|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Тато има обврска за правење на дете, a јас?

Редакција Рингераја, 4.12.2017
На сите жени кои раѓале деца низ главите им проаѓаат исти или слични мисли, а една мајка одлучила храбро да напише статус на Фејсбук во врска со таа тема
Клучни зборови:

image
/11“Тато има оврска само за правење на детето. А јас, здебелена, вода во телото, стрии, киселина, уништени заби…  Јадеш и солено и благо во исто време, јадеш се што може да се јаде. Косата ти паѓа имаш вода во колената. Те боли вилицата од јадење. Имаш бркови и влакна на стомакот. Исипано лице, нозе, задник… Време за раѓање. Сите ти ставаат раце таму, како да е во прашање тромбола. Умираш од болка, ги губиш живците… Грбот те боли со години, “таа” станува како растресена стара торба. Се напнуваш и те шијат. Го доиш бебето. Те болат градите, те болат брадавиците. Ти доаѓа млеко, ти пукаат брадавици, пукаш и ти… Не можеш да одиш во тоалет. Менуваш влошки 40 дена. А тато? Па тато е тој кој е задолжен само за правење на деца. Неговот име го пишува во сите документи. Доаѓате дома, не можеш да седнеш, не можеш да легнеш. Бебето плаче. Не е гладно, не е извалкано. Заедно со бебето добиваш и еден куфер со совети од баби, тетки, стрини, вујни, комшиви… Стануваш експерт за измет, дали е зелено или пак жолто.

Ако не е гладно, тогаш се грчеви во прашање. Носи во раце. Нема за тебе спиење. Јеее, имаме заб. И пак гризање за градите и пак болка на брадавиците.

Бебето е нервозно, плаче. Сака да оди, а не може. Сака да седи, ама не сака… Со една рака го чуваш бебето, а со друга ја закачуваш завесата. Со едно око го гледаш него, а со друго супата да не отиде од тенџерето.

Легнуваш последна, стануваш прва. А тато? Па нели е доволно што е задолжен за правење? Тој е изморен од работа…”

Раст на заби
Што се млечни заби и кога се појавуваат?
14
Детето се учи додека е мало
Родителите треба уште од мало да го упатуваат детето како треба да се однесува, бидејќи само така убавото однесување ќе ...
8
Календар на исхрана од 4-12 месеци
Воведувањето на цврста храна кај доенчињата може да биде забавно, весело и интересно, но е предмет на сомнежи и двоумење...
5
Кортикостероиди за дерматолошка примена
Кога ќе се спомне кортикостероид, кај родителите веднаш се појавува страв, недоумица и се поставуваат безброј прашања - ...
5


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Дали?
Jana9

Дали сте љубител на животните?

Да (100%)

Не (0%)


Број на сите гласови: 6

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!