|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Тајниот живот на нероденото бебе

Редакција Рингераја, 18.1.2019
Знаете ли што прави бебето додека расте и се развива во вашата утроба?
Клучни зборови:

image
Фетус
/11


 

Вечера


Кога јадете одредена храна, вкусовите можат да бидат почувствувани во амнионската течност. Лук, ѓумбир, слатко и др. Научниците сметаат дека тоа е природен начин да се подготви бебето за вкусот на храната, која најверојатно ќе ја јаде, откако ќе се роди. Уште на 15-тата недела бебето покажува склоност кон слатките вкусови и кога амнионската течност е слатка, бебето пие од неа повеќе отколку кога е солена.

Гледање


Можеби нема многу за гледање, но бебето почнува да ги отвора очите некаде околу 28-та недела. За време на вториот квартал од бременоста, бебето реагира и на светлина. Научниците забележале дека бебињата се оддалечуваат од најсветлиот извор на  светлина која поминува низ стомакот на мајката.

Дишење


На 9 недели бебето почнува да ги вежба движењата за дишење. Првото вдишување на воздух е предизвикано од драстичната промена на температурата и животната средина, кога ќе се роди бебето. Затоа, кога породувањето се прави во вода, се внимава на тоа температурата на водата да биде колку што е температурата на телото на мајката - бебето го зема првиот здив, кога ќе го извадат од водата.

Смеа


Вашиот мал шармер тренира насмевки уште додека расте во стомакот. На 4Д ултразвук насмевките се забележуваат околу 26-тата недела.

Солзи


Да, бебето во стомакот понекогаш плаче. Со помош на ултразвук научниците откриле дека бебињата покажуваат знаци на плач. Дури може да се забележи и помрднување на долната усна, кога бебињата плачат во матката. Плачот е важен комуникационен алат за новороденчињата, па мора да се усовршуваат, уште пред да дојдат на белиот свет.

Приврзаност


Додека расте во стомакот, вашето бебе внимателно го следи секој чекор од вашиот секојдневен живот. Во последните 10 недели од бременоста бебето веќе активно обрнува внимание на гласот на мајката. Можеби нема да ве разбере што зборувате, но дефинитивно го забележува начинот на кој тоа го велите. Благодарение на тоа ќе ве препознае веднаш штом ќе се роди.

 

Интимност
За крај добро е да споделиме дека бебето си има и свои потреби во стомакот на мајка си. Голема или мала? И двете.

Дали треба да се плашите од породувањето?
Многу често, очекувањето на новиот живот е заслепeно од стравот на идните мајки. Стравот од раѓање е особено карактерист...
9
Секоја инфекција во бременоста е опасна!
Гинеколошките инфекции се најопасни во текот на бременоста, затоа понекогаш е неопходна и употреба на антибиотици. Терап...
4
SPIRULINA PACIFICA – суперхрана за трудниц...
Spirulina Pacifica е извонредна комбинација на бета-каротен, хлорофил, витамини на Б комплексот, комплетни протеини, гам...
3
Растење на плодот по недели, 1. тромесечје
Знаете ли дека сте бремени, или во суштина не знаете што се случува со вашето тело? Овој текст ќе се обиде да ви објасни...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Pomos okolu izbor na ime
miana

Ajde RR mamicki glasajte i pomognete.Prvata kerka mi se vika Mia a sega vtorata ?

Mila (34%)

Daria (41%)

Matea (25%)


Број на сите гласови: 178

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!