|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Кое е најмалото родено бебе?
6.9.2009 21:48:36   
betpet
Nasata kerka se rodi so 630 gr. vo 6 mesec i 18 dena medjutoa so kasnenje vo rastot od 4 nedeli.
Sega sme stari 3 meseci i imame 2050gr.
dobri sme i ocekuvame za 2-3 nedeli da se pribereme doma

< Поракaта ја уредил Elena -- 6.9.2009 23:43:07 >


_____________________________

Нашето сонце од 7 Јуни е Теодора(Божји дар)
Непосредна врска до пораките: 1
   Кое е најмалото родено бебе?
6.9.2009 22:02:13   
Палешка РР
Како што веќе реков, ова бебенце е доказ дека секоја клетка во нас се бори за живот. Сметам дека е чудо на природата, досега не сум чула за олку мало родено бебенце.
Раскажувај ни малку повеќе betpet за нејзиниот раст од првиот ден кога дозна дека си бремена, за пораѓајот, за овие три месеци. Малата бакни ја и пренеси и дека сега има безброј тетки на рингераја кои мислат на неа и ја сакаат user posted image   user posted image   user posted image

< Поракaта ја уредил Elena -- 6.9.2009 23:43:22 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот betpet)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: koe e najmaloto rodeno bebe
6.9.2009 22:10:13   
Весна
user posted image user posted image   user posted image
цврсти прегратки!!!

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: koe e najmaloto rodeno bebe
6.9.2009 22:14:57   
Еца
Ајде бетпет ако имаш време, кога имаш време напиши ни што се случи за толку рано да мора да се породиш и за овие три месеци кои сигурно не ти биле лесни, но сепак ете доказ дека желбата за живот и чуда правиuser posted image user posted image user posted image гушки до најголемиот борец на рр досега.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: koe e najmaloto rodeno bebe
6.9.2009 22:16:06   
Sara
Браво и нека е живо и здраво бебчето борец на мама и тато user posted image
Јас кога бев некаде 5 месец баш докторот ми кажа дека кај нас испод 28 недела нема шанси да го спасат бебето, тоа можело само во Париз, Њујорк и слично. Ете ти си ја имала таа среќа да се најдеш на правото место во правото време.
И мене ме интересира целата приказна околу твојата бременост.
Поздрав и многу гушки и бацки од мене 

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: koe e najmaloto rodeno bebe
6.9.2009 22:37:26   
Викторија
BIDI SILNA MALECKA ovie zborovi ibea upateni na mojata cerkica koga cese setam na niv kako da bea volsebni pa zatoa sakam ijas dagi ispratam do tvoeto malecko betpet BIDI SILNA MALECKA dasi ziva i zdrava srcence malo mnogu pregratki i odmeneuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Sara)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: koe e najmaloto rodeno bebe
6.9.2009 22:38:14   
Natasha5
Бетпет нека е зива и здрава керка ти,голем борец стварно.Да ја чувате,мазите,пазите го заслужува тоаuser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Sara)
Непосредна врска до пораките: 7
   Кое е најмалото родено бебе?
6.9.2009 23:19:55   
nadica
браво за твојата керкичка голема да расте писи поопширно и да закачис слика да ја видиме user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Elena -- 6.9.2009 23:44:18 >


_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 8
   Кое е најмалото родено бебе?
6.9.2009 23:27:01   
betpet
Само да си дојдеме дома и тогаш ''сичко" ќе  ви раскажам зошто мораше да се роди толку малечка и нашето патешествие до Бугарија и назад.

< Поракaта ја уредил Elena -- 6.9.2009 23:44:04 >

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 9
   Кое е најмалото родено бебе?
6.9.2009 23:35:36   
jovanka
Kolku hrabro srce ima user posted image user posted image user posted image user posted image edvaj cekam da ni ja raskazes celata prikazna a voedno i bravo do doktoriteuser posted image .

< Поракaта ја уредил Elena -- 6.9.2009 23:43:44 >


_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот betpet)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Кое е најмалото родено бебе?
7.9.2009 0:32:44   
mimicka
Нека биде благословена и жива и здрава твојата мала ќеркичка Бетпет. Само напрет малечка ти си вистински борец. user posted image  user posted image

_____________________________

Да зборувам на сите човечки јазици, па дури и на ангелски, штом љубов немам, ќе бидам бакар што ѕвони или кимвал што ѕвечи.

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Кое е најмалото родено бебе?
7.9.2009 7:44:06   
srekna mama
Бетпет нека е живо и здраво бебулето!Господ го чува.Бидете добри,па кога ке се вратите можеме и да се видиме(гледам и ти си од Велес)поздрав и храбро!

(Одговор на членот mimicka)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Кое е најмалото родено бебе?
7.9.2009 8:36:22   
mami
Се наежив..Господ нека ја чува, нека расте здраво и силно уживајќи во секој момент од животот...навистина храбро...со нетрпение ја очекувам целата приказна...најмала наша рингерајке сите тетки и чичковци овде мислат на тебе верувај...user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот srekna mama)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Кое е најмалото родено бебе?
7.9.2009 10:37:23   
Еца
Едвај чекам бетпет да си дојде дома и да ни раскаже се за тоа како се случи доаѓањето на свет на чудото борецuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Кое е најмалото родено бебе?
7.9.2009 18:15:09   
STRUMFETA
BRAVO za maliot borecuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Detevo e daruvano so mnogu sreka, koja ke ja prati niz zivotot.Sekoja cest nemu i na xrabrite roditeli, zosto  navistina e xrabrost da se soocis so toa.Samo  ubavi misli, optimizam, nadez  i bozjo cudo pomaga vo takvi migovi, sekako ne isklucuvajki ja lekarskata spremnost.Pobrzo rastenje i vrakanje doma user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Кое е најмалото родено бебе?
8.9.2009 10:28:09   
Twins
da e zdrava ziva srekna i vesela .Ajde ke si porasni golema golema. Jas pak si mislev mojot bebus e mal a eve imalo i pomalecki.Moeto se rodi so 1800 grama i si mislev lele kockavka e malecka ama eve sega ne deka e kojznae kolkava ama podporasna i sega ima 8.5meseci-6400grama , cela cupkauser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот STRUMFETA)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Кое е најмалото родено бебе?
10.9.2009 10:23:36   
delfinka
user posted image pregratka za tebe i za tvojata princezicka
vi posakuvam mnoooogu zdravje ,sreka i ljubov

_____________________________

sekoj e blagosloven ako veruva vo boga

(Одговор на членот Twins)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Кое е најмалото родено бебе?
10.9.2009 10:31:02   
mother 29
user posted image

(Одговор на членот delfinka)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Кое е најмалото родено бебе?
10.9.2009 10:32:24   
mother 29
najubavata cestitka na svetot za maloto dusice i sreknite roditeli!
cestitki do celata familija!user posted image

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Кое е најмалото родено бебе?
4.10.2009 11:05:35   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: betpet

Само да си дојдеме дома и тогаш ''сичко" ќе  ви раскажам зошто мораше да се роди толку малечка и нашето патешествие до Бугарија и назад.


Бидејќи гледам дека betpet се врати дома со ќеркичката ја молам кога ќе има време да ни го раскаже своето патешествие. Воедно ви посакувам се најубаво user posted image user posted image user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот betpet)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Кое е најмалото родено бебе?
29.11.2009 22:11:12   
Mucka
moj 1 sin je bio 1.2kg.....poslije 52 dana intezivne 1.6kg...da su ga vodom hranili skupio bi vise....jedno razocaranje koje necu nikad oprostiti sebi sto ga nisam izvadila i odnijela ranije iz bolnice...

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Кое е најмалото родено бебе?
29.11.2009 22:17:58   
Anushka
Mucka, zosto imas tolku loso iskustvo so bolnicata? Raskazi poveke za tvojata borba i sinceto...

(Одговор на членот Mucka)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Кое е најмалото родено бебе?
1.12.2009 16:15:05   
Mucka
pa moj sin je roden na 6 mjeseci i 3 tjedna...nazalost...i sa jako malom tezinom dogurali smo do bolnice,prebacen je iz porodilista jos isti dan kad je roden....i bio je u inkubatoru na intezivnu tj.pod stalni nadzor 24sata....ostao je ziv....tamo je bio 2 tjedna i za njih nemam rjeci kojima bih im se zahvalila i njima i Bogu sta su ga uspjeli sacuvat..jedna doktorka i jedan doktor imaju takav red na odjelu da im je uspjelo da sacuvaju ga....medutim poslije je prebacen na odjel neonatologije....i tamo stagnacija....nikako da dobije vise na tezini....nakon nekih 40ak dana izvadim ga vani sa 1.6kg...poslije godinu dana sam uspjela doci do dokumentacije s tog odjela....cisti uzas...djete je jelo 20grama ili 30 grama...kako koja sestra mu davala....jer ja nisam bila s njim....
a isti dan kad sam ga uzela van iz bolnice dijete mi u putu izjelo 100 grama mlijeka....znaci da je bilo hranjeno onoliko koliko je tko imao vremena na poslu da mu daje...zalosno ali istinito.....i jos uz to na guzi vise nije ni koze imao od ne brige i ne redovnog presvalcenja....i to smo doma za 48 sati sanirali,kamilicom,garamicinom,jekodermom...kantarionom.....on se podobrio nakon 2 dana...slucajno nakon dvije godine sretnem zenu koja je bila s blizancima na tom odjelu kad i moj sin jer su nam djeca rodena u isti dan ...i isto prosli...pa mi je i ona rekla koliko je imala problema na tom istom odjelu.....rekla mi je da u sobu gdje je lezao moj sin i jos 3 djece cije majke isto nisu bile uz njih se ulazilo jednom na dan....da su djeca plakala....ali to nikog bas nije puno uznemravalo....srce mi se kida sto nisam mogla zbog mog zdravstvenog stanja da budem s njim ili makar da ga izvadim i ranije....sad imam drugo dijete i nikad vise necu dozvoliti da ijedno dijete bude 1 minut bez mene u ijednoj bolnici!!!!

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Кое е најмалото родено бебе?
3.12.2009 18:13:49   
mis.
Муцка баш ми е жал што сте морале да поминете низ тоа.Вакво нешто на никој да не му се случи.Се ужаснувам од лекарската грижа или негрижа за пациентите посебно за такви мали човечиња.Каде е нивната хуманост,свест и моралот.Жалосно е слушајќи такви искуства но за жал се реалност.Не можеме да допуштиме на поверение  некој работната задаќа ќе си  ја изврши стручно и професионално без ние да контролираш  како тоа го прават.Тоа е заради немањето на здравтвени работници кои би го заслужиле нашето поверение.Се надевам дека сето тоа го надминавте,сега сте добри и се остана како лош спомен позади вас.

(Одговор на членот Mucka)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Кое е најмалото родено бебе?
5.3.2010 13:10:05   
Mila na mama
Со тежина од 275 грама и должина од 27 сантиметри, во јуни минатата година во германскиот град Готинген родено е најмалото машко бебе на светот.
Поради компликации во бременоста, лекарите одлучиле дека неговата мајка треба да се породи со царски рез во 25-та недела.
Половина година лекарите се бореле за животот на бебето, а во декември минатата година бебето ја достигнало тежината од 3.700 грама, па лекарите одлучиле дека е добро и може да ја напушти болницата.
Според лекарите во болницата во Готинген, ова е досега најмалото машко бебе, а пред него се родени три девојчиња со помала тежина.
Најлесното родено женско бебе тежело само 244 грама

Izvor: Makfaks

_____________________________

love u all

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Dali?
Jana9

Dali ste ljubitel na brendirani casovnici?

Da (50%)

Ne (50%)


Број на сите гласови: 4

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!