|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Опаѓањето на косата е предизвикано од стрес?

Редакција Рингераја, 8.7.2015
Причина за губење на косата можат да бидат емоционален стрес и негативни животни искуства. Нервната напнатост се одразува негативно на здравјето, вклучувајќи и на здравјето на косата

image
/11


 

Како да го запрете опаѓањето и да ја вратите густината на косата?

Модерниот начин на живот носи постојан стрес. Честиот немир, конфликтите на работа и во семејствата, искуствата по повод на кариерата често водат до нервни хаварии и депресии. Како што е познато сите болести се од стрес, па и косопадот не е исклучок.


Зошто од стрес паѓа косата?

Како што е познато, за време на стрес во крвта се ослободува голема количина на хормонот адреналин. На почеток таквата  хормонална нерамнотежа на никаков начин не влијае на здравствената состојба.

Но настапува момент кога организмот веќе не е во можност да ги компензира негативните последици од стресот. На пример хормоналните нарушувања доведуваат до влошување на преносот на хранливи материи и кислород  до фоликулите на косата.

Постојаниот кислороден недостаток и недостатокот  на хранливи материи во крајна линија доведуваат до опаѓање на косата.

Ако козметичките средства не помагаат, причината за опаѓањето на косата најчесто е во стресот. Препорачливо е во таков случај да се започне со намалување на нервната напнатост и стресот.


Како да се изборите со стресот?

За да го прекинете опаѓањето, потребно е да ја отстраните прво причината.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Поддржуваме мали бизниси - Дариго арт
Еден од најомилените мали бизниси на Инстаграм, чии производи се особено популарни меѓу мајките, дефинитивно е Дариго ар...
12
5 природни масла за здрава коса
Косата бара посебна грижа во летните месеци. Природните масла се меѓу најефикасните природни лекови за нега на косата
3
Нина Бадриќ: сакам да посвојам дете
Пејачката Нина Бадриќ признава дека посакува да го прошири семејството
3
На кафе кај Моника Коцарева Ергиќ
Нашата дизајнерка Моника Коцарева Ергиќ, периодов е активна покрај на професионален план така и во тазе улогата на мајка...
3
Анкета

Dali?
Jana9

Dali prvoto dete vi e masko?

Da (40%)

Ne (60%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!