|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Јагоди - кога се препорачува да му се даде на...
21.5.2010 13:49:36   
Maca25
Во последно време на пазарите гледам преубаво, црвени, големи јагоди. Купив еднаш и моравме со мм да јадеме додека Нина спиеше, затоа што не сум и дала уште и ми е страв дека ќе плаче и ќе сака да проба. Таква е - плачка. user posted image
Знам дека јагодите можат да направат лоша алергија и затоа се мислам кога да и дадам да проба.
Кое е вашето искуство со јагодите? Кога почавте да им давате на вашите деца јагоди? Дали имате алергија на јагоди?


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Јагоди - кога се препорачува да му се дад...
21.5.2010 14:58:48   
niki
На сестра ми ќерката доби алергија и потоа не и даваа до 4 години, сега јаде без проблем.
Јас ги дадов на отприлика година и пол, но нешто посебно не ја воодушевија и иако не доби алергија, таа самата не ги сака и не ги јаде, иако редовно ги купуваме и редовно ја нудиме.
Можеш да пробаш и да видиш, гледам имате веќе годинка, но претпазливо пази на реакција.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Јагоди - кога се препорачува да му се дад...
21.5.2010 22:57:59   
nadica
прво и понудив сок па пудинг па овошен јогурт па на крај свежа јагода не ми јави реакција ама и за неа овошјето е измислена именка бидејќи ретко го конзумира user posted image но кога сака и давам и тоа почнав пролетва а надица има скора 21 месец

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Јагоди - кога се препорачува да му се дад...
22.5.2010 9:45:43   
amelbebe
Amel pocna sega da di jade atukite,taka si gi vika ama mnogu gi jade i gledam dobro gi podnesuva ne mu stvorija nikakva alergija,inaku vikaat posle godinka se dava ,a mene mi bese strav lani da mu dadam i sega jade ATUKI haha

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Јагоди - кога се препорачува да му се дад...
23.5.2010 18:12:46   
Џесика
И јас сум му давала овошен јогурт од јагоди, го обожава, немало од тоа реакција, можда околу 1 годинка имаше кога му дадов од овошниот јогурт...пред некој ден му дадов свежа јагода да проба, ама ич не ја бендиса...

(Одговор на членот amelbebe)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Јагоди - кога се препорачува да му се дад...
25.5.2010 11:24:12   
big_mama817
овошен јогурт од јагоди јаде но свежи јагоди не сака да јаде инаку сум му понудила а инаку послем првата годинка се дава нормално со големо вниманиеuser posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Јагоди - кога се препорачува да му се дад...
25.5.2010 13:34:27   
Maca25
Вчера свекрва ми и дала на нина слатко од јагоди, но без да го праша мм и без да му каже дека и дала. Кога се вратија дома, забележав некои црвени флеки на лицето на нина, па одма ја соблеков и гледам и на грбот некои црвени точки и на градите. Се чудев од што и е. Го прашав мм што јадела нина кај мајка му и ми кажа дека лижнала од слаткото од јагоди. Се изнервирав што без прашање и дала.
Овошен јогурт од јагоди не сум и дала, а после ова нема ни да и дадам, ќе почекаме малце со јагодите, барем до следното лето.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Јагоди - кога се препорачува да му се дад...
30.5.2011 13:37:40   
Felly RR
Ние уште немаме пробано јагоди, ама се мислам сега кога ќе излезат нашите (мајка ми имаат насадено во дворот)да почнам да и давам. Додека да пораснат јагодите, Матеа ќе има 18 месеци. А инаку досега ништо што содржи јагода и немам дадено - ни сок, ни овошен јогурт......


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Јагоди - кога се препорачува да му се дад...
30.5.2011 13:43:02   
Maca25
Ние сега почнавме со јагоди. Првиот пат кога и дадов и дадов наутро и тоа само половинка, па секој ден зголемував по малце. Сега секој ден си јадеме по денсетина јагоди.
Еве баш сега миев јаготки, за да бидат спремни за кога ќе си дојде нина од градинка, одма да си касне. И гледам дека во последно време јас многу повеќе овошје, а сок па не пие, само вода и млеко.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Јагоди - кога се препорачува да му се дад...
30.5.2011 13:52:48   
AnnaMolly RR
Јас уште не сум му дала јаготки на Филип. Ќе полни една година за две недели. Да му дадам или да почекаме до следното лето?
Што мислите?

Јас кога јадам јаготки ми се појавува црвенило по телото и ме чеша, но немам посериозни реакции. Сигурно се работи за алергиска реакција, само во поблага форма, па се плашам да не го наследил тоа и Филип па да направиме беља.


< Поракaта ја уредил AnnaMolly -- 30.5.2011 13:59:31 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Јагоди - кога се препорачува да му се дад...
30.5.2011 14:12:24   
mamicki
Cokoladoto e isto taka alergen, kako i jagodite. Imavte li dilema okolu davanje cokolado? Taka e i so jagodite. So navrseni 10 meseca, deteto moze da proba jagoda, no mora da se vnesuva malku po malku. Jas ne bev alergicna na jagodi, pa na 10 godini napraviv burna alergiska reakcija. Preporakata na lekarot bese da prodolzat i natamu da mi davaat jagodi, no 1-2, pa 5-6 i taka... Sega jadam po eden kg. jagodi mesto vecera koga im e sezona user posted image , i ic muva ne me lazi... Inaku, edna godina, pred 5-6 godini, tolku se bev predozirala so jagodi sto go poremetiv nivoto na kalium vo organizmot i pozoltev kako Kinez, a hemoglobinot mi se kaci na 157!!!, ama nekolku nedeli ne jadev nisto drugo, samo jagodi, nautro, na rucek i navecer... A, da, i oslabnav 6 kg za 3 nedeli user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Јагоди - кога се препорачува да му се дад...
30.5.2011 16:10:51   
dostickage
jas mu dadov prvo ovosna kasicka od hipp sto sodrzi jagodi .na niv mislam deka pisuva od 8 meseci.a sveza jagoda pred nekoj dena(sega vo sabota pravime godinka).bitno e da se dade prvo malce edno polovince pa posle naredniot den malce povekje i postepeno da nagolemuvas kolicina.Sega mu e top pasirana banana so jogurt i jagodi:)

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Јагоди - кога се препорачува да му се дад...
31.5.2011 14:46:26   
*miki mami*
Jagodite se alergeni zatoa sto se prskaat premnogu i gi upivaat preparatite isto se stetni bidejki se odgleduvaat na crn najlon i stetnite soncevi zraci se odbivaat vo niv.
Nie sadime jagodi vo kanti od polikolor i na visoko ne gi prskame i ne se na crn najlon moeto ima 15meseci koga pocnaa jagodite mu dadov ne saka da jade so kupeni jagodi vnimavajteuser posted image

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Јагоди - кога се препорачува да му се дад...
31.5.2011 14:50:18   
Pepelaska *
Баш ме интересира и мене гледам некои до две години некои од 10 месеци сте дале , а што со оние кашички со шумско овошје а се од 7 месеци, знам дека многу бебиња ги јадат, јас еднаш му дадов ама не ја сакаше, инаку ние имаме домашни јагоди тука во бавчата многу се убави не се прскани додека узреат ќе има 10 а може и 11 месеци па може ќе му дадам малку за проба

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Јагоди - кога се препорачува да му се дад...
31.5.2011 15:07:18   
mama26
zasto brzas pepelaska?ne mu davaj sepak e pod godinka...jas na moeto mu dadov na godina ipol li bese ne se sekavam ama posle godinata bese..sepak ti si znaes

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Јагоди - кога се препорачува да му се дад...
31.5.2011 15:19:10   
Maca25
јас искрено на дете под 2 години не би му дала јагоди, ни домашни ни купечки. Ние сега на 2год. и 3 месеци и дадовме на Нина да проба. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Јагоди - кога се препорачува да му се дад...
1.6.2011 9:17:09   
Gorde J
nie imame godina i pol imame praveno alergo test od krv poradi dermatit pred 3 meseci i ne sme alergicni na jagoda ama uste mi e strav da i dadam????user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Јагоди - кога се препорачува да му се дад...
1.6.2011 9:35:08   
Yummy Mammy
ИЗВОРНА ПОРАКА: Gorde J

nie imame godina i pol imame praveno alergo test od krv poradi dermatit pred 3 meseci i ne sme alergicni na jagoda ama uste mi e strav da i dadam????user posted image


Alergo testovite ne se preporacuvaat da se pravat pred tretata godina, zatoa sto imunitetot na deteto sekojdnevno se menuva, pa zatoa tie rezultati ne ti se bas mnogu validni. A dermatit ko dermatit, od se moze da se javi, ne mora da znaci deka e alergija.

Konkretno za jagodive, jas na kerka mi prv pat i dadov na godina i pol, domasni, neprskani... (ma da i toa ne e garancija zatoa sto pesticidite ne se alergeni, tuku samite nutristicki sostojki na jagodite.) Sega ima dve i pol godini i ako i dadam i celo kilo moze da izede, no sepak i ja ogranicuvam dozata na otprilika 10tina jagodi dnevno. Poentata e da mu se dade na deteto od se po malku, no ne da se prezasiti. Kako i za se drugo - jajca, mleko, borovinki, ribizli, cokolado....

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Gorde J)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Јагоди - кога се препорачува да му се дад...
1.6.2011 9:56:20   
Maca25
Јас ја приметувам Нина дека ако и ставам цело кило пред неа, дека ќе го изеде. Но, сега сме стигнати до кај 6-7 јагоди дневно.



_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Јагоди - кога се препорачува да му се дад...
1.6.2011 15:50:34   
Kori
Jas mislam deka decata sto ne se alergicni na nisto nemaat alergii vo familija treba da jadat se. Mojot pedijatar mi rece deka se sto rasne vo naseto podnebje, moze slobodno da i davam i deka ako ima alergija toa ke bide osip i ke znam i posle toa nema da davam nekolku godini. Jas ja poslusav i na 8 meseci i dadov jagodi od koga prethodno i dadov prvo kasicki so jagodi hippi sokce nektar 100% og jagoda. A za kolicinata ne e vazno kolku jagodi ke izedes ako si alergicen i na 1gr ke reagiras. Inace komsikata baba vo 70 godini lani dobi alergija na jagodi, se cudese zenata sto i e dur ne i napravija alergotest i iskoci deka e alergicna samo na jagodiuser posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Јагоди - кога се препорачува да му се дад...
2.6.2011 11:07:49   
Maca25
Абе се ок тоа, ако нема детето никакви алергии се да му се даде да јаде. ама не можев да разберам како една моја пријателка на 5 месечно бебе му дала јагоди да јаде?!?
како прво да се појави алергија неговиот организам е промногу слаб за да се избори со алергиите.
Затоа јас мислам да се почека, барем до 2 години.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Kori)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Јагоди - кога се препорачува да му се дад...
2.6.2011 11:15:28   
AnnaMolly RR
Јас решив да не му давам годинава да проба јаготки. Па не се некоја неопходна намирница! Сега ќе полни 1 година, а за следната сезона на јаготките ќе има 2, па значи јаготки ќе пробаме следното лето. И плус јас сум најверојатно алергична на јагоди зашто секогаш кога јадам се нафрлам.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Јагоди - кога се препорачува да му се дад...
2.6.2011 16:51:52   
blue_blue
Моите ќерки имаат 2 години и 8 месеци и прв пат добија свежа јагода пред неполн месец. Правев торта со јагопди и тие сакаа да пробаат. Изедоа по 2-3 јагоди, чекав да видам реакција и пошто се беше ОК. Следниот ден изедоа по некои 100 -200 грама....Немав намера до 3 години да им дадам (т.е. мислев да им дадам идната пролет), ама ете пробаа сега....Инаку и моите деца никогаш на ништо немале реакција и јадат буквално се, сепак за јагоди пошто знам дека се алергени многу бев претпазлива

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Јагоди - кога се препорачува да му се дад...
3.6.2011 12:01:42   
Pepelaska *
Свеки денес му даде јагода на Мартин без да ме праша, ни миена ни ништо, абе значи 5 мин да не си раат да го оставиш, и тоа шумски јагоди две цели изел, кога ми кажа и кажав дека не се дава до 1 година најмалку ама од 2 јаготчиња ништо нема да му било user posted image user posted image има 9 месеци, ќе земам и ќе убијам некого

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Јагоди - кога се препорачува да му се дад...
3.6.2011 15:15:14   
Maca25
Истото и свекрва ми го направи лани...без да праша одма 2-3 јагоди во уста, за среќа миени user posted image . А дете ко дете после си бара уште да му дадеш, ама за среќа мм видел на време па и рекол да не и дава. И се појави благо црвенило по лицето и грбот, ама за среќа ништо повеќе. Затоа ова лето почнавме пополека, по половинка, па секој ден по малку зголемувавме.
Ме чудат бабиве како си земаат за право они да командаат со исхраната и воспитувањето на внуците?!?!


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?