|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Експандиран ориз
4.9.2009 13:49:19   
profesorica
Дамјан го јаде потопен во кисело млеко или јогурт, гооставам да покисне 5 мин и после му го давам со лажичка како ужинка.

Како е кај вас, сте пробале?Вие се допаѓа?

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Експандиран ориз
4.9.2009 13:53:08   
mami
тоа е оној белиот за во чоколадо со ориз? Ако е тој тогаш Лука го обожава, го јаде уште од 5 месеци прво мелен сега цел во комбинација со јогурт, со сите видови течни кашички, со млеко и плазма, буквално секаде.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Експандиран ориз
4.9.2009 13:54:50   
profesorica
да тој од чоколадо со ориз.супер е и јас и мм си го грицкаме при гледање на филмче.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Експандиран ориз
4.9.2009 13:55:00   
mother 29
toj mami.i Marko go jade..ama najmnogu go saka zaedno so cokolada..mmm milka rise   i za mama

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Експандиран ориз
4.9.2009 14:34:07   
Еца
Убава тема, само јас би ја нарекла експандирани житарициuser posted image јас обавезно и давам на Мартина во комбинација со корнфлекс, а инаку често пати ставам http://www.vitalia.com.mk/default-mk.asp?ItemID=F0E609D9F4ED8A4389868DD39C0CADD4  како замена за грицки, и баш слатко си ги грицка user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Експандиран ориз
4.9.2009 14:41:38   
mami
ееее
тоа е тоа
Лука јаде многу од тие, ги обожава а и ние, па подобро ми е да му дадам од тие нивните гричи и бонжити кои се секогаш тазе отколку да земам чипс или нешто

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Експандиран ориз
9.9.2009 14:39:32   
koalicka
mamicki kakov e toj oriz daj potocno opisete mi go da ne e onoj sto se stava vo EMBI slatkite ili nekoj drug, daj pomagajte ovoj meleniot ne saka da go jade a ne gi prifaka ni mlecnite kasicki so zitarici se istura od povrakanje.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Експандиран ориз
9.9.2009 14:43:59   
mother 29
user posted image експандиран ориз


(Одговор на членот koalicka)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Експандиран ориз
9.9.2009 14:45:53   
mami
Коаличка а колкаво е твоето? да не има некоја алергија на некоја од состојките во кашичките па затоа ти повраќаuser posted image

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Експандиран ориз
9.9.2009 14:46:49   
Еца
Коаличка ајде малку повеќе напиши кога тоа се истура од повраќање, дали веднаш по хранењето и дали има некои други симптоми како чешање на очиња или кивање?user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Експандиран ориз
9.9.2009 14:59:54   
koalicka
Fala za slikickata uste denes odam do vitalia, a sto uste mozam da i zemam od tamu za nejzina vozrast. Sega na 19-ti ke polni 7 meseci, a za mlekoto ke pocnam od pocetok(od 2 mesci), piese prehip no samo po nekolku goltki onaka se ligavese na cuclata, se do eden den koga bese gladna i ispi 100ml, i za dva casa pocna so povrakajne vo mlazovi, mnogu me isplasi jas koga povrakam takov mlaz ne povrakam, posto ja doev prestanav da i davam, za po eden mesec pak da probam so HIPP hipoalergeno, ne sakase da go pomirisa, pa i kupibv mlecna kasa od milupa i ja rastvoriv so NAN 1, pak se isturi od povrakajne, i posledno i dadov HIPP mlecna kasa od banana posle koja ja odnesov na detska klinika mislejki deka e dehidrirana. Se konsultirav so maticnata i mnogu me razocara mi veli nisto ne i e pak probaj, a samo povraka, vo rok od dva casa se ke ispovrati i se smiruva, drugi simptomi nema.Veke ne znam sto da i davam eve i meleniot oriz ne mi go saka i go mesam so ovosje ama go pluka, maki macime spo jadenjeto.Pomagajte ako znaete sto da i davam za dorucek i vecera, osven ovosje ama toa ne ja zasituva posle pola saat bara da cica.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Експандиран ориз
9.9.2009 15:03:38   
mami
незнам како изгледа алергија од млеко, тоа Елена е специјалист, ама не ми е нормално да поврака толку многу, да ја однесеш ти сепак на преглед?

(Одговор на членот koalicka)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Експандиран ориз
9.9.2009 15:10:52   
koalicka
Ja vide maticnata i ti velam ne me svati seriozno, ne znam za taa doktorka samo dva pati sum bila kaj nea ama me razocara sega baram da ja smenam, daj pisete nekoj predlog za ibor na detski maticen, Sega posle 20-ti ke ja nosam vo Remedika kaj dr.Marina taa e zakon za sve samo bese na odmor sega na nekoj seminar i kew cekam da se vrati pa na 21.09 ke odam za konsultacija.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Експандиран ориз
9.9.2009 15:13:58   
mother 29
a samo od mlecni kasi taka ti povraka?koga jade ovosje,biskoti i davas?,povraka?

(Одговор на членот koalicka)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Експандиран ориз
9.9.2009 15:16:48   
Еца
Коаличка мила од ова што го напиша мене ми личи на интолеранција на храна, значи по се она што си го напишала во прашање е лактоза, бидејќи ја има и во кашичките кои се приготвуваат со адаптирано малеко или вода.Значи мој совет ти е не и даваш никакви млечни производи туку ќе и даваш кашичка домашна од комприче, морковче, тиквичка, значи веќе треба да и воведеш зеленчук, а мегивреме да си бараш упат од матичната и на имунологија да одиш.Бидејќи керка ми беше алергична на млеко јас одев кај Др.Миронска(неверојатен специјалит) и кај неа се закажува, имам број ако сакаш да ти го пуштам по пп,па ти се ова неа да и го кажеш па да видиш што е нависитна работата.Инаку за твојот педијатар user posted image бидејќи не е нормално детет да повраќа во малзови и баш како што си приметила по давање на одредена храна. Дефинитивно исфрли се, остани на цицање и зеленчук и овошје, ориз, гриз, палента()дали си и давала до сега) Инаку кај Др.Миронска се закажува во четврток од 12.30 до 14 ако си за кажи ми.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Експандиран ориз
9.9.2009 15:18:50   
koalicka
Jade ovosje (praska, kajija, jabolko banana, slivi, krusa), zelencuk (morkov, blitva, kompir, tikvica) puter, nema nikakva reakcija, a biskviti ne sum i davala e nekni izbrzav i dadov pcenicen griz i drugiot den i se pojavija 5-6 crverni tockici na celoto i prestasnav da i davam pa sega i se povlekuvaat ama ne znam dali i se pojavija od toa.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Експандиран ориз
9.9.2009 15:23:15   
koalicka
Elena moze da mi go pratis telefonot od doktorkata, kade raboti taa na imunologija ili????Palenta ne sum i davala a za koj griz mislis, na pcenicen ili na pcenkaren zasto procitav deka ima pcenkaren ama ne znamkkade go ima.

(Одговор на членот koalicka)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Експандиран ориз
9.9.2009 15:25:33   
mother 29
ako ne i davas gluten,ne izbrzuvaj prvo odnesi ja kaj DR.Marina Pop-Lazarova(i jas sum epten zadovolna od nea).
a grizot so mleko go napravi ili?

(Одговор на членот koalicka)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Експандиран ориз
9.9.2009 15:26:08   
Еца
На пченичен, мелен гриз, инаку сега ќе го најдам бројот и ти го пуштам по пп.Да работи на имунологија на детска клиника и нависитна добра докторка.Откако ја дознав на многу ја препорачав(а и мене ми ја кажа еден мој братучед доктор)и сите се презадоволни од неа.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот koalicka)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Експандиран ориз
9.9.2009 15:27:02   
Еца
И да, ништо не и давај со мелко, се прави и со вода, а обавезно исфрли ги готовите кашички, барем додека не дознаеш за што точно се работи.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Експандиран ориз
9.9.2009 15:37:16   
Еца
коаличка ти го пуштив бројот на пп

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Експандиран ориз
9.9.2009 15:43:21   
koalicka
Elena fala ti go zapisav brojot pa ke se javam. Grizot ne go napraviv so mleko, samo so voda i ovosje,sega nisto ne i pravam so mleko samo so voda.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Експандиран ориз
11.9.2009 14:26:55   
mother 29
ej koalicka te vidov nekade na forumot!sto bidna?bevte na dr?kako e bebceto?

(Одговор на членот koalicka)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Експандиран ориз
11.9.2009 21:07:58   
mis.
Коаличка јас имав сличен проблем со повраќање како вашиот.Повраќање постојано во млазови а матичната не реагирање на тоа.Кога направи 2 год веќе изгубив трпение и добив упут од замена на матичната за гастро за да проверат од што повраќа.Го снимаа на ренген со голтање некоја каша и се покажа дека се е во ред нема некоја механичка препрека за да повраќа.Излезе дека такво е детето.Со тек на време повраќањето се изретчи почна нормално да јаде а гадливоста од храна сеуште постои кај него.Тој нејќеше ништо да јаде ни овошје ни зеленчук.ни месо ништо освен млеко.на тоа живееше до 3 год.а и сега му е основна храна.Нема алергиска реакција до сега туку гадливост.Моја препорака за повраќањето консултирајтесе со лекар од детската клиника на гастро.Ви ја препорачувам Др Стефанка.(Мислам дека беше гостинка и во бебе магазин)

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Експандиран ориз
22.9.2009 15:21:42   
boni
user posted image zdravo koalicka.ova shto go kazuvash za svoeto bebce,ja vekje go pominav.Znaci i mene na pedijatar ne mi veruvaa koga im objasnuvav za povrakjanjeto vo mlazovi,ushte i me kritikuvaa deka ne se trudam dovolno,bidejki bebeto mi gubeshe vo kilaza.Moj sovet ti e deteto vo race i na imunologija,ili kozle-iako dosta losho izgleda klinikata tamu-site doktori se super i se pred se alergolozi,a imash i privatni alegolozi.
So Nikola,mojot prv sin-sega ima 2g najdovme spas so hipoalergeno mleko-nestle-znam odvratno e mlekoto mu trebashe cel mesec da se navikne da go pie.Ama uspeavme.Se kje prigotvuvash so toa mleko i kashi.Samoto pienje na mlekoto ,kje go zashtituva deteto.Ako go povrakja i hipoalergenoto ima mleko od soja,pa sledno e kokos.Ama se kje se dogovorish so allergolog.Nikola sega pie obicno-kravjo mleko-bitolsko i gi jade site mlecni proizvodi.Znaci toa so vremeto kje pomine.
Drugiot sin Bodan ima 12 meseci i pocnuvame od sledniot mesec na ispituvanje so nego  vo kozle-isto alergija na mleko.
A da zaboraviv kje pazish i so kashite koj sodrzat gluten,i toa dava alergija.
pozdrace

(Одговор на членот koalicka)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?