|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Помош при забременување: Корен од мака

Редакција Рингераја, 5.12.2021
Дали знаевте дека маката позитивно влијае на функционирањето на ендокрините жлезди и успешно го регулира ослободувањето на хормоните и истовремено го стимулира протокот на крв во пределот на карлицата? Кај Перуанците е позната и како природна вијагра

image
/11


 

Замислете растение кое расте само на надморска височина помеѓу 3.500 и 4.500 метри и за кое Инките и денес веруваат дека е чудесно. Па, тоа е мачка или латински Lepidium meyenii.
Станува збор за растение кое освен што складира вистинско богатство од витамини Б1, Б2, Б12, Ц и Е, минерали (особено калциум и магнезиум), корисни масни киселини и влакна, познато е и по регулирање на хормоналната нерамнотежа и лечи неплодност.
Го регулира хормоналниот дисбаланс
Маци може да се пофали со многу позитивни ефекти врз човековото физичко и ментално здравје. Позитивно влијае на функционирањето на ендокрините жлезди (вклучувајќи ги тироидната жлезда, јајниците, панкреасот, хипофизата во мозокот, надбубрежните и другите жлезди), и затоа успешно го регулира ослободувањето на хормоните и го стимулира протокот на крв во карличната област.
Затоа, маката може да биде одлична помош во лекувањето на женските проблеми - од ендометриоза и полицистични јајници до предменструален синдром и симптоми на менопауза.
Лечи неплодност и како природна перуанска вијагра ја елиминира импотенцијата
Меѓутоа, Мака има уште една одлична карактеристика што ја откриле Шпанците во 1930-тите, за време на шпанското освојување на Андите.
Имено, кога се населиле на голема надморска височина сфатиле дека сексуалната желба им се намалува, а имале и проблеми со неплодност. Истото се случило и со нивните животни, додека локалното население и нивните животни не биле свесни за проблемот. Набрзо откриле дека тоа е затоа што локалното население редовно уживало во коренот на мака. Новодојденците пробале и природна терапија со мака и биле изненадени кога дознале дека маката им ја зајакнува сексуалната желба, а ја лекува и неплодноста и импотенцијата.
Затоа, Перуанците ја нарекуваат мака и природна вијагра.
 
За повеќе енергија, подобра благосостојба и подобро здравје воопшто
Маката не само што ја зајакнува желбата, туку ова исклучително растение ни дава и повеќе енергија. Затоа, во неговите екстракти уживаат и спортистите, бидејќи им помага да го надминат големиот физички напор. Многу брзо му дава енергија на телото, ја зголемува издржливоста, го ублажува хроничниот замор и го намалува стресот, така што позитивно влијае и на расположението и менталната подготвеност.
Бидејќи има позитивен ефект врз зголемувањето на мускулната маса, многу спортисти го користат како алтернатива на вештачките стероиди. Покрај сето горенаведено, мачката исто така:
- ја подобрува меморијата, менталните и способностите за учење,
- помага да се елиминира анемијата,
- го забрзува заздравувањето на раните,
- и дава на кожата младешки изглед,
- ги зајакнува коските и забите,
- делува како антиоксиданс и антиканцероген
- има корисен ефект врз функционирањето на нервниот и васкуларниот систем,
- го регулира крвниот притисок и ја зголемува виталноста на срцето
 
Посебна напомена: Кога купувате мака, задолжително одберете мака од органско потекло! Само маката, во чие одгледување и складирање не се користени пестициди, хербициди и други штетни материи, може да ги обезбеди сите свои лековити ефекти. Првокласната „жолта пичка“ ќе ја препознаете по светлата боја и по тоа што е речиси без мирис.

Замислете растение кое расте само на надморска височина помеѓу 3.500 и 4.500 метри и за кое Инките и денес веруваат дека е чудесно. Па, тоа е мака или латински Lepidium meyenii.
Станува збор за растение кое освен што складира вистинско богатство од витамини Б1, Б2, Б12, Ц и Е, минерали (особено калциум и магнезиум), корисни масни киселини и влакна, познато е и по регулирање на хормоналната нерамнотежа и лечи неплодност.

Го регулира хормоналниот дисбаланс

Мака може да се пофали со многу позитивни ефекти врз човековото физичко и ментално здравје. Позитивно влијае на функционирањето на ендокрините жлезди (вклучувајќи ги тироидната жлезда, јајниците, панкреасот, хипофизата во мозокот, надбубрежните и другите жлезди), и затоа успешно го регулира ослободувањето на хормоните и го стимулира протокот на крв во карличната област.
Затоа, маката може да биде одлична помош во лекувањето на женските проблеми - од ендометриоза и полицистични јајници до предменструален синдром и симптоми на менопауза.

 

Лечи неплодност и како природна перуанска вијагра ја елиминира импотенцијата

Меѓутоа, Мака има уште една одлична карактеристика што ја откриле Шпанците во 1930-тите, за време на шпанското освојување на Андите.

Имено, кога се населиле на голема надморска височина сфатиле дека сексуалната желба им се намалува, а имале и проблеми со неплодност. Истото се случило и со нивните животни, додека локалното население и нивните животни не биле свесни за проблемот. Набрзо откриле дека тоа е затоа што локалното население редовно уживало во коренот на мака. Новодојденците пробале и природна терапија со мака и биле изненадени кога дознале дека маката им ја зајакнува сексуалната желба, а ја лекува и неплодноста и импотенцијата.
Затоа, Перуанците ја нарекуваат мака и природна вијагра.


За повеќе енергија, подобра благосостојба и подобро здравје воопшто

Маката не само што ја зајакнува желбата, туку ова исклучително растение ни дава и повеќе енергија. Затоа, во неговите екстракти уживаат и спортистите, бидејќи им помага да го надминат големиот физички напор. Многу брзо му дава енергија на телото, ја зголемува издржливоста, го ублажува хроничниот замор и го намалува стресот, така што позитивно влијае и на расположението и менталната подготвеност.

 

Бидејќи има позитивен ефект врз зголемувањето на мускулната маса, многу спортисти го користат како алтернатива на вештачките стероиди.

Покрај сето горенаведено, маката исто така:


- ја подобрува меморијата, менталните и способностите за учење,

- помага да се елиминира анемијата,

- го забрзува заздравувањето на раните,

- и дава на кожата младешки изглед,

- ги зајакнува коските и забите,

- делува како антиоксиданс и антиканцероген

- има корисен ефект врз функционирањето на нервниот и васкуларниот систем,

- го регулира крвниот притисок и ја зголемува виталноста на срцето
 
Посебна напомена: Кога купувате мака, задолжително одберете мака од органско потекло! Само маката, во чие одгледување и складирање не се користени пестициди, хербициди и други штетни материи, може да ги обезбеди сите свои лековити ефекти. Првокласната „жолта маца“ ќе ја препознаете по светлата боја и по тоа што е речиси без мирис.

 

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Интраутерина инсеминација
Интраутерината инсеминација е постапка при која спермата се промива, концентрира и директно се вбризгува во матката на ж...
3
Што треба да знаете, пред да забремените?
Да се одгледуваат деца е исцрпувачка и најблагородна работа. Многу родители не можат да се одлучат за второ дете, а неко...
3
Нека е здраво, паметно и нека биде...
Денешниот начин на живеење многу влијае на потомството. Денес сте во можност да влијаете на зголемување на можноста бебе...
3
Лажни митови за плодноста
Одредени секс-пози ги зголемуваат шансите за забременување, првото дете е гаранција за плодноста и скапите витамини ја з...
3
Анкета

Градинка.
Admin

Во која градинка посетува вашето дете?