|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Информации за посвојување!
16.5.2009 16:07:09   
Julie1
Има ли некој информации за постапките за посвојување на деца и со тоа да им помогне на родителите кои сакаат да посвојат дете и им се потребни тие информации?

Кои се установите или друштвата кои се работат на тоа?


_____________________________

And this is my beautiful life ...
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Информации за посвојување!
16.5.2009 17:16:25   
agnes77
Evo neke koristne informacije http://www.uslugi.gov.mk/UslugaDetali.aspx?UslugaID=9723FC4B7D804275B519F041EE0F3DF7

i još nešto:

Барање за посвојување  http://www.uslugi.gov.mk/UslugaOpis.aspx?UslugaID=9723fc4b-7d80-4275-b519-f041ee0f3df7

УСЛОВИ ЗА ПОСВОЈУВАЊЕ И ПОТРЕБНИ ДОКУМЕНТИ

           Согласно Законот за семејството-Пречистен текст ( Службен весник на Р.Македонија бр. 83/04)  посвоител по правило  може да биде државјанин на Р. Македонија, а по исклучок како посвоител може да се јави и лице кое е странски државјанин.

           Посвојувањето од странски државјани може да се заснова само со согласност на Комисијата за засновање на посвојување, а по предлог на Центарот за социјална работа. Оваа согласност ќе се издаде само ако детето не може да биде посвоено на територијата на Р.Македонија.

           Согласно одредбите на Законот за семејството посвоител може да биде лице кое е деловно способно ,кое има лични својства за успешно вршење на родителските права и да не е постаро од 45 години.

Посвоиотел може да биде лице најмалку 18 години постаро од посвоеникот.

По исклучок, како посвоител може да се јави и лице кое е постаро од 45 години, но старосната граница меѓу посвоителот и посвоеникот не смее да биде поголема од 45 години.

Брачни другари можат да се јават како посвоители ако еден од нив не ја надминува горната старосна граница.

Целокупната постапка околу посвојувањето ја води Комисијата за засновање на посвојување.

           Лицето кое сака да посвои дете, поднесува барање до Комисијата за засновање на посвојување приМинистерствотозатрудисоцијалнаполитика.Конбарањетосеприложуваатследниведокументи:


државјанство - МВР;
извод од матичната книга на родените - МВР;
извод од матичната книга на венчаните - МВР;
лекарско уверение за здравстваната и психофизичката состојба на двајцата брачни другари;
уверение дека не се лишени од родителски права - Основен суд;
уверение дека не се осудувани - Основен суд;
уверение дека не ви е одземена деловната способност - Основен суд и Центар за социјални работи;
уверение за материјалната состојба - Управа за јавни приходи;
доказ за сопственост на стан;
потврда за степен на образование-фотокопија заверена кај нотар;
документ за месечните примања и други приходи со кои располагаат; и
социјален извештај од надлежната служба во кој треба да биде содржана и согласноста на земјата, соодветните лица да можат да посвојат дете од нашата земја.
Сите документи треба да се однесуваат на двата брачни другари и треба да бидат доставани во оригинал и со судски заверен превод.

Важноста на документите е една година.

По приемот на барањето со документите, Комисијата врши проверка на документите и откако ќе констатира дека се исполнети условите, копија на целокупниот предмет го доставува до центарот за социјална работа надлежен според местото на живеење на подносителите на барањето.

Центарот за социјална работа до кого е препратено барањето врши процена за подобноста на посвоителите и за мотивите на посвојувањето, преку континуирано следење на потенцијалните посвоители, најмалку 6 месеци но не повеќе од 1 година и врз основа на наодот и мислењето на стручниот тим изготвува предлог за упис во регистарот на можни посвоители.

Согласно Законот за семејството предвиден е задолжителен период на сместување на малолетното дете во семејството на можните посвоители во траење од 2 до 3 месеци.


< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 13.3.2013 20:37:42 >

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Информации за посвојување!
16.5.2009 19:37:00   
Еца
user posted image user posted image user posted image Агнес голема благодарност за информациите,навистина се надеваме дека на многумина им помогна околу ова прашање.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Информации за посвојување!
26.6.2009 16:18:12   
agnes77
посвојуванје википедија

Vikipedia

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 13.3.2013 20:38:55 >

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Информации за посвојување!
5.7.2009 14:06:04   
biljanaM
Агнес...браво, си ја ставила мојата статија што ми е објавена на википедија во врска со посвојувањето...не да одземаше време ова уредувањето, ставањето слики...и ете ми беше мило кога видов дека некој ја прочитал и ја дал како пример мојата статија преведена од англиски....поздрав

_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Информации за посвојување!
5.7.2009 14:08:52   
Еца
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Секоја чест Биле!user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Информации за посвојување!
1.8.2009 16:44:42   
milijana
veke pet godini kako cekame da staneme posvoiteli.Od koga ni pristigna pismo od Skopje.Sega samo treba da se najde..nekoj da rodi..a ne da abortira.lele kolku se raduvam da mi zazvoni sega tel..da me vikant deka ima bebence.Aj..belki ke se usrekime.Pozzz

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Информации за посвојување!
18.11.2009 12:10:18   
mami
Милијана...некаде напиша дека бебнце има, треба да го земете- што стана? го зедовте ли?

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Информации за посвојување!
27.11.2009 13:33:25   
mother 29
дали сама (singl) жена може да посвои дете?што вели законот?
знае некој?

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Информации за посвојување!
16.5.2010 10:17:49   
agnes77
ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

дали сама (singl) жена може да посвои дете?што вели законот?
знае некој?


mislam deka vaš zakon veli, da može, ali mislam da u praksi to nije tako jednostavno

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Информации за посвојување!
4.7.2010 20:23:18   
agnes77
 
http://www.mtsp.gov.mk/default.asp?ItemID=0C5D07BAB8FEBD4A817DB69A66AEB27F

Постапка за посвојување
Со посвојувањето се создаваат односи какви што настануваат со раѓањето (потполно посвојување) или само односи што постојат меѓу родители и деца (непотполно посвојување).
Каков однос ќе се создаде со посвојувањето зависи од волјата на посвоителот, на родителите на детето кое се посвојува, односно на неговиот старател и на самото дете ако е постаро од дванаесет години.

Само малолетно лице може да биде посвоено. Посвојувањето може да се заснова само ако е во согласност со најдобриот интерес на малолетникот.Посвојувањето се засновува пред Комисијата. Комисијата е составеа од пет члена именувани од министерот за труд и социјална политика. Посвоител може да биде лице кое е деловно способно, кое има лични својства за успешно вршење на родителските права и да не е постаро од 45 години.Посвоител може да биде лице најмалку 18 години постаро од посвоеникот. По исклучок, како посвоител може да се јави и лице кое е постаро од 45 години, но старосната граница меѓу посвоителот и посвоеникот не смее да биде поголема од 45 години. Брачни другари можат да се јават како посвоители ако еден од нив не ја надминува горната старосна граница. Не може да се посвои сродник во права линија ниту брат ниту сестра.

Лицето кое сака да посвои дете, поднесува барање потпишано од двата брачни другари до Комисијата за засновање на посвојување при Министерството за труд и социјална политика.

Кон барањето се приложуваат следниве документи:
 • државјанство;
 • извод од матичната книга на родените;
 • извод од матичната книга на венчаните;
 • лекарско уверение за здравстваната и психофизичката состојба на двајцата брачни другари;
 • уверение дека не се лишени од родителски права-од Суд;
 • уверение дека не се осудувани -од Суд;
 • уверение дека не ви е одземена деловната способност-од Суд;
 • уверение за материјалната состојба-од Управа за јавни приходи;
 • доказ за сопственост на стан;
 • потврда за степен на образование-фотокопија заверена кај нотар;
 • документ за месечните примања и други приходи со кои располагаат и
 • фотокопија на лична карта.

Доколку подносителите на барањето се странски државјани потребно е покрај овие документи да достават и социјален извештај од надлежната служба во кој треба да биде содржана и согласноста на земјата, соодветните лица да можат да посвојат дете од нашата земја.

Сите документи треба да се однесуваат на двата брачни другари и треба да бидат доставани во оригинал и со судски заверен превод.

Важноста на документите е една година.

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 13.3.2013 20:39:33 >

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Информации за посвојување!
4.7.2010 23:38:58   
mama26
moja drugarka sakase da posvoi,gi ispolnuvase site uslovi ama deka nebila mazena padna sve vo voda.ne i dozvolija.sirota postara e do mene 8 godini odnosno ima 38.a sama.sramota e ova.ne sekoj ima sreka da se omazi.

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Информации за посвојување!
13.3.2013 20:08:00   
Bilence2
e mi e jasna ovaa rabota. Imame dom za siracinja a velite deka e tesko da se dojde do dete i pokraj toa sto se ispolneti uslovite. Zolva mi saka da posvoi no i velat deka se cekalo 5-7 godini. Zosto e toa taka ne mi e jasno.

_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Информации за посвојување!
13.3.2013 20:31:02   
Lacrymosa
Затоа што има многу парови кои сакаат да посвојат а малку дечиња... Повеќето парови сакаат да посвојат што помало здраво дете и за околу 300-400 парови кои сакаат да посвојат дете има околу 70 тина мали здрави бебиња. Ретко кој сака да посвои болно беебе или дете кое е веќе потпораснато... барем јас така мислам

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Информации за посвојување!
13.3.2013 20:34:45   
Bilence2
Pretpostavuvam si vo pravo, no ovie decinja porasnale vo donmot, bile nekogas bebinja.

_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот Lacrymosa)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Информации за посвојување!
13.3.2013 20:36:36   
Mihaela 2010
Baska pomal e brojot na makedoncinja a pogolem na romcinja pa taka potencijalnite posvoiteli be sakaat da zemat deca od druga nacionalnost pa zatoa se ceka tolku dolgo

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Информации за посвојување!
13.3.2013 20:41:13   
Lacrymosa
Можебе имале здравствени проблеми или пак во дом се дојдени подоцна: поради одземено родителско право, починати родители или што знам...


(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 17
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:


Анкета

Вода за деца.
пеперутка16

Мамички, колку месеци варевте вода за вашите бебиња?