|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Мед од манука - најмоќниот природен антибиотик

Редакција Рингераја, 7.2.2017
Што претставува медот од манука и зошто тој е најмоќниот природен антибиотик? Со што медот од манука е поинаков од останатите видови мед? Научете сe за медот од манука, вклучувајќи и против какви здравствени проблеми помага тој

image
/11


 

 Во 1981 година истражувачите од новозеландскиот универзитет откриваат дека во медот од манука се содржат повеќе ензими, отколку во обичниот мед. Медот од манука се прави од два вида дрва кои растат слободно само во Нов Зеланд и југоисточниот дел на Австралија. Медот од манука се разликува од другите видови мед и има заслужен висок углед поради своите многубројни здравствени придобивки.

Медот од манука има навистина силен мирис, малку горчлив вкус, а конзистенцијата му е малку мрсна. Некои луѓе ги мешаат медот од манука со мед од канука, кој исто така се произведува само во Австралија, но од различно дрво.

    Медот од манука има темна боја, додека медот од канука е обоен во бледо жолта и има деликатен, благо ароматичен и сладок вкус.

Со што медот од манука се разликува од другите видови мед?

Медот бил користен како средство за лекување уште од древни времиња. На крајот на 19 век научниците откриваат дека медот има природни антибактериски својства. Со други зборови - секој мед штити од штетата што бактериите предизвикуваат. Некои видови мед исто така го стимулираат производството на специјални клетки кои можат да ги обноват оштетените ткива од инфекција. Медот има и антиинфламаторно дејство и брзо ја ублажува болката и воспалението после примена.
 Не се сите видови на мед исти. Антибактерискиот квалитет на медот зависи од неговиот вид, како и од факторите кога и како се собира медот. Некои видови мед можат да бидат 100 пати посилни од другите. Водород пероксид е компонента која се јавува во повеќето видови мед и на кој се должат антибактериските својства на медот.

Во медот од манука се содржи не само хидроген пероксид, но и други компоненти со антибактериски својства. Друг таков компонента е метилклиоксалат (MG), кој се среќава во повеќето видови мед, но обично само во мали количини. Медот од манука сепак содржи големо количество метилклиоксал.

    Колку поголема концентрација на метилклиоксал (MG) има во медот, толку посилна антибиотска акција има тој.

Како да дознаете дали медот од манука е вистински?

Вистинскиот мед од манука задолжително треба да биде заверен со UMF (Unique Manuka Factor), што одговара на концентрацијата на метилклиоксал во медот од манука.

    Не сите видови мед од манука содржат значителни антибактериски нивоа.

За да биде еден мед од манука доволно моќен, тој треба да има минимален рејтинг 10 UMF (иако се среќава UMF 5, што сепак е незадоволително).

    Мед од манука, означен со UMF помеѓу 10 и 15 е корисен, но UMF над 16 се смета за врвен квалитет.


Хранливи материи во медот од манука

Во медот од манука се содржат многу корисни хранливи материи, меѓу кои витамини од групата Б (Б6, тиамин, ниацин, рибофлавин, Пантотенска киселина), железо, магнезиум, манган, фосфор, калиум, натриум, цинк. Важно е да се знае дека концентрацијата на сите овие корисни материи во медот од манука е четири пати поголема отколку во обичниот мед.

Здравствени придобивки од медот од манука

Со своите антиоксидантни и антибактериски својства медот од манука се смета за најмоќниот природен антибиотик со широк спектар. Медот од манука ги уништува следните бактериски и габични микроорганизми:

-Escherichia coli

    Staphylococcus Aureos
    Citrobacter freundii
    Proteus Mirabilis
    Pseudomonas aeruginosa
    Salmonella Typhimurium
    Streptococcus faecalis
    Streptococcus Pyogenes - Предизвикани болки во грлото
    Helicobacter Pylori - Оваа бактерија ги предизвикува повеќето стомачни чиреви
    Methicillin- резистентен Staphylococcus aureus (MRSA)
    Vanocomycin -Резистентни ентерококи (VRE)

Апликативен локално, медот од манука помага природно лекување на кожни чиреви, рани, изгореници и испукана кожа.

Како што веќе стана јасно медот од манука може да биде корисен при дигестивни проблеми. Тој позитивно делува уште кај акни и егземи, при стафилококни инфекции (дури и резистентни), при изгореници и рани, при кариес, при воспалено грло, при алергии и синузитис, при несоница. Медот од манука може да се користи и како бјути производ, како и за целосно зајакнување на имунитетот.

    Единствениот недостаток на медот од манука е неговата висока цена.

 

Најубави имиња за девојчиња по ваш избор
Ги повикавме мајките на Facebook да ни кажат кои им се омилени имиња за девојчиња. Еве го нивниот избор
31
Најубави имиња за момчиња по ваш избор
Ги повикавме мајките на Facebook да ни кажат кои им се омилени имиња за момчиња. Еве го нивниот избор
23
Календар на исхрана од 4-12 месеци
Воведувањето на цврста храна кај доенчињата може да биде забавно, весело и интересно, но е предмет на сомнежи и двоумење...
7
18 знаци со кои подобро ќе го разберете бе...
Кога бебето е навистина мало, неговите родители имаат тенденција да стравуваат во врска со благосостојбата и здравјето н...
6


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

izberi planina
danielgolak (20%)

pelister (66%)

sara (14%)


Број на сите гласови: 35

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!