji kade sto toa go rabotat,edna od tie zemji e Japonija ili Kina neznam tocno,
-ti davas tolku mnogu pari za mat.kletki,a potoa ke ti trebaat POVTORNO mozebi i poveke od tie sto si gi dal,za da se iskoristat.
Mojot stav znaci,ne e protiv maticni kletki,tuku nie nemame strucen kadar za toa i .....

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Матични клетки од папочната врвца
4.8.2009 14:09:00   
mami
Тања затоа е добро да отидеш на тоа предавање..Ние ги прашавме потполно истите прашања и одговорите се следниве (значи ти пишувам крајно лаички и ти препорачувам да отидеш вечер на предавањето за да ти опишатпостручно)
кај нас докторите знаат да ги искористат клетките за одреден тип на болести и тука ти кажуваат дали можат или не можат, ако неможат тогаш препорачуваат клиника во странство
- клетките се транспортираат во специјални контејнери на таа температура која им е потребна и од банката до болницата ги носат за 24 или 48 часа(не сум точно сигурна за времето)
Сепак, муабетот на докторката беше дека за поголемиот број од болести кои може да побараат вакви клетки нашите доктори се обучени да ги искористат

Најдобро да отидеш и да видиш, и јас бев скептична токму од истите причини меѓутоа докторката толку убаво објасни што здравје за следното ке гледам да смогнам сили и пари за да сочувам

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Матични клетки од папочната врвца
4.8.2009 14:36:55   
Еца
Тања ако можеш обавезно оди на предавање во Александар Палас и сите останати мамички.Многу добро ќе се информирате од прва рака и верувајте се ќе ви биде појасноuser posted image user posted image user posted image Браво за Би мек и овие  информативните средбиuser posted image user posted image user posted image Одете 'и ќе ви би9де јасно зошто ова ви го препорачуваме.Навистина ми е жал што не можам да дојдам овој пат, но наредната средба се гледаме обавезноuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Матични клетки од папочната врвца
4.8.2009 15:33:41   
drMarija
Драга Тања,
враќањето на матичните клетки кога ќе бидат потребни за третман е бесплатно, било каде во Европа, односно се плаќа само авионски билет за медицинското лице, кое ги придружува, доколку треба да се достават било каде надвор од Европа. За цената на третманот не може однапред да се каже, тоа зависи од типот на третман и болест за која би се користеле. Но доколку зачувате матични клетки сега, во секој случај сте во предност, бидејќи при подоцнежниот третман од Вас ќе бараат покрај други трошоци, плус и плаќање на третман за добивање на матични клетки од самиот пациент или друго лице. На пример, ако се работи за леукемија, ќе треба прво да се бара донор, да се плати испитување за да се утврди дали е соодветен да донира клекти, да се плати пункција на коскена срцевина-за добивање на клетките, нивна обработка-тоа се и големи трошоци, но и големо губење време(кое некогаш го нема) а и несигурност дали воопшто ќе постои соодветен донор. Вака барем сте сигурни дека детето има сопствени клетки на располагање, кои по потреба ќе бидат доставени во рок од 48 часа, доставени во специјален мал фрижидер, придружени од лице од банката, кое ќе ги подготви-одмрзне за употреба. Не постои причина зошто не би можеле да се употребат и во Македонија, бидејќи третманите, при кои најчесто во моментов тие се користат( за болести на крвните лози) се вршат и овде; значи место матични клетки од коскена срж ќе ги употребат сопствените клетки на пациентот. Но, за поспецифични заболувања, за кои сеуште широко не се употребуваат, ќе мора да се отпатува во некои од референтните центри, каде експертите, кои имаат соодветно искуство ќе извршат третман. Ова се пред се почетоци на такви третмани, кои во иднина ќе се усовршуваат и стандардизираат, така што само храбро и да им дадеме време на научниците, зошто во наш најдобар интерес е да не се избрза, туку да се сигурни третманите. Во меѓувреме, да ги зачуваме матичните кетки, зошто оваа технологија на употреба остава место за надеж, дека наскоро ќе користат во третман на многу болестиuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Матични клетки од папочната врвца
6.8.2009 18:27:40   
pacuvce
Jas bev na poslednoto predavanje koe se odrza vcera i bese navistina poucno.Edinstveno nesto sto navisitina me razocara e toa sto bidejki jas planiram da se porodam vo Remedika,mi kazaa deka vo momentov dogovorot na Bi-mek e vo nekakva faza na revidiranje,taka da mozno e dokolku otidete na poroduvanje da bidete odbieni od doktorot da vi zeme maticni kletki.Sega se zavisi od dobrata volja na doktorot,a ne od vasata golema zelba.Bi sakala da znam dali nekoj znae nesto poveke za ova???Ogromno blagodaram za povraten odgovor zosto navistina sum vo golema panika sto da pravam.user posted image

(Одговор на членот drMarija)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Матични клетки од папочната врвца
7.8.2009 13:48:38   
drMarija
Draga Pacuvce,
Eve jas imam informacija deka ne treba da se razocaruvate ili otkazuvate odnapred, na parot sto bil na razgovor so doktor ili pretstavnik na rakovodstvoto-im bilo odobreno da im se obezbedi uslugata. Sega zavisi od vaseto insistiranje da vi se dozvoli da si go dobiete ona sto go sakate- kako usluga koja vie  imate pravo da si ja dobiete. Obidete se, naterajte gi da sfatat kolku vam vi e  vredna ovaa usluga-navistina vredi:)!
Vi posakuvam mnogu sreka!user posted image

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Матични клетки од папочната врвца
7.8.2009 13:54:53   
pacuvce
Draga Marija,
  iskrena blagodarnost za povratniot odgovor.Se nadevam deka se ke se zavrsi vo red.Inaku planiram utre da pojdam i da razgovaram so nekoj od dezurnite lekari kako poblisku bi se informirala i celosno bi se osigurala.Srdecen pozdrav.user posted image

(Одговор на членот drMarija)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Дали практикувате секс за време на бременоста и кога?
Snow Angel

Гласајте

Да,секогаш (47%)

Само во првото тримесечие не (4%)

Не,никогаш (28%)

Само во третото тримесечие не (5%)

Да,ама само во второто тримесечие (4%)

Сеуште немам одговор од гинеколог (12%)


Број на сите гласови: 76

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!