|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Анкетирање на родителите кои имаат деца во гр...
10.5.2012 15:44:10   
miana
Здраво мамички..Разбрав дека во некои од градинките од страна на власта,се врши анкетирање на родителите во врска со работењето на учителките и нивно оценување.Дали сте запознаени со ова? За каков вид на анкета се работи? Дали мислите дека со ова ке има подобрување во работењето на учителките?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Анкетирање на родителите кои имаат деца в...
10.5.2012 16:25:26   
topce
најавата беше за да се смени работното време на градинките поточно да има воспитувачи и после 15 часот, а не само дежурни негувателки.
кај нас се уште нема ништо слично иако ставија сандаче за сугестии, пофалби и поплаки и ни напоменаа дека би било добро да учествуваме.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Анкетирање на родителите кои имаат деца в...
10.5.2012 16:50:58   
JovanaJ
Ne sum slusnala za ova ama bi bilo odlicno da e taka.
Mislam deka treba da gi cujat kritikite i pofalbite (ako gi ima user posted image ) do niv.
Jas sum edna od tie sto ne sum voopsto zadovolna od profesionalniot odnos na personalot tamu kako i sekade vprocem vo sekoja drzavna institucija. A kolku ke smeni toa nesto neznam, verojatno toj sto go sproveduva treba da bide pouporen...

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Анкетирање на родителите кои имаат деца в...
10.5.2012 17:38:50   
Maca25
Во градинката на Н. немало до сега анкетирање, а еве оди веќе 2 години. Ниту пак има сандаче за поплаки/пофалби.
Јас сум задоволна од веспитувачката и негователката, само што не ми се допаѓа што секоја година им ги менуваат учителките. Таман се навикнало детето на нив, оп дошло септември и нови доаѓаат.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Анкетирање на родителите кои имаат деца в...
10.5.2012 18:21:14   
Yummy Mammy
Kaj nas imase najava deka ke pravat web strana i baraa soglasnost za objavuvanje na fotografii od decata. Tolku!
A inace jas sum stvarno zadovolna i mislev i da im kazam da si stavat sandace za kritiki za da mozam da gi pofalam.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Анкетирање на родителите кои имаат деца в...
10.5.2012 18:43:57   
mami2
Па нашава градинка ептен била организирана....родители на адаптација, анкетни листови на почеток на година и на крај....
Во септември пополнувавме листови со очекувањата на родителите од градинката, воспитувачите, тимот, што ни е најбитно во врска со престојот на детето, за што сакаме да не информираат и сл. Можеше и не мораше да се потпишат од кого се. Но имаше уште еден лист во кој опишувавме што ние како родители можеме да придонесеме - учество во настани, организирање посети, обезбедување материјали, фотокопирање.
Сега со последната сметка ни дадоа повторно анкетни листови - анонимни.
Прашањата се за оценка на условите за престој во градинката, за квалитетот на работење, задоволство од менаџерскиот тим, од транспарентноста. Има и прашања за начинот на работа на воспитувачот и негувателот каде има можност да се пише нивното име, очекувања од нив, што би промениле кај нив. Последно се совети, мислења и сугестии за работење на градинката.
Не знам колку нашите одговори ќе имаат ефект врз работењето, ама како принцип на работење мислам дека е во ред на овој начин да го изразиме нашето мислење.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Анкетирање на родителите кои имаат деца в...
10.5.2012 19:42:58   
Yummy Mammy
Vo koja gradinka e ova mami2?

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Анкетирање на родителите кои имаат деца в...
10.5.2012 19:58:02   
mami2
Во „8-ми Март“ во Кисела Вода

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Анкетирање на родителите кои имаат деца в...
10.5.2012 20:31:37   
miana
Da jas slusnav za ovaa anketa od ovaa gradinka i toa od edna ucitelka. Anketite koi se anonimni ne se po nivna inicijativa ( na gradinkata ) tuku od ministervstvo im gi stavaat i anonimni se...Vrz osnova na toa ke se resava dali ucitelkite ke prodolzat da rabotat tamu ili ne. Posle odredeno vreme ke im gi soberat i ke gi ocenuvaat.

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Анкетирање на родителите кои имаат деца в...
11.5.2012 17:40:14   
Snowhite RR
Кај нас нема ниту анкети, ниту сандаче за критики. Јас засега сум задоволна, мислам не знам дали сум, зашто ние како родители не ги гледаме таму што прават, не знам, можеби во поголемите групи може да се види ефект, сигурно доколку имаат програма, па воспитување и слично. М е уште мал и во градинка е на чување, додуша има научено неколку песнички кои ми ги пее дома. Туку како критика јас би го кажала тоа што сметам дека треба да се отвори уште барем по една група во секоја градинка, зашто не бива една восптувачка и една негователка(при што само 3 часа се заедно, а останатото време секоја сама) на 20 деца. Не е работата само да се примат сите деца кои се пријавуваат, туку треба да им се обрне внимание на сите нив, да се наранат, да се преслечат, да им се зборува, да се воспитуваат и сл. Свекрва ми на пример кога ќе се врати од работа (негователка е) не знае каде е, значи башка тоа што и самите тие се преморени и не можат доволно да им се посветат на децата, а и плус има еден куп млади што чекаат за работа, плус и еден куп деца кои ги одбиваат затоа што нема место.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Јас сум задоволна од веспитувачката и негователката, само што не ми се допаѓа што секоја година им ги менуваат учителките. Таман се навикнало детето на нив, оп дошло септември и нови доаѓаат.


Исто и мене ова не ми се допаѓа, треба од почеток до крај да бидат кај истите


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Анкетирање на родителите кои имаат деца в...
11.5.2012 18:06:11   
Felly RR
Kај нас па во групата, воспитачката ми кажа дека треба и в година да си бидат тие со истата група. Се надевам дека ќе биде така. А за анкети до сега не сме имале.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Анкетирање на родителите кои имаат деца в...
22.5.2012 14:56:04   
baby_bump
Nema nitu vo nasata gradinka. Ne sum od Skopje pa najverojatno vo provincijata toa ke se sprovede mnogu pokasno, i podobro za niv, zasto ako jas pocnam da pisuvam za moite kritiki, ke izleze kniga od 200 stranici.
Uzasni se uslovite i odnosot na nekoi od vospituvackite.
Imase predlog ili jas se lazam: da se postavat kameri za on line da mozeme da gi gledame nasite decinja dodeka se vo gradinka?
Samo taka ke pazat kako se odnesuvaat so nasite deca. Mozebi mislat deka decinjata se seuste mali i ne mozat da ni prenesat sto tocno se pravi vo gradinkata, ama kerka mi mnogu dobro mi dava do znaenje koga nesto ne e vo red iako ima samo godina i pol.


(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Анкетирање на родителите кои имаат деца в...
23.5.2012 8:35:20   
Luci
М.оди во Бубаба Мара во Ново Лисиче и до сега никоја од негувателките не спомнала за анкетиuser posted image

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Анкетирање на родителите кои имаат деца в...
23.5.2012 12:47:34   
big_mama817
Да и ние сме во клон 8март во Драчево и ги пополнувавме анкетни листови и лани и оваа година и сега колку ги земат во предвит незнамuser posted image


_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Анкетирање на родителите кои имаат деца в...
6.6.2013 9:31:54   
miana
Мамички дали изминатава година имавте анкети во градинка? Јас знам дека имавме ама беше зима,ја пополнив и имаше посебно сандаче за директно да ги ставиме во него и тоа оди директно во министерство..Што пишувавте во анкетите? Напишавте ли реално како сте задоволни,дали нешто ви пречело? Јас си напишав реално и си напишав една работа која ми смета но која е проблем во сите градинки и сметајки дека нешто ке се промени си напишав,ама тоа можеби некогаш и ке се промени. Вие?

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Анкетирање на родителите кои имаат деца в...
6.6.2013 9:41:16   
mommy_angels RR
за ова ниту видено,ниту слушнато во градинката,ајде може ќе биде и тоа

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Анкетирање на родителите кои имаат деца в...
6.6.2013 10:07:16   
Yummy Mammy
I nie zimata imavme edna anketa, ama mislam deka ne bese od Ministerstvo. Bese nesto za pedagogot, dali sme zapoznaeni so rabotata na pedagogot vo gradinkite i vo detali se za negovata rabota... No, ne bese konkretno za gradinkata.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Анкетирање на родителите кои имаат деца в...
6.6.2013 10:24:22   
sandriana RR
Ниту во нашата градинка имало анкета - еве, повеќе од 1 година сме таму, но никогаш не сум добила анкетен лист или нешто слично...

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Анкетирање на родителите кои имаат деца в...
3.10.2013 20:50:43   
ivoni4ka
kaj nas vo Stip za 2 nedeli imavme 2 anketi; prvata bese dali mislime deka treba da se vovede 2 smena vo gradinkite, a vcera dali smetame deka treba i sabota da bide rabotna

_____________________________



(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Анкетирање на родителите кои имаат деца в...
4.10.2013 8:28:44   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Вчера добивме анкетни ливчиња да ги потполниме во градинка. На листата имаше неколку прашања, на тема втора смена во градинките. Некако набрзина беше спроведено, на врата, без предходна најава и само три сувопарни прашања. Оваа тема мислам дека заслужува малку поопсежно истражување, и малк повеќе информации за родителите кои ги потполнуваа. Сега гледам дека многу родители одговориле дека нема потреба од втора смена, мислејќи дека ќе работи истиоот кадар две смени. Можно е да се добијат погрешни податоци, устгвари не погрешни, туку нерелевантни податоци заради недостиг од информации. Јас заокружив дека има потреба од втора смена. И на ум гиимав родителите кои одат на смени на работа.

Дали вие пополнувавте такви анкетни ливчиња. Баш ме интересира далие тоа на ниво на целата држава, или нашава општина индивидуално го спроведува. Не верувам дека само нашата градинка..


(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Анкетирање на родителите кои имаат деца в...
4.10.2013 9:59:14   
Slagjana
Јас мислев дека само во нашата градинка има ваква анкета, ама изгледа била на ниво на држава. Нас не прашаа само за втора смена во градинките и другиот ден ги видов одговорите од нашата група. За жал само една четвртина од родителите беа за втора смена во градинка. За работење во сабота не не анкетираа, а и за тоа сум за да се реализира што е можно побрзо.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Анкетирање на родителите кои имаат деца в...
4.10.2013 10:43:18   
sandriana RR
Иако сме во иста градинка со Везилка, да кажам дека и ние ја поплнивме анкетата. Имаше 3 прашања - за возраста на детето, дали постои потреба општо од 2ра смена во градинките, и дали нам лично ни е потребна оваа опција.
Се согласувам со ставот дека апсолутно лошо и сувопарно осмислена анкета, која нема да даде вистинска слика за потребата од постоење на 2ра смена. Резулттаи од анкетата не видов.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Анкетирање на родителите кои имаат деца в...
4.10.2013 11:13:38   
vezilka RR
Ниту јас не видов, а ги барав. Баш ме интересираа одговорите од нашава градинка. И стојам дека не е огранизирано добро. Колку што разбрав, МТСП во некој заеднички проект со UNICEF, треба да изнајдат модел за прилагодување на работното време на градинките со моменталниот тренд на приватниот и државниот сектор, како и воведување на парт тајм услуга во градинките. Ама немам детали.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Анкетирање на родителите кои имаат деца в...
4.10.2013 11:44:52   
Yummy Mammy
Kaj nas vo gradinka se uste ne podedelile vakvi anketni listovi, no na FB uste pred nekoj den procitav mnogu negativni komentari, roditeli sto ja napagaat samata inicijativa - dovolno bilo samo otsabajle, vospituvackite kako ke rabotele i prva i vtora smena... Alooo!!! Prvo, nekoj sigurno razmisluva malku podlaboko na temava, sigurno nema lugeto da gi ostavat po 12 casa na rabota. Vtoro, licnite interesi na strana, ima luge cie redovno rabotno vreme e do 17:00h, dur da stignat do gradinka veke stignalo 17:30h. Ima luge (kako komsika mi sto raboti vo city mall, a maz i raboti u kafic) i dvajcata rabotat vo smeni i nema biranje prva ili vtora, kako ke se padnat taka. Imalo periodi koga nemala deteto kade da si go ostavi za da odi na rabota vtora smena, pa go ostavase po komsii so placenje i molenje.
Treba malku posiroko da se razmisluva na temava, a ne samo "mene ne mi treba i ne treba da ima vtora smena". Dobro e sto nekoj potegnal inicijativa da se osmisli i da se proba, pa vo praksa nie roditelite ke go dooblikuvame sistemot. Neka pocne pa so tek na vreme sigurno ke pretrpi promeni zavisno od potrebite.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Анкетирање на родителите кои имаат деца в...
4.10.2013 11:53:17   
vezilka RR
И јас се изнервирав од истите коментари, во стилот мене не ми треба и не треба да имаќомити јас сум целиот свет. Такви реакции слушав и на врата додека ги потполнувавме листовите, не, бе непотполнувам, мене не ми треба. Еееј, каде живееме!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?