|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Мртво близначе го спаси животот на својот брат!

Редакција Рингераја, 25.7.2013
Мртов плод на двојајчен близнак го спаси животот на својот брат при драматична бременост на 33-годишна мајка. Мајката Ивелина Иванова од Сливен беше испишана од болница со здраво бебе со име Божидар
Клучни зборови:

image
/11


 

 

Детето се роди на 17.јули во плевенската универзитетска болница. Тоа е зачнато преку ин-витро метода во плевенскиот центар за репродуктивна медицина. Брачниот пар Ивелина и Марјан чекале да добијат рожба 12 години.

Мајката преживеала 3 месеци со еден мртов плод во утробата, додека била под постојан лекарски надзор. Ваков случај не е познат во медицината, тврдат бугарските специјалисти. Лекарите од другите болници биле скептични за исходот на бременоста и предлагале абортус. Доцент Светозар Стојков од Плевен презел ризик. Мајката родила со царски рез, во термин. Се покажало дека мртвиот близнак застанал во таква положба што го спречил развојот на инфекции, објасни Др. Стефанов. Божидар тежи 2,8 кгр. и е сосем нормално развиено бебе, уверуваат лекарите.

“Среќна сум! Ме одржуваше големата желба да имаме дете. Искрено им благодарам на лекарите специјалисти од Плевен”, сподели мајката откако беше испишана од болницата.

 

ЧЕСТИТКИ!

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Мајката избрала абортус – бебето живот!
Кога дознала дека е бремена по втор пат, младата жена се шокирала. Сите нејзини препорачале да направи абортус и таа се ...
5
Зошто магнезиумот е важен во бременоста?
Магнезиумот е минерал од витално значење во текот на нашите животи. Особено е важен за жените кои очекуваат бебе. Магнез...
4
Како јогата и помага на идната мајка?
Искуството на другите не е секогаш доволно да не заинтригира, но затоа можеме да се запрашаме што уште можеме да направи...
4
Големина на раната во матката по породувањето
Ова е големината на раната оставена на вашата матка откако сте се породиле. Неверојатно нели?
4
Анкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?