|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Правилна грижа за забите во училишна возраст

Редакција Рингераја, 23.4.2024
Стоматолошката грижа за децата на училишна возраст може да биде многу напорна работа бидејќи тие се премногу мали за да ја разберат важноста на добрата орална хигиена. Ова може да бара одреден надзор за да бидете сигурни дека редовно ги мијат забите

image
/11


 

Развој на забите
Децата обично почнуваат да ги губат млечните заби од околу 6-годишна возраст. Од 6-12 години, децата имаат мешавина од возрасни и млечни заби. До околу 12 години, повеќето деца ги имаат сите возрасни заби, освен третиот катник (мудрост). Има 32 заби за возрасни.
Ако млечните заби на вашето дете доцнат, веројатно ќе доцнат и возрасните заби. Ако сте загрижени за развојот на забите на вашето дете, посетете го вашиот стоматолог.
Кога ќе проникнат забите на возрасните
Вашето дете може да смета дека џвакањето е потешко кога неговите млечни заби се опуштени или недостасуваат, но вашето дете сепак треба да јаде здрава храна.
Важно е да ја одржувате рутината на четкање на забите на вашето дете, внимавајќи дополнително околу опуштените заби или чувствителните области. Но, опуштените заби нека испаднат сами од себе. Ако се обидете да извадите заб пред да биде подготвен да падне, тоа може да ги повреди непцата и блиските заби. Исто така, може да предизвика болка и инфекција.
Понекогаш возрасен заб ќе проникне пред да падне млечниот заб. Ако млечниот заб не испаднал во рок од 2-3 месеци, посетете го вашиот стоматолог.
Стоматолошка нега: одржување на детските заби чисти
Мијте ги забите на вашето дете два пати на ден - наутро и навечер.
Од 3-6 години користете паста за заби со ниска содржина на флуор со големина на грашок, освен ако вашиот стоматолог не препорача поинаку. Штом вашето дете ќе наполни 6 години, можете да користите обична паста за заби со флуор за возрасни со големина на грашок.
До моментот кога вашето дете ќе стигне на училиште, можеби ќе почне да ги чисти сопствените заби. Сe уште е добра идеја или да го започнете или да го завршите процесот на чистење. На вашето дете му треба вашиот надзор и помош додека не наполни најмалку 8 години.
Можете да почнете да користите депилиран забен конец или интердентална четка за чистење помеѓу забите на вашето дете еднаш дневно.
Можете исто така да го поттикнете вашето дете да ја измие устата со вода после ручек и грицки. Ова ќе помогне да се измијат сите остатоци од храна.
Најдобар начин за миење на забите на децата
Можеби сакате да ја испробате следната рутина кога ги четкате забите на вашето дете:
Застанете или седнете зад вашето дете за вашето дете да се чувствува безбедно. Миењето заби пред огледало е исто така добро, бидејќи ви овозможува да ја видите устата на вашето дете.
Ставете ја брадата на вашето дете во рацете со главата потпрена на вашето тело.
Наклонете ги влакната на четката за заби кон непцата. Ако користите рачна четка за заби, движете ја четката во нежни кругови. Ако користите електрична четка за заби, движете ја четката нежно по забите.
Четкајте ги надворешните и внатрешните страни на забите и долж линијата на непцата. Четкајте по површините за џвакање на забите.
Нежно четкајте го јазикот на вашето дете.
Четкајте околу 2 минути.
По четкањето, поттикнете го вашето дете да ја исплука пастата за заби, а не да ја голта. Нема потреба да се плакне по четкањето бидејќи пастата со флуорид која останала зад себе ги штити забите на вашето дете.
Четки за заби: нивно избирање и чистење
Избор на четка за заби
Кога вие и вашето дете избирате четка за заби, можете да го барате следново:
Меки влакна: тие нема да ги оштетат непцата или забната глеѓ на вашето дете.
Долга рачка: ова ќе му помогне на вашето дете да ги достигне сите заби.
Мала глава: ова ќе му олесни на вашето дете да ја движи четката за заби околу устата, по еден заб.
Електричните и рачните четки за заби се подеднакво добри, доколку ги користите правилно за да ги исчистите сите површини на сите заби на вашето дете. Ако одлучувате помеѓу рачна и електрична четка за заби, во ред е да му дозволите на вашето дете да избере.
Одржување на четката за заби чиста
Можете да го потсетите вашето дете да ја исплакне четката за заби со вода од чешма откако ќе ги исчисти забите и непцата. И вашето дете треба да ја чува четката за заби исправено во отворен сад за да може да се исуши на воздух.
Добра идеја е да ја менувате четката за заби на вашето дете на секои 3-4 месеци или кога влакната се истрошени или изнемоштени.
Флуор и нега на забите
Флуоридот е минерал кој ги одржува забите цврсти и го спречува расипувањето на забите. Флуоридот е безбеден и најдобро делува кога вашето дете го добива во многу мали количини во текот на денот во:
паста за заби - вашето дете може да користи обична паста за заби со флуор за возрасни штом ќе наполни 6 години
Вода од чешма - повеќето вода од чешма во Австралија има додадено флуор
храна која содржи флуор, како овошје и зеленчук.
За децата кои се изложени на висок ризик да развијат расипување на забите, стоматолозите исто така може да препишат гелови и пасти со дополнителен флуор.
Посета на стоматолог
Важно е вашето дете да има редовни стоматолошки прегледи. Вашиот стоматолог ќе ви каже колку често на вашето дете му треба преглед. Стоматолозите обично препорачуваат на секои 6-12 месеци.
Вашето дете може да оди и на други професионалци за орално здравје, во зависност од потребите на вашето дете. Тие вклучуваат стоматолошки терапевти, дентални хигиеничари, терапевти за орално здравје или специјалисти стоматолози како педијатриски стоматолози или ортодонти.

Развој на забите

Децата обично почнуваат да ги губат млечните заби од околу 6-годишна возраст. Од 6-12 години, децата имаат мешавина од трајни и млечни заби. До околу 12 години, повеќето деца ги имаат сите трајни заби, освен третиот катник (умник). 


Ако млечните заби на вашето дете доцнат, веројатно ќе доцнат и трајните заби. Ако сте загрижени за развојот на забите на вашето дете, посетете го вашиот стоматолог.


Кога ќе никнат трајните заби?

Вашето дете може да смета дека џвакањето е потешко кога неговите млечни заби се разнишани или потполно недостасуваат, но тоа сепак треба да јаде здрава храна.

Важно е да ја одржувате рутината на четкање на забите на вашето дете, внимавајќи дополнително околу млечните заби или чувствителните области. Оставете ги млечните заби да испаднат сами по себе. Ако се обидете да извадите заб пред да биде подготвен да падне, тоа може да ги повреди непцата и блиските заби. Исто така, може да предизвика болка и инфекција.
Понекогаш траен заб може да никне пред да падне млечниот заб. Ако млечниот заб не испаднал во рок од 2-3 месеци, посетете го вашиот стоматолог.

 

Стоматолошка нега: одржување на детските заби чисти

Мијте ги забите на вашето дете два пати на ден - наутро и навечер. Од 3-6 години користете паста за заби со ниска содржина на флуор со големина на грашок, освен ако вашиот стоматолог не препорача поинаку. Штом вашето дете ќе наполни 6 години, можете да користите обична паста за заби за деца над 6 години со големина на грашок.

До моментот кога вашето дете ќе стигне на училиште, можеби ќе почне да ги чисти сопствените заби. Сe уште е добра идеја или да го започнете или да го завршите процесот на чистење. На вашето дете му треба вашиот надзор и помош додека не наполни најмалку 8 години.

Можете да почнете да користите забен конец или интердентална четка за чистење помеѓу забите на вашето дете еднаш дневно.

Можете исто така да го поттикнете вашето дете да ја измие устата со вода после ручек и грицки. Ова ќе помогне да се измијат сите остатоци од храна.

 

лац

 

Најдобар начин за миење на забите на децата

Можеби сакате да ја испробате следната рутина кога ги четкате забите на вашето дете:

- Застанете или седнете зад вашето дете за тоа да се чувствува безбедно. Миењето заби пред огледало е исто така добро, бидејќи ви овозможува да ја видите устата на вашето дете.

- Ставете ја брадата на вашето дете во рацете со главата потпрена на вашето тело.

- Наклонете ги влакната на четката за заби кон непцата. Ако користите рачна четка за заби, движете ја четката во нежни кругови. Ако користите електрична четка за заби, движете ја четката нежно по забите.

- Четкајте ги надворешните и внатрешните страни на забите и долж линијата на непцата. Четкајте по површините за џвакање на забите.

- Нежно четкајте го јазикот на вашето дете.

- Четкајте околу 2 минути.

- По четкањето, поттикнете го вашето дете да ја исплука пастата за заби, а не да ја голта. Нема потреба да се плакне по четкањето бидејќи пастата со флуорид која останала зад себе ги штити забите на вашето дете.

 

Четки за заби: нивно избирање и чистење

Кога вие и вашето дете избирате четка за заби, можете да го барате следново:

Меки влакна: тие нема да ги оштетат непцата или забната глеѓ на вашето дете.

Долга рачка: ова ќе му помогне на вашето дете да ги достигне сите заби.

Мала глава: ова ќе му олесни на вашето дете да ја движи четката за заби околу устата, по еден заб.

 

Електричните и рачните четки за заби се подеднакво добри, доколку ги користите правилно за да ги исчистите сите површини на сите заби на вашето дете. Ако одлучувате помеѓу рачна и електрична четка за заби, во ред е да му дозволите на вашето дете да избере.

 

Одржување на четката за заби чиста

Можете да го потсетите вашето дете да ја исплакне четката за заби со вода од чешма откако ќе ги исчисти забите и непцата. И вашето дете треба да ја чува четката за заби исправено во отворен сад за да може да се исуши на воздух.

Добра идеја е да ја менувате четката за заби на вашето дете на секои 3-4 месеци или кога влакната се истрошени или омекнати.

 

лаца


Флуор и нега на забите

Флуоридот е минерал кој ги одржува забите цврсти и го спречува расипувањето на забите. Флуоридот е безбеден и најдобро делува кога вашето дете го добива во многу мали количини во текот на денот во:


- Паста за заби - вашето дете може да користи обична паста за заби со флуор за возрасни штом ќе наполни 6 години

- Вода од чешма

- Храна која содржи флуор, како овошје и зеленчук.

 

За децата кои се изложени на висок ризик да развијат расипување на забите, стоматолозите исто така може да препишат гелови и пасти со дополнителен флуор.

 

Посета на стоматолог

Важно е вашето дете да има редовни стоматолошки прегледи. Вашиот стоматолог ќе ви каже колку често на вашето дете му треба преглед. Стоматолозите обично препорачуваат на секои 6-12 месеци.


Вашето дете може да посетува и други професионалци за орално здравје, во зависност од неговите потреби. Тие вклучуваат стоматолошки терапевти, дентални хигиеничари, терапевти за орално здравје или специјалисти стоматолози како педијатриски стоматолози или ортодонти.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Неколку совети како децата да го засакаат ...
Ако им всадите љубов кон читањето на вашите деца, сте им дале непроценлив подарок - соништа, имагинација, бегство и повр...
5
Направете ваша градина со органски зеленчук
Уште пред да знаеме, летото ќе пристигне. А за оние опседнатите со здравјето, со топлото време доаѓа и желбата за соврше...
5
Двојазичност кај децата
Што значи терминот двојазичност, или билингвизам? Најопшто значење на овој термин е: користење на повеќе јазици (може да...
4
Како детето станува “мал тиранин”?
Детето може да биде насилно кон пожртвуваната мајка, бидејќи никогаш не се сретнало со нејзините граници – не знае што с...
4
Анкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?