|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Зошто зелениот чај го намалува стомакот?

Slimline, 15.4.2015
Зошто катехините од зелениот чај го намалуваат стомакот? Научните истражувања докажаа дека зелениот чај директно ги погодува...

image
Зелен чај
/11


Научните истражувања докажаа дека зелениот чај директно “ги погодува” масните наслаги на стомакот заради кои дебелите луѓе се и најнесреќни. Студијата, објавена од страна на “Американското списание за клиничка исхрана” (AJCN) и научниците од токиската корпорацијата “КАО” утврдиле дека учесниците кои 12 недели секојдневно пиеле чај збогатен со 690 мг билни антиоксиданси како зелениот катехин изгубиле 450 % повеќе стомачни масни наслаги отколку оние кои пиеле плацебо напиток – иако и тие внесувале ист број на калории. Кај нив не се намалило само површинското сало, туку намалувањето е забележано и подлабоко во подлабоките слоеви кои ги обложуваат органите под мускулите, вели лидерот на истражувачкиот тим Томонори Нагао.


Дали диетата е излишна?

Има уште добри вести: Зелениот чај не само што ги согорува масните наслаги околу струкот и стомакот туку професорот Нагао го докажал фактот дека луѓето кои пијат чај збогатен со катехини, губат речиси три пати повеќе масни наслаги од членовите на групата кои биле само на диета. Тој укажува на способноста на напитокот да ја зголеми термогенезата, т.е темпото со кое телото ги согорува хранливите материи за да произведе топлина.
До слично откритие дошле и научниците од Универзитетот во Женева, кои во “Американското списание за клиничка исхрана””AJCN” објавиле информација дека epigallocatechin gallate (EGCG), најчесто застапениот катехин во зелениот чај ја зголемува термогенеза на организмот до 43 проценти.

Поконкретно, оние кои со три дневни оброци земаат 90 мг катехин EGCG (еквивалент на една шолја чај ), плус 50 мг кофеин (природна компонента на зелениот чај), согорувале 10 проценти повеќе складирани маснотии.

EGCG и кофеинот заедно го зголемуваат производството и активноста на норепинефринот (невротрансмитер кој ја стимулира термогенезата) – вели д-р Џефри Блумберг, директор на Лабораторијата за тестирање антиоксиданси “Tafts” при Универзитетот во Бостон. “- Доколку нивото на норепинефринот ви е повисоко, дотолку повеќе вашиот метаболизам работи побрзо. ”

Врз основа на овие и други студии, научно е утврдено дека со 3-5 чаши зелен чај, со било каква програма за исхрана доаѓа до губење на тежината. “Магичниот напиток” можете да го додадете по секој оброк, коктел или десерт (сладолед, на пример), без никаква посебна диета.

 

Од овие причини зелениот чај како составна компонента е присутен и во нашите препарати за слабеење Slimline, Slimline Tea , Slimline Acai berry, SLC Super Slim и SLC Fat Fat Burner. Неговотo присуство точно и процентуално утврдено во желатинските капсули и во филтер кесичките им помага на нашите потрошувачи лесно да ги постигнат посакуваните резултати при слабеење , а за уште побрз ефект ги советуваме нашиот чај Slimline Tea обавезно да го комбинираат со било кој од четирите врсти капсули за слабеење. Бидејки секој организам различно реагира на одредени компоненти и затоа Slim Line Club Ви нуди широка палета на различни производи за слабеење.


Slimline

Масти и видови на масти
На етикетите на многу производи ќе прочитате дека се со “малку масти” или се “без масти”. Диетите со мала количина на ма...
3
Динамични вежби за рамен стомак во домашни...
Рамен стомак во домашни услови? Звучи неверојатно, но не е толку тешко да се постигне како што навидум изгледа
3
Avicii бил во тајна врска со чешки модел
Авичи пред смртта живееше подалеку од очите на јавноста, па малкумина знаеја дека тој беше во тајна врска со моделот Тер...
3
7 правила за слабеење од нашите баби
Секоја генерација на жени се грижи за својот изглед. Без разлика на времето и развојот на технологијата и нашите баби си...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dali?
Jana9

Dali imate fobija od nesto?

Da (67%)

Ne (33%)

Ponekogas (0%)


Број на сите гласови: 3

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!