|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Какво искуство имате со бебиситерките
3.11.2010 9:33:14   
vesna1
Eve jas da si ja olesnam dusata. Veke 6 meseci kako sum trgnata na rabota i najdov bebisiterka za cuvanje na kerkickata. Koga dojde na intervju izgledase kako prekrasna osoba koja se pretstavuvase deka ima iskustvo vo cuvanje na deca. Bidejki ziveese vo moja blizina moeto dete bese poveke kaj nea doma nego kaj mene,znaci taa si gi vrsese site domasni raboti a deteto na posledno mesto. Poslednata kapka ja preli koga ja odnese maleckata vo Tetovo bez moe znaenje demek so sinot ke gledale namestaj. I bidejki nemase vreme dadov oglas. Mi se javija preku 50 zeni i site se pretstavuvaat kako svetici, so golemo iskustvo i....
Odbrav edna koja mi rece deka imala cuvano 5 deca od bebinja i koga dojde ja gledam deka vrska nema neznae kako da ja preoblece malata, neznae kako da i napravi kasicka, neznae kako da ja narani i mi vika nejke da jade i deteto gladno cel den. Vcera i vikam napravi kasicka, mevce, kompir, morkov, brokula a taa i napravila samo meso i brokula. I koga dojdov doma mi vika nejke da jade i vikam a kompir i morkov i stavi li, a taa mi odgovara zaboraviv. Malce mi falese da ja isteram. Neznam sto da kazam, ocigledno jas neznam da ocenam karakter na covek.
Kazete mi kako vie gi birate bebisterkite, kako se odnesuvaat so decata, imaat li golemi mani ili jas baram previse.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Какво искуство имате со бебиситерките
3.11.2010 9:39:48   
Octavia
Весна1, во Тетово ја однела??!! Леле, јас не знам што би и направила... Ќе ја user posted image user posted image . Инаку, за темава, читав пред некој ден во весник имало агенција за бебиситерки кои демек нудат некоја гаранција, прво кај нив морала да помине жената/девојката интервју, па ако нешто не си задоволна имаш каде да реагираш и сл. Можеби е најдобро таму да пробашuser posted image . Сигурно ќе понудат нешто подобро од твоево досегашно искуство, ова хорор, посебно таа првата user posted image

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Какво искуство имате со бебиситерките
3.11.2010 10:59:55   
majka 79
jas sum mnogu skepticna na ovaa tema. vo nitu edna bebisiterka nemam doverba.
moeto dete cela godina go cuvase moja tetka. milion maani i naogav no nemav drug izbor.
nesakav da go pustam vo gradinka bidejki imase 1 godina, a kako prvoto taka i vtoroto skav da go pustam gradinka so polni dve godini.
i i vikav , teto setaj go na vozduh vo park, nemoj da go setas po gosti no taa pak po nejzino na kafe vamu, tamu.....
ili ke mi reci mu isprziv jajce i celo go izede. se cudev znam deka ne jadi jajce kako go izelo celo.
i so dusa cekav da trgni vo dradinka, da si se druzi so vrsnicinja da si uci pesnicki, prikazni a ne da gledaa turski serii i da slusa zenski muabeti i kafinja.

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Какво искуство имате со бебиситерките
3.11.2010 11:12:56   
Палешка РР
Јас имам позитивно искуство со бебиситерките на Марио. Додуша тие беа детеситерки user posted image , бидејќи последно до второто полугодие на четврто одделение го чуваа, оттогаш седи сам.
Сменив само две, првата се омажи, а втората го чуваше до крај, беа девојчиња, не жени. Играа и шетаа со него, учеа и му подготвуваа јадење.
Сега ќе видам со Миа како ќе биде user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Какво искуство имате со бебиситерките
3.11.2010 13:39:38   
anedespo
Моето го чуваа две зашто се преселивме во меѓувреме. Првата беше комшика на свекрва ми и жената се убивање од гледање на сите шпански серии.  Дури ја мрзеше и да му пасира касишки иако манџата беше направена уште рано сабајле за да биде тазе. Втората беше од оглас, жена од 60 години. Се покажа добра и јас немав проблеми со неа, иако свекрва ми и наоѓаше милион мани и се караше со неа, што женава ми го пренесуваше. И правеше страшна тортура, де не вака туку вака. Па дека она е крива за детето што се разболело (иако после мојата свеки отиде во пензија и го презема детето да го чува а тоа уште имаше проблеми со крајниците. Значи не било до жената. Му вареше, пасираше, а богами знаеше и да потсреди по дома (тогаш бев млада домаќинка и да признам многу лоша. 

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Какво искуство имате со бебиситерките
3.11.2010 17:43:05   
Viktori
vesna, а да пробаш со помлади, а не со тетки? Помладите гарант ќе прават ти што ќе кажеш затоа што не се у филм дека  знаат СЕ.
Инаку, само Македонците бараат тетки во пензија или пред пензија. Сите странци имаат млади бебиситерки. Мислам дека и на децата им е поубаво...

Инаку, јас немам искуство со бебиситерката, во случајот јас сум бебиситерка, ама можам да кажам какви разлики има.. од муабетите што ги вртат постарите.. до мешање у се и сешто...


< Поракaта ја уредил виктори -- 3.11.2010 17:45:00 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Какво искуство имате со бебиситерките
3.11.2010 18:10:36   
nadica
се сложувам со виктори во врска со бебиситерките дека помлади би било подобро ама па не и деца за да бидеш на сигурно со кого си го оставаш детето
оти и на свеки една пријателка оди да чува дете ама мене баш нејзините методи и убедувања како треба да се воспитува едно дете баш и не ми се допаѓаат
и јас сум без искуство од бебиситерки сама ја чувам надица и сега што оди во градинка

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Какво искуство имате со бебиситерките
3.11.2010 20:06:08   
amelbebe
vo slucajov i jas sum momentalno bebisiterka na 11 mesecni bebinja so pomos na majkata,ama iskreno majkata ne se treska  do tolku od zemja,nego tie si imaat svoj red na jadenje i spienje koj jas go pocituvam i gi iznesuvam po dva pati na den na prosetka i plus oblakanje i presoplakanje,a decata se p[rekrasni  i srekni deca

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Какво искуство имате со бебиситерките
4.11.2010 9:00:26   
vesna1
Iskreno ne sakam pomlada od dve pricini. Prvata pricina sto smetam deka 20 god. devojce sto nemalo svoe dete neznae kako da cuva bebe. Da e pogolemo dete vo red, ama bebe da kaci edna temperatura dali ke znae kako da reagira. Ova go znam od licno iskustvo koga ja rodiv prvata kerka neznaev kako da napravam kasa, kako da ja izbanjam, i red drugi raboti.
I vtorata pricina bidejki imam dva primera od najbliska okolina(ova im se sluci) sto ne sakam mlado devojce da mi se mota doma bidejki MM ima blesavo rabotno vreme i ke ostanuvaat sami doma odsabajle. Od kade da zaam kakva e taa, kakov e toj ako mu se seta vo mini suknji od kade da znam deka nema da se izprovocira. Zatoa podobro ne si stavaj trn vo zdrava noga.
Ke kazete on ako saka ke najde nadvor, tocno no ne i isto da se doma sami sekoj den i da go provocira.

(Одговор на членот amelbebe)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Какво искуство имате со бебиситерките
4.11.2010 9:37:36   
Палешка РР
Потполно се согласувам со весна и јас од истите причини барав тетка. Да му оставам 10 месечно бебе на девојче некако ми е страшно. Треба да ја учам се` а вака жена со искуство е сепак друго.
Плус да му се врцка некоја млада на мм дома, опасно е user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Какво искуство имате со бебиситерките
4.11.2010 9:46:06   
nadica
добро де како ми ги отварате очите user posted image
нека не биде девојче кое ќе носи мини ама според мене и нека не биде тетка која ќе биде бетер од свеки user posted image  нака биде нешто измеѓу жена како нас на која и треба работа и која ќе го почитува моето мислење а и ќе се држи подалеку од мм

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Какво искуство имате со бебиситерките
4.11.2010 13:09:35   
Viktori
хехехе со такви ставови ништо чудно што си незадоволна по темиве за бебиситерки. Не се сложувам со ништо од напишаното. Знам бебиситерки немажени без деца и ги препорачуваат на велико  и тоа дека ти е страв да го иставиш со маж ти ми е многу ненормален муабет. Демек нема друг- па по него??? user posted image
Не знам.. не ме сфаќајте погрешно, ама од бебиситање на наши, подалеку.

упс.. механички кликнав на одговор, се обраќав на весна. Сори Надица...


< Поракaта ја уредил виктори -- 4.11.2010 13:10:58 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Какво искуство имате со бебиситерките
4.11.2010 13:27:17   
majka 79
ИЗВОРНА ПОРАКА: nadica


нека не биде девојче кое ќе носи мини ама според мене и нека не биде тетка која ќе биде бетер од свеки user posted image  нака биде нешто измеѓу жена како нас на која и треба работа и која ќе го почитува моето мислење а и ќе се држи подалеку од мм


nesakam vakva , ne sakam takva......majka klon e najdibrouser posted image
od ovie pricini sto nitu edna ne mi se gagase, gi nosam decata vo gradinka

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Какво искуство имате со бебиситерките
4.11.2010 14:39:32   
Anushka
имав еден куп „бејби-ситерки“. И сега имам. Од сите заедно, ќе направев една „саглам“. Веројатно, на крајот и на таа ќе и` најдев маана.
Мислам, (сигурна сум) јас да бев бејбиситерка на децата, немаше да си се бендисам...

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Какво искуство имате со бебиситерките
4.11.2010 14:43:50   
Anushka
сакам да кажам - едната беше супер, ама крадеше. Другата беше намќор невиден, ама готвеше лудница. Третата се јавуваше дома по сто пати, а чистеше бесвест. Следната беше „плукната“ свекрва.
Јас имам чувано деца и бебиња. Кооолку пати се фаќав себе си дека забошотувам, е - хе - хеее. Ништо не е совршено и онака како ние сакаме.
Господ нека ги чува заедно со бејбиситерката, па еден ден ќе пораснат и ќе ни биде безмерно криво што НИЕ не сме си ги чувале децата...

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Какво искуство имате со бебиситерките
9.11.2010 12:06:45   
vesna1
Ajde mamicki pomognete mi. Mi treba da najdam nova bebisiterka od Aerodrom, Novo Lisice ili okolina, da e vo sredni godini(ne devojce) i da ima vistinsko iskustvo so cuvanje deca.
Segasnava resiv da i otkazam bidejki ne i dava na malata da doruckuva za da i rucala. Vcera i vikam za dorucek mleko i keksi, za rucek boranija i se javuvam vo 11 da vidam sto pravat. Ja prasuvam jadese li malata a taa mi odgovara piese sok, a vikam jadese li a taa pa ne i davam namerno za da mi ruca. I mi zovre, ja gledam neznae kako da i napravi l da jade,leka i dava samo zrna bez tecnost. I otvoreno i rekov zosto me lazese deka imas cuvano pet deca od bebinja gledam deka nemas iskusto. A taa mene pa morav za da najdam rabota doma nemame dinar. I se skarav so MM toj insistira da ostane ke naucela greota bila, a jas sum deka za parite sto gi plakam sakam kvalitetna usluga. Mi se place od nervoza.user posted image

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Какво искуство имате со бебиситерките
6.12.2010 13:18:46   
Палешка РР
Ете и јас да пишам на оваа тема. ПРЕзадоволна сум од бебиситерката на Миа, со многу љубов ја гледа и се прави како што ќе и речам. Најважно од се е што Миа ја прифати, заспива со неа, јади, мирна е.

user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Какво искуство имате со бебиситерките
8.2.2011 23:31:52   
jastra831
Do site roditeli i onie koj planiraat vo idnina da stanat, baram vase mislenje i mnogu ke mi znacat vasite mislenja dokolku gi spodelite so mene, znaci dokolku sakate da si go vratite vasiot socijalen zivot, ednostavno da izlezete na vecera, a nemate babi i dedovci ili pak nekoj drug, da vi izlezat vo presret za cuvanje na vasite deca, dali bi pobarale usluda od nekoja agencija vo koja rabotat devojki so zavrsen Pedagoski fakultet ili pak zeni koi redovno rabotat kako negovatelki i ucitelki vo gradinka, a honorarno rabotat vo agencijata.
Od napred Vi blagodaram dokolku gi spodelite vasite mislenja so mene

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Какво искуство имате со бебиситерките
9.2.2011 0:11:39   
Isabella
Jas da si kazam moe mislenje, nema da pobaram bejbisiterka za da izlezeme negde sami na vecera ili sl. 30 godini od mojot zivot izleguvav i na ruceci/veceri i na razni slucuvanja itn, sega sme semejstvo od trojca,i Isabela odi sekade kade sto odime nie, nasito zivot se promeni so raganjeto na naseto dete, i toa ni odgovara i go sakame takov kako sto ni e sega zaedno. Nisto ne mi nedostasuva od porano, ednostavno sega sve sto pravime pravime zaedno. A dokolku mora da se zeme bejbisiterka ako majkata odi na rabota, togas normalno opravduvam. Jas sum na porodilno do 3 godini koga ke pocne da odi vo gradinka i go nemam toj problem.

(Одговор на членот jastra831)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Какво искуство имате со бебиситерките
9.2.2011 0:24:32   
Тања РР
Jaс искрено не би можела да го оставам детето на потполн странец за да излезам на вечера со сопругот или со пријателите. Цело време ќе мислам на него а и сигурно за детето е траума да остане само со некој кого го гледа за прв пат во животот. Едно е да имаш жена што го чува детето секој ден, тогаш детето се навикнува и не се чувствува оставено од родителите затоа што знае дека на крајот на денот тие пак ќе се вратат, а друго е да најмиш бебиситерка за час- два и да го ставиш детето во небрано.user posted image

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Isabella)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Какво искуство имате со бебиситерките
9.2.2011 0:35:58   
nadica
ИЗВОРНА ПОРАКА: Тања

Jaс искрено не би можела да го оставам детето на потполн странец за да излезам на вечера со сопругот или со пријателите. Цело време ќе мислам на него а и сигурно за детето е траума да остане само со некој кого го гледа за прв пат во животот. Едно е да имаш жена што го чува детето секој ден, тогаш детето се навикнува и не се чувствува оставено од родителите затоа што знае дека на крајот на денот тие пак ќе се вратат, а друго е да најмиш бебиситерка за час- два и да го ставиш детето во небрано.user posted image


потпис и јас го мислам истото јас дури мислам дека и претерувам незгодно ми е да ја оставам и со моите или родителите на мм за јас да одам на забава, друго е да треба да одам на работа
можеби и грешам ама тоа е мое мислење

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Какво искуство имате со бебиситерките
9.2.2011 22:52:06   
Twinkletwinkle
Ne se soglasuvam deka deteto ne moze da se ostavi ponekogas da go pricuva nekoj...na kraj, i na roditelite im e potrebno za da bidat podobri roditeli da si posvetat malku vreme eden na drug. Toa sekade zaedno, eden den ke se sluci da ne e vozmozno i ke se najdete vo situacija koga treba da resite na kogo da go ostavite vaseto dete. Od moeto iskustvo ke vi kazam: ostavete go na lice koe vi go preporacal nekoj kaj koj taa veke prethodno se grizela za dete!!! Ne veruvajte na prikaznite pedagoski fakultet i slicno..ima zeni koi ednostavno umeat so deca a nemaat soodvetno obrazovanie..vo slucaj zenata da vi kaze deka cuvala prethodno dete, barajte da vi dade telefon od lugjeto kade sto cuvala i navistina javete se da se rasprasate..za zal, vo nasata zemja cuvanjeto deca seuste ne e profesija..cesto ke mi kazea na intervju: nemam sto da rabotam pa si rekov aj ke cuvam deca, kako da e toa aj ke prodavam corapi na pazar a ne najodgovornata rabota na svet...i sekogas vodete se od majcinskiot instinkt ...ako cuvstvuvate nemir vo dusata dodeka ste odsutni, ednostavno znajte deka instinktot ne ve laze!

(Одговор на членот jastra831)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Какво искуство имате со бебиситерките
10.2.2011 9:40:26   
vesna1
Nemozev da ne iskomentiram. Imam mnogu loso iskustvo so bebisiterkite. Do sega smeniv tri.
Prvata setadika, mi go setase 8 mesecno bebe vo vrukinata nadvor celo vreme minatoto leto.
Vtorata beter od prvata ja mrzi da raboti, i gi varese makaronite i przese kompircinja sabajle vo 8 da i bidat przeni za vo 3. Pa na sto licat przeni kompiri stoeni 6 saati. I nisto ne ja ranese, deteto placese gladno koga ke dojdev vo 17 casot, i mi vikase nejke da jade nejke da jade. I na kraj doznav deka namerno ne e davala da doruckuva za da i rucala. I ja izbrkav.
Tretava vo odnos na deteto e super, go rani go cuva ama ima nekoj fiks idei. Ne mi dava da ja vikam zenata za cistenje koga ona e tuka, tatko mi ne smeel da pomine nejkela mazista da i se motaat doma. I na kraj mi vika moze li MM koga e treta smena(posle smenata) da ne doaga doma, mi smeta i nezgodno mi sama so maz. A taa ima 58 god. MM moze sin da i bide,mnogu mu doslo na MM do nea. Ama sto da pravam ke ja trpam barem deteto go cuva OK.

(Одговор на членот Twinkletwinkle)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Какво искуство имате со бебиситерките
10.2.2011 13:41:53   
majka 79
vesna 1, zosto se macis so sekakvi zeni, zosto ne go nosis deteto vo gradinka?
jas sum mnogu protiv bebeisiterki, bidejki kaj nas nemozes da najdis profesionalec se e imprivizirano.
i retki se tie so ke ti se pogodat.
jas nemozam da najdam salam zena za cistenje po doma , pa kamoli na nekoja ni znata ni poznata, deteto da i go ostavam.
sekoja cest na isklucocite.

_____________________________

mudriot covek ne kazuva se sto misli, tuku misli i razmisluva se sto ke kaze.

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Какво искуство имате со бебиситерките
10.2.2011 14:12:39   
Calypso
Весна, па кај да оди мажот ти после трета смена на работа, ако не дома?user posted image user posted image user posted image Не ќе спие човекот на улица.

Инаку и јас не сум многу за бебиситерки, што знам, шубе би ми било да си оставам свое дете со некоја непозната жена, не за друго, може и да има искуство, ама од кај да знам што човек е? Ни своите најблиски не ги знаеш секогаш, а камоли на некој странец да му го довериш детето. Градинката ми е некако посигурна опција.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?