|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Жена - возач на автобус спаси напуштено дете!

Редакција Рингераја, 13.1.2019
Жена херој - возач на автобус спаси мало дете кои шеташе голо и босо по улиците на минусни температури
Клучни зборови:

/11


 

Возачот на автобус на должност во Милвоки знаел што треба да направи кога видела едно момче кога едно бебе шетало сама во близина на улиците зафатени со сообраќај.
Возачот на транзитниот систем на округот Милвоки (ИЦТ) Ирена Ивиќ го забележала момчето, носејќи само црвена облека и без чевли, трчајќи по тротоарот во 8 часот наутро на 22 декември 2018 година. Видеото за набљудување од автобусот го покажува прикажувањето на Ивиќ на момчето како тој трчаше над надвозник на автопатот. Друга безбедносна камера ја долови реакцијата на возачкото седиште.
Температурата беше под замрзнување и Ивиќ знаеше дека мора да го запре автобусот и да го спаси бебето, кое беше помалку од 1 година, рече ЦЦТС. Таа го зеде момчето и го однела во автобусот. Снимката од камерата за надзор од внатрешноста на автобусот покажува засегната патничка чекање покрај вратата кога Ивиќ се врати со момчето во рацете.
"Се тресам", рече возачот.
"О, јас сум и јас", одговорил патникот.
Друг патник ја донесе јакната до предниот дел на автобусот за да му помогне на момчето да се загрее. Не е јасно колку долго тој бил сам надвор.
Додека Ивиќ чекаше властите да одговорат на исчезнатото дете, тој заспа во рацете. Видеото ја покажува лесно го бакнува на главата, допуштајќи му да знае дека сè е во ред.
Пожарникарите и полицијата наскоро пристигнаа на местото на настанот. Полицијата соопшти дека мајката на момчето го напуштила надвор, според МЦТС. Службениците подоцна повторно го обединувале детето со својот татко.
Ивиќ рече дека е благодарна што може да го заштити момчето, рече МЦТС во видеото за инцидентот. Благодарение на нејзиното брзо размислување и топло срце, тој беше чуван од штетен начин.

Жена возач на автобус на должност во Милвоки знаела што треба да направи кога видела едно бебе како шетало само во близина на улиците зафатени со сообраќај.
Возачот на транзитниот систем на округот Милвоки (ИЦТ) Ирена Ивиќ го забележала момчето, носејќи само црвено боди и без чевли, трчајќи босо по тротоарот во 8 часот наутро на 22 декември 2018 година. Видеото за набљудување од автобусот го покажува момчето како трча над надвозник на автопатот. Друга безбедносна камера ја долови реакцијата на возачкото седиште.
Температурата беше под замрзнување и Ивиќ знаеше дека мора да го запре автобусот и да го спаси бебето, кое беше помало од 1 година, рече ЦЦТС. Таа го зеде момчето и го однесе во автобусот. Снимката од камерата за надзор од внатрешноста на автобусот покажува шокирана патничка која чека покрај вратата кога Ивиќ се врати со момчето во рацете.


"Се тресам", рече Ивиќ.
"О, исто и јас", одговори патникот.


Друг патник ја донесе јакната до предниот дел на автобусот за да му помогне на момчето да се загрее. Не е јасно колку долго тоа било само надвор.
Додека Ивиќ чекаше да стигне полицијата, бебето заспа во рацете на Ивиќ. Видеото ја покажува како го бакнува на главата, сакајќи да му покаже дека сè е во ред.


Пожарникарите и полицијата наскоро пристигнаа на местото на настанот. Полицијата соопшти дека мајката на момчето го оставила надвор, според МЦТС. Службениците подоцна повторно го поврзале детето со својот татко.
Ивиќ рече дека е благодарна што можеше да го заштити момчето, рече МЦТС во видеото за инцидентот. Благодарение на нејзиното брзо размислување и топло срце, на бебето му беше спасен животот.

Детето кое не игра е болно дете?!
Кога повторно би се вратила играта, детскиот џагор на улиците, играњето игри во групи, другарување, почитување, социјали...
4
Детето има испакнати уши. Како да се испра...
Испакнатите уши се извор на непријатност не само кај децата, но и кај возрасните. Ако бидат преземени мерки навреме, пр...
3
“Волшепствата на бременоста”
Фејсбук статусот на оваа млада мајка ќе ве насмее до солзи
3
Будење на детето - невозможна мисија?
Ако пред неколку години детето ве будеше неколку пати во ноќта или пак рано наутро, по неколку години будењето за во гра...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dali?
Jana9

Dali preferirate aerobik?

Da (40%)

Ne (60%)

Ponekogas (0%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!