|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Oткријте што сака да ви каже вашето бебе

MarketKonekt, 10.12.2015
Бебето со плачењето сака да ви каже нешто – тоа е единствениот начин на кој може да комуницира со вас. Можеби е зачудувачки, но навистина постојат 5 звуци кај бебињата со кои тие комуницираат со вас
Клучни зборови:

/11


 

Треба само да научите да ги препознавате и вашиот живот ќе биде многу полесен. Во видеото подоле, погледнете ја Прсила Данстан во шоуто на Опра Винфри и не се грижете, за кратко време и вие ќе ги научите знаците на вашето бебе.

 

1. ‘Нееех Нееех Нееех’ – Сакам да јадам

Звукот се произведува кога рефлексот за цицање се активира и јазикот се турка на покривот на устата. Веднаш дајте му да цица.

За уште повеќе да си олесните, набавете си пумпа за измолзување, тампони за гради, вештачки брадавици, влошки за смирување на болка меѓу доења, шишенца, цуцли, млечна формула и слично.

 

2. ‘Ех Ех Ех’ – Сакам да ждригнам

Бебето го користи звучниот рефлекс ‘Е’.

Подигнете го и тапкајте го по грбчето.

Внимавајте да не поврати дел од храната

и да ве извалка. Секогаш имајте при рака лигавче и влажни марамици.

 

3. ‘Хххех Хххех Хххех’ – Не ми е удобно

Слушнете го долгото ‘Х’ и проверете ја пелената. Можеби пак е некоја нелагодна облека или појас од релаксатор или седиште кој многу го затега.

На вашето бебе му е потребна промена на пелените од 10 до 12 пати во текот на денот, што значи дека ќе ви биде потребна голема количина на пелени, особено во првите месеци, како и влажни марамици кои ќе ви се најдат во секој момент. 

 

4. ‘Аааах Аааах Аааах’ – Ми се спие

Најчесто овој звук го прави со отворена уста како да се прозева. Ова е најлесно препознатлив звук, кој сигурно веќе и го препознавате.

Ммм најслатки се кога спијат, нели? Направете им го местото за спиење што поудобно, набавете квалитетен антиалергенски душек, бејби мемори перица или комплет перничка и јорганче. За дневните дремки подгответе им го нивното креветче за спиење и игра.

 

5. ‘Еаррр’ - Имам грчеви

Овој звук го прави кога има грчеви, подуеност или проблеми со стомачето. Звукот се произведува од заробениот воздух кој не е во состојба да се ослободи. Веднаш измасирајте му го стомачето и свиткајте му ги ноџињата како да вози велосипед. Ако ова не помага, обидете се со капки против грчеви.

Откако 3 до 5 пати ќе ги препознаете овие звуци, тоа ќе ви стане навика и вие и вашето бебе ќе бидете многу поблиски и посреќни. Вашето бебе комуницира со вас, само треба да ги препознаете вистинските звуци.

 

За да поминете што повеќе квалитетено време со вашето семејство, сe што ви е потребно за вашето бебе можете да купувате преку интернет, со бесплатна достава до вашиот дом, промотивно во тек на месец Декември на MarketKonekt.com. Погледнете ја целата понуда тука.

 
Што прави бебето во првите 70 минути од жи...
Добиените информации на студијата во Шведска се доста интригантни и откриваат какво е однесувањето на новороденчињата во...
3
Бараме 12 Ѕвезди за бебе календар за 2021 ...
Драги родители, не ги пропуштајте моментите на среќа и чиста радост со вашите малечки, зачувајте ги тие спомени како неш...
3
Фото: Близнаците на Енрике Иглесиас и Курн...
Неколку месеци тие ја прикриваа бременоста па и нивните семејства и пријатели биле изненадени кога дознале дека Енрике и...
3
Бебешкиот фото албум на Принцот Вилијам
И Принцот Вилијам некогаш беше бебе. Погледнете го неговиот фамилијарен албум со фотографии од неговато најрано детство.
2


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

ime za naset_o najmilo
anailisav

koe ima vi se dopaga najmnogu

EVA (55%)

NEVENA (22%)

STEFANIJA (23%)


Број на сите гласови: 290

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!