|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Конзервирана туна-забранета за трудници
13.4.2009 19:04:18   
Еца
"Трудниците е најдобро да не конзумираат конзервирана туна поради ризикот од контаминација на фетусот со жива.Научниците велат дека живата внесена преку исхраната, во неадекватна количина може да му наштети на нервниот систем на плодот.Овие препораки се построги од оние кои ФДА ги издаде пред две год. со кои на трудниците им се сугерираше да го намалат внесувањето на туна, но не и целосно да ја исфрлат од исхраната. " Ова се препораки објавени во списанието Consumer Reports

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Конзервирана туна-забранета за трудници
13.4.2009 23:18:01   
jana
E za ova imam slusano, no deka treba da se jade poretko,ednas vo nedelata,ama deka treba da se isfrli od ishranata?user posted image user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Конзервирана туна-забранета за трудници
15.4.2009 10:43:02   
Marta
Ova e navistina interesna i korisna informacija,Elenauser posted image Ubavo e da znaeme navistina sto treba a sto ne da jademe koga sme bremeni, a ne sekoj da ti kazuva pravila....user posted image

(Одговор на членот jana)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Конзервирана туна-забранета за трудници
29.4.2009 11:58:27   
mami
ете видиш, јас не сум знаела за ова, а тоа ми е омилено, плус со кромитче троа повеќе, бомбона...и за време на бременост ја јадев еднаш до двапати неделно...среќа на Лука ништо не му еuser posted image

(Одговор на членот Marta)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Конзервирана туна-забранета за трудници
25.6.2009 0:10:39   
Еца
Јас туна јадев многу често, но откако останав бремена, бидејќи знаев за оваа информација, туна јадам еднаш во две недели, или секој втор петок(кога постам)user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Конзервирана туна-забранета за трудници
20.7.2009 15:15:03   
dani85
mislam deka ednas nedelno da jdades konzervirana tuna ne e nisto strsna rabota bidejki ke se preraboti vo stomakot za nekoe vreme i ke se omesa so nekoja druga hrana koja ja apsorbira zivata. licno jas jadam riba i gi imam probano skoro site vidovi na riba sto gi ima kaj nas

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Конзервирана туна-забранета за трудници
27.10.2009 13:58:55   
mi32ma
Здраво
Редовно ги читам вашите постови и би сакала сакала да ја прокоментирам темава.
Имам читано дека е здраво да се јаде риба за време на бременоста.

Луѓето чии мајки во текот на бременоста конзумирале многу риба се поумни и психички постабилни, тврдат експертите.

Идните мајки треба да конзумираат колку што е можно повеќе риба, ако сакаат децата што треба да ги родат да бидат поинтелегентни. Ова го тврдат експертите од Универзитетот „Хардвард", по нивните неодамнешни истражувања.

Научниците дошле до сознание дека децата чии мајки по четвртиот месец од бременоста конзумирале риба најмалку трипати неделно, побрзо и пологично размислуваат и имаат поиздржлив нервен систем.

Според докторите, состојките во рибиното месо како минералите, активните хемиски соединенија, меѓу кои и масните киселини, и уште некои компоненти, помагаат за поактивен развој на децата, а пред се за интелектуален напредок.

< Поракaта ја уредил Еца -- 27.10.2009 14:45:46 >

(Одговор на членот dani85)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Конзервирана туна-забранета за трудници
27.10.2009 14:49:06   
Еца
Здраво ми32ма и добре ни дојде. Убаво имаш кажано за рибата застапена во исхраната на трудницата, но ние тука имаме податок кој се однесува конкретно на туната и зошто треба да се ограничи нејзината употреба за време на бременоста, да не речам да се исфрли. Значи се е убаво и здраво кога се конзумира во граница. 

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mi32ma)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Конзервирана туна-забранета за трудници
27.10.2009 18:40:55   
ripce
Значи се е убаво и здраво кога се конзумира во граница.


потпишувам!

1-2 неделно не би требало да штети... барем кај мене се покажа така

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Конзервирана туна-забранета за трудници
8.2.2010 18:13:12   
ripce
Јадете риба за нормална бременост

Јадењето риба ги зголемува шансите за нормален тек на бременоста и за раѓање здраво дете со нормална телесна тежина, утврдиле група дански истражувачи. Тие сметаат дека главната причина за позитивните ефекти од јадењето риба се должи на Омега 3 масните киселини, кои ја продолжуваат бременоста и спречуваат предвремено породување. Студијата што довела до овие истражувања била спроведена со 8.000 жени во Данска.

Научниците од институтот "Статенс Серум" во Копенхаген се обиделе од жените вклучени во студијата да дознаат колку често тие јаделе риба во текот на бременоста и дали ја консумирале зготвена, во салати или само земале рибино масло. Резултатите откриле дека кај жените што јаделе најмногу риба имало помалку предвремени породувања отколку кај оние што не јаделе риба.

Лососот, харингата и скушата, кои се познати како масни риби се богати со Омега 3 масни киселини, исто така дејствуваат позитивно и на спречувањето на депресијата и за забавување на развојот на ракот на простатата.  

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Конзервирана туна-забранета за трудници
12.5.2010 23:17:59   
janastoj
Eva tunata bi trebalo da e so tuna od Jadransko more, pa verojatno ne e zagadena so ziva.  Jas ja obozavam ovaa tuna, narocito taa so maslinov zejtin 

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Конзервирана туна-забранета за трудници
14.5.2010 13:11:04   
janastoj
Lososot, tuna, skusa, haringa se ribi koi ziveat vo dlabokite i studeni vodi na okeanite. Od kade pa tamu bi imalo ziva? Mislam deka toa se odnesuva na ribite koi se od ribnici, ili od ezera i reki koi kako sto znaeme se zagadeni, narocito vo visoko razvienite zemji, a za zal i kaj nas, ako ne so ziva, koj znae so sto metali. Jas na primer ne kupuvam losos so etiketa od SAD, ednas imav kupeno i po vkus ic ne e  ubav kako onoj sto e so etiketa poteklo od Aljaska i Cile. Parcinjata se pomali i posuv e. Sega ne znam toj sveziot sto go ima od kade go nosat, verojatno e od nekoj ribnik, bas me interesira od kade e.
Omega 3 e mnogu vazna za razvoj na mozokot i za se uopste. Vi teknuva za riblji zejtin (poradi Omega 3)

(Одговор на членот janastoj)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Конзервирана туна-забранета за трудници
23.1.2012 23:42:42   
Elenis1901
Zdravo na site, gledam odamna nikoj ne postiral nisto na ovaa tema. Jas sum nov clen i gi ceslam site rubriki i bi sakala da dodadam, kolku se razlicni informaciite koi im se davaat na trudnici vo Mk , a jas ovde vo Nov Zeland dobivam nekoi sosema razlicni i sprotivni pravila. Na primer, riba moze da se konzumira bez razlika dali e zgotvena ili e konzervirana. Samo mora da se vnimava da bide zgotvena ubavo poradi bakteriite, da se vnimava na kolicinata poradi prisustvoto na ziva, koja e stetna samo vo enormno golemi kolicini i da se vnimava da ne e losos koj ima pregolemo kolicsestvo na vitamin A koj moze da bide steten za plodot. Isto taka zabranuvaat da se jade dziger?!!? isto taka poradi kolicinata na vitamin A, a mene me ucea vo MK deka dzigerot e mnogu vazen za vnes na zelezo i poradi red drugi hranlivi sostoki vazni za nasiot razvitok. zatoa se slozuvam deka se sto e vo umereni kolicini nemoze da bide stetno za bebeto. Pozdrav.


(Одговор на членот janastoj)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Конзервирана туна-забранета за трудници
24.1.2012 11:09:55   
temjana
И сега треба да се јаде риба или не?user posted image Јас сум вегетаријанец но јадам риба и докторот ми кажа да не се грижам бидејќи ако сум трудна нема потреба да го менувам начинот на живеење. Иако одкога забременив ми се повраќа и од самата помисла на риба ќе морам да се натерам некако барем еднаш неделно да ја внесувам во исхранатаuser posted image Незнам дали има некаде тема за трудниците и вегетаријанството но би сакала малку повеќе да позборуваме и на оваа тема, верувам дека не сум овде единствената вегетаријанкаuser posted image

(Одговор на членот Elenis1901)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Конзервирана туна-забранета за трудници
24.1.2012 11:16:35   
dostickage
Jas od moe iskustvo smetam deka riba treba da se konzumira vo tekot na bremenosta.
Megjutoa, osobeno trenba da se vnimava ribata da ne bide konzervirana kako sto e tunata,dimena ako sto ima edni skusi dimeni i sl.
Moja preporaka e pastrmka sveza sekako kje si ja kupis od provereno mesto.
Dobro iscistena o po moznost pecena ili varena.
Jas licno ja spremav pecena vo folija so zelencuk,limonce i maslinovo maslo.Kombinacija bez greska.Ako sakas recepta pisi mi vo PP.
Vo sustina ne samo vo bremeniosta tuku i normalno site treba da vnesuvame riba ednas nedelno.
Ideata e kakva da bide ribata i kako da bide spremena.

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Конзервирана туна-забранета за трудници
24.1.2012 13:19:04   
temjana
И јас на тој начин ја спремам во фолија со зеленчук, пржена речиси никогаш нејадам. Воопшто пржена храна избегнуваме дома, но сега во овој период навистина од самата помисла на риба ми се подигаат цревата а таман почнав редовно да си ја јадам user posted image

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Конзервирана туна-забранета за трудници
7.10.2014 11:58:54   
lolla RR
Ја си обожавав туна ама сега само еднаш едно залче од стрв изедов. Па ја сменив со сардини, еднаш неделно си мцнувам цела конзерва со кромид, рендан морков, маслинки и кисели краставички и лепче. А од свежа риба јадеме се, лосос, пастрмка, ципура, лаврак, на грил тава или во релна со рестован компир со блитва и лимон. Ме настрвивте сега.

Инаку јас знам да се внимава рибата да не се меша со млечни произвди бидејки стварала токсини во организмот, и така правам.

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Конзервирана туна-забранета за трудници
7.10.2014 12:07:50   
Mihaela 2010
Jas jadev tuna,ama ne kojznae kolku ,no Eva sardina obozavam...ete oddamna ne sum probala ubavo sto me potsetiuser posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Конзервирана туна-забранета за трудници
2.12.2014 15:58:30   
caciana
Epa sea ne mora da bide konzervirana, dokolku vi se jade barajte sveza riba. Dokolku jadete tuna od konzerva 1-2 pati mesecno ne e stetno. Stetno e dokolku se jade sekoj den edno isto ,,,togas da toa e problem . Nz zosto ama sega e nekoja moda so ovie konzervive ( voopsto ne gi sakam) . Pak ke se povtoram praktikuvajte SVEZA RIBA user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Конзервирана туна-забранета за трудници
2.12.2014 16:28:36   
LoveableMe RR
Туната е препорачливо скоро целосно да се избегнува во бременост, поради процентот на жива што го содржи и кој штетно влијае на мозокот кај бебето и ако се конзумира во пооглеми дози, може да доведе до проблеми кај детето, аутизам и сл.

Тоа на Запад се најнови сознанија и се препорачува минимално конзумирање во бременост.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 20
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:


Анкета

Име за девојче
lp136

Кое име за девојче најмногу ви се допаѓа?

Анастасија (45%)

Анабела (21%)

Ангела (34%)


Број на сите гласови: 243

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!