|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Во кое училиште учи вашето дете и дали сте за...
2.11.2009 10:23:43   
Јасминка
Ова го прашувам затоашто Никола од септември треба да појде научилиште, па размислувам каде да го запишеме. Најблиско ни е ОУ „Коле Неделковски“ 
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Во кое училиште учи вашето дете и дали ст...
2.11.2009 17:26:38   
mis.
Јасминка и ние од септември треба да почнеме во школо да одиме но некако не знам кадеuser posted image Сигурно некаде каде што има целодневна но каде има и тоа не знам ајде мамички чии деца одат во школо информирајте не.

(Одговор на членот Јасминка)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Во кое училиште учи вашето дете и дали ст...
25.4.2010 21:25:40   
mis.
Има некоја мамичка да ни каже на нас мамичките кои ги спремаат своите дечиња за првачиња во кое школо одат нивните деца и како се задовлони?

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Во кое училиште учи вашето дете и дали ст...
25.4.2010 21:40:09   
Viktori
мис, те следам од прееска :)
плус ако сакаш можеш и да ми се јавиш user posted image

Моите учат во Лазо Трповски и не знам дали сум задоволна user posted image Училиштето е хаотично. Деца им бегаат од школо, никој не ги гледа, немаат дежурни наставници, чисто од безбедноста на децата не сум задоволна. Дури и ме загрижува. Наставничката им дава пари по мастики да идат user posted image ... Ама и правен е муабетот во школо па чекаме да видиме што ќе биде...



_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Во кое училиште учи вашето дете и дали ст...
25.4.2010 21:40:37   
Tanja K.
Mis sega treba vo skoro sekoe skolo da ima celodnevna.Taka da sto ti e najblisku toa e najdobro.Zaradi drugarcinja,zaradi druzenje.Ti zamisli odi nekade vo centar i kako raste ,kako deca si se druzat se poveke si se znaat,a tvoeto........Zatoa moja preporaka sto poblisku toa podobro.Cela vasa okolina sigurno si se vo toa skolo.
Toa e moe mislenje.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Во кое училиште учи вашето дете и дали ст...
25.4.2010 21:54:37   
mis.
Во школото што ни е близу нема целодневна само дневен престој што всушност и не ми е јасна разликата.Моето оди сега во градинка со деца кои воопшто не се дисциплинирани туку цело време се тепаат.Така вика учителката.30 деца се во група од кои 75% се машки и цело време се закачаат.Има група од 5 деца кои се водичи за бељу и пцовки и ги предводат и останатите деца.не сум задоволна од неговото одење во градинка а истите дечиња ќе одам со него и во школо ако го пратам тука во населба.Во суштина ние кратко време живееме во населбата тој има другари од тука и знам дека ќе му недостигаат ако не учи со нив и ќе се чуствува отфрлен но пак од друга страна ќе биде со дечиња кои многу негативно влијаеле врз него.Во голема дилема сумuser posted image

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Во кое училиште учи вашето дете и дали ст...
25.4.2010 22:01:13   
mis.
Изгледа ако сакам целодневна ќе мора да оди во школо што не ни е во близина бидејќи кај нас има само дневен престој.А како ќе го пребродиме тоа со другарчињата и оделувањето user posted image Има некој искуство од школото во Автокоманда,Стив Наумов.Тоа ми се гледа како најблиску и најдобра варијанта.Има некој препорака за школо?

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Во кое училиште учи вашето дете и дали ст...
25.4.2010 22:04:56   
Tanja K.
Од каде знаеш на какви деца ке налетате во друго школо???????Или тие бидејки сега не ги знаеш ке бидат супер.Секаде има такви деца што се потемпераментни.Атоа што нема кај вас целодневна,тоа е веке друго,и тука немам коментар.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Во кое училиште учи вашето дете и дали ст...
25.4.2010 22:08:40   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Tanja K.

Од каде знаеш на какви деца ке налетате во друго школо???????Или тие бидејки сега не ги знаеш ке бидат супер.Секаде има такви деца што се потемпераментни.

Тука си во право.Децата со кои е во група и учителките дигнаа раце.Немаат никаква контрола и авторитет.Воопшто не реализираат никаква програма,немаат никакви активности бидејќи постојано се закачаат.Сите едвај чекаме да завршат но што понатаму...ако се заедно во школо.user posted image

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Во кое училиште учи вашето дете и дали ст...
25.4.2010 22:26:47   
April
ИЗВОРНА ПОРАКА: mis.

Изгледа ако сакам целодневна ќе мора да оди во школо што не ни е во близина бидејќи кај нас има само дневен престој.А како ќе го пребродиме тоа со другарчињата и оделувањето user posted image Има некој искуство од школото во Автокоманда,Стив Наумов.Тоа ми се гледа како најблиску и најдобра варијанта.Има некој препорака за школо?


мис, мислам дека веќе ти пишав дека Стив Наумов е ок училиште, детето на едни наши пријатели учи таму и многу се задоволни...а и од мое време тоа било меѓу најдобрите училишта во тој дел од Скопје...

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Во кое училиште учи вашето дете и дали ст...
25.4.2010 22:38:46   
Cacko
ИЗВОРНА ПОРАКА: mis.

Изгледа ако сакам целодневна ќе мора да оди во школо што не ни е во близина бидејќи кај нас има само дневен престој.А како ќе го пребродиме тоа со другарчињата и оделувањето user posted image Има некој искуство од школото во Автокоманда,Стив Наумов.Тоа ми се гледа како најблиску и најдобра варијанта.Има некој препорака за школо?

mm ucel tamu i mnooooogu kvliteten coek ete izlezeuser posted image user posted image user posted image duri do doktorat,taka da ne se sekiras


_____________________________

Think Pink

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Во кое училиште учи вашето дете и дали ст...
26.4.2010 10:49:37   
zami
ИЗВОРНА ПОРАКА: mis.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Tanja K.

Од каде знаеш на какви деца ке налетате во друго школо???????Или тие бидејки сега не ги знаеш ке бидат супер.Секаде има такви деца што се потемпераментни.

Тука си во право.Децата со кои е во група и учителките дигнаа раце.Немаат никаква контрола и авторитет.Воопшто не реализираат никаква програма,немаат никакви активности бидејќи постојано се закачаат.Сите едвај чекаме да завршат но што понатаму...ако се заедно во школо.user posted image



mis. izvini odnapred sto ke bidam direktna ama premnogu se grizis, toa sto decata uste vo gradinka se zakacaat e prirodno, a ucitelkata nesmee da se vadi na toa deka zaradi niv nemoze da ja sproveduva proigramata, pa tie se deca sto ociekuva taa da sedat cel den i muabet da i pravat.
Kaj sin mi site maski se tolku slozni i jas vikam kako banda se ama ucitelkata uspeva da gi stavi vo red, nekogas normalno i nie od doma si reagirame ako ne opomenat deka ima los period, ama ne3jze i e rabota da gi animira tie petgodisni decinja, a ne da odi taa po nivniot pamet.
I ne ocekuvaj deka nekade na drugo mesto ke bide podobro.

A sto se odnesuva do celodnevnata bidejki eve i jas se rasprasuvav.

Znaci koga se celodnevna, imaat nastava od 8.00 do 15.00 vo meguvreme tamu imaat dorucek i rucek.

A koga se dneven prestoj imaat nastava od cetiri casa (na primer od 8.00 do 12.00 ili 12.00 do 4.00) a vo ostanatiodot del od rabotniot del sedat vo skoloto zgrizeni od edna ili dve ucitelki ama so slobodni aktivnosti. Znaci ti mozes da go zemes od skolo koga sakas otkako ke im zavrsat casovite.

I vo dvata slucai vo skolite isto kako i vo gradinkite imaat dezurni ucitelki koi sedat do 17.00 casot so onie deca cii roditeli se na rabota.

E sega zavisi povtorno se od ucitelkite, ama mene mi preporacaa deka dnevniot presto e po dobar za decata bidejki ne se optovareni so casovi a vo ostanatiot del dodeka se vo sklo si pisuvaat domasni i sl.
Dodeka vo celodnevan cel den treba da se koncentrirano a posle ako nesto ne sovladale dovolno moze i doma da imaa domasno.

Jas Mitko ke go zapisuvam vo Vlado Tasevski vo Kozle bidejki ni e najblisku ama tuka nema dneven prestoj ima samo celodnevna i klasiucna kade decata od prvo oddelenie odat na smeni sto za mene e nonsens


_____________________________

Allways look on the bright side of life!

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Во кое училиште учи вашето дете и дали ст...
26.4.2010 11:06:30   
mis.
Да,и јас некогаш мислам дека претерувам со грижа околу запишувањето и каде и како ќе учи но мислам дека има голема разлика помеѓу школо кое се наоѓа во централното подрачје на ск и оние во периферијата во кое спаѓа и оваа нешто.Гледам разлика во градинка а не пак во школо.Моето дете никогаш во градинка немал претстава во кое тој или некое дете учествувал.Секогаш биле пасивни слушатели на готова претстава изведета од театарска група за која ние плаќаме 50 ден.Не е за парите но нели треба тиа да учествуваат и активно да бидат учесници во претставата,приредбата да кажуваат песнички и сл.Никогаш не се изведени од градинката од дворот на градинката за да ја запознаат средината,улиците,семафорите,сообраќајните знаци.Има примери каде децата во градинката посетуваат зоо,најблискиот семафор и раскрсница,посета на лекар,систематски преглед што моето дете го нема.поран знаеа да ги мерат во тежина и висина сега и тоа го нема.Кога ја прашав учителката за претстава длаки ќе имаат та ми вика дека во нејзиното 20 годишно икуство програмата за изведувањ на претстава се изведува со театарски групи а дечињата никогаш не учестувале како прв пат да слуша за тоа.Да не развлекувам и да не излезам од темата мислам дака иста слика ќе има и со школото.Што мислите дали има разлика помеѓу централни и периферни училишта?

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Во кое училиште учи вашето дете и дали ст...
26.4.2010 11:27:06   
zami
E pa vo pravo si, eve kaj nas veke imaa edna predstava, a sega spremaat zavrsna i gi setaat i se sto spomena.
Ama sepak mislam deka e do samata institucija , direktorka ucitelki i sl, sto povtorno nemora da e slucaj i so skoloto.

Eve jas na primer do sega sum prezadovolna od gradinkata i poradi toa sum so pregolemi ocekuvana za skoloto bidejki se edno do druga gi deli ogradata, ama ete prviot vpecatok od skoloto mi bese negativen (sigurno citase vo forumot premin gradinka uciliste).

Od druga strana bratucetka mi decata gi nosese vo Dimitar Miladinov vo Centar (bivso Braka Ribar kade i jas imam uceno) i posle dve godini gi otpisa od tamu i gi zapisa vo Goce Delcev (kaj Beko milicijata) Vo prvoto se ispokara so site zaradi odnosot ucitelka deca, a od vtorovo e zadovolna. Naseve skolo Vlado Tasevski ne e vo centa vo Kozle e ama jas bidejki tuka ziveam ne go gledam kako snobovsko zatoa sto komsiite ne mi se takvi, a imam slusnat dobri muabeti za skoloto.


_____________________________

Allways look on the bright side of life!

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Во кое училиште учи вашето дете и дали ст...
26.4.2010 11:34:42   
mis.
Видиш јас сум одела во школото Димитар Миладинов на пракса и имам многи добар впечаток за тоа школо но еве има и негативно искуство од таму.
А за школото во Козел не можам да кажам дека е периферно сепак е во градот Скопје а јас зборувам за хиподром што е веќе далеку од централното градско подрачје.

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Во кое училиште учи вашето дете и дали ст...
4.5.2010 9:43:25   
Viktori
Да не знае некој случајно како е во Петар Поп Арсов? Планирам да ги префрлам децата од септември, ама на два ума сум....а и башка 2 деца треба да префрлам, па се чудам на каква ситуација ќе налетам таму...
Викаат подобро од ѓавол што го знаеш отколку со оној кој тек треба да го запознаеш...

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Во кое училиште учи вашето дете и дали ст...
4.5.2010 9:48:10   
April
ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

Да не знае некој случајно како е во Петар Поп Арсов? Планирам да ги префрлам децата од септември, ама на два ума сум....а и башка 2 деца треба да префрлам, па се чудам на каква ситуација ќе налетам таму...
Викаат подобро од ѓавол што го знаеш отколку со оној кој тек треба да го запознаеш...


Виктори, јас и ти сме од иста општина user posted image ППА мислам дека е многу подобро од Лазо Т....е сега најнов момент: децата мора да учат во најблиското училиште, не смеат да шетаат по околните во општината...меѓутоа распрашај се и биди упорна...нема таков закон: децата ќе ни учат каде ние мислиме дека е најдобро за нив, нели? А Коменски?

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Во кое училиште учи вашето дете и дали ст...
17.7.2010 14:55:25   
Џесика
Петар Поп Арсов ти го препорачувам најтопло... јас завршив таму, на стаж бев таму, според мене имаат супер кадар... не знам сега генерациски како им се паѓа, ако  Оливера зима сега првачиња, можеш да го запишеш твоето дете кај неа, ќе бидеш задоволна... горе-долу некои наставнички ги имам запознаено од пракса, ти викам, кај неа цело одделение беа капацитет, и под ред и све...

(Одговор на членот N268268)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Во кое училиште учи вашето дете и дали ст...
18.7.2010 0:03:12   
Viktori
Јасмина, знам како е во ППа, мм учел таму, 2цата браќа негови исто, со директорката сегашна, стапив во контакт.
Ама еве што ме мачи. Децата мои веќе учат во Лазо, со истите другарчиња со кои одеа во градинка по 3-4 години. Мислам некако ми е ептен шубе сега да ги префрлам. 

< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 20.4.2012 9:44:54 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Во кое училиште учи вашето дете и дали ст...
19.9.2010 23:58:41   
kirova
mojata kerka e prvace nie ziveeme vo Gorce ama ja zapisavme da uci vo Vojdan Cernodrinski,mnogu sme zadovolni skoloto e na edno nivo mi se dopaga nema guzvi i turkanici po skali,vo posebna zgrada se pogolemite deca celodnevna nastava super e ucitelkite se dobri prekrasno i samata kazuva i veruvam zato sto voopsto ne e odena vo gradinkauser posted image

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Во кое училиште учи вашето дете и дали ст...
5.10.2010 11:56:17   
martini
koga stanuva zbor za ucilistata vo praktika site gi zapisuvame tamu kade sto ni e najblisku ili popatno za na rabota da go ostavime i posle rabota da go zememe.licno moeto sega uci vo kliment ohridski vo butel, i na roditelskiot se iznaslusav tolku mnogu gafovi sto seuste nemozam da gi razberam.od klasnat sum zadovolna megutoa smetam deka treba dase angazira poveke za decinjata.
sakam da ja citiram:
1.cuvanje na kompjuterite i da se potpiseme.........
2.cuvanje na ucebnici i da se potpiseme........
3.ekskurzija trodnevna agenciii i sl...
4.razno.SE NADEVAM DEKA NEMATE KOMENTARI I POBRGU DA SI ODIME


epa sega zaklucete kolku sme zadovolni od ucilisteto koga na klasnata i e vo interes pobrgu da si odime

(Одговор на членот kirova)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Во кое училиште учи вашето дете и дали ст...
13.10.2010 13:53:27   
ben10
DETE UCI VO OU"DIMITAR MILADINOV"-CENTAR I DOBRO E

(Одговор на членот Јасминка)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Во кое училиште учи вашето дете и дали ст...
25.10.2010 1:45:42   
Џесика
 да не знае некој колку плата зема одделенски наставник од 1во до 4то одд?

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот ben10)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Во кое училиште учи вашето дете и дали ст...
4.3.2011 17:29:49   
riba79
kerka mi treba da trgne od septemvri vo skolo pa seuste se mislam dali da odi celodnevna ili klasicna nastavauser posted image .me interesira vase mislenje za skoloto gorgija puleski zatoa sto najverovatno tamu ke ja zapiseme..pa ako imate iskustvo nekakvo piseteuser posted image

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Во кое училиште учи вашето дете и дали ст...
4.3.2011 17:44:44   
Pepelaska *
ИЗВОРНА ПОРАКА: Џесика

да не знае некој колку плата зема одделенски наставник од 1во до 4то одд?


Мислам дека зависи од образованието има многу со виша а и од стажот ама помалку од 18 000 не земаат

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?