|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Мандарина - многу здравје во мало пакување

Редакција Рингераја, 14.10.2021
Мандарината е овошје кое во споредба со другите слични овошје е многу помалo, но е еднакво моќно како и портокалот, лимонот и другите овошја слични на неа

image
/11


Научниците велат дека содржи многу анти-оксиданси, многу витамини, минерали, штити од многу болести, а според некои истражувања штити од карцином на црн дроб.

Според некои истражувања мандарината е толку моќна што докажано го намалува ризикот од карцином кај луѓето кои патат од хепатит. Мандарината има моќ да го надополни и до 80% на дневната потреба на организмот за витамин Ц и витамин А, а за корисноста на овие два витамини веќе многу пати сме дискутирале. Мандарината е преполна со анти-оскиданси тие се моќен чувар на сите клетки во телото.

Сите истражувања направени во врска со мандарината покажуваат дека истата е особено моќна кога е во прашање хиперлипидемиијата, односно зголемената количина на лошиот LDL холестерол и триглицеридите. Според ова мандарината е особено делотворна во превенција на атеросклероза и зголемен крвен притисок.

Мандарините се моќни во градење на имунитетот, имаат многу диетални влакна при што ја задоволуваат лесно вашата ситост. Мандарините се добри за различни диети. Тие можат брзо да ве заситат и да го намалат чувството за глад. Затао повеќе од беспотребно е да ви донагалсуваме дека мандарината е одлична за вашето здравје и треба да ја консумирате во што е можно поголеми количини, таа е слатка, мала, вкусна и толку моќна...

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Пример за правилни фотографии - Ѕвезда на ...
Проверете како да направите правилна фотографија за натпреварот Ѕвезда на бебе календар за 2022 година спонзорирана од J...
9
13 начини да и помогнете на новата мама
Деновите и седмиците по пристигнувањето на бебето можат да бидат пренапорни за новата мама. На новите мајки им треба мно...
5
Кортикостероиди за дерматолошка примена
Кога ќе се спомне кортикостероид, кај родителите веднаш се појавува страв, недоумица и се поставуваат безброј прашања - ...
4
Стари македонски имиња за момчиња
Кога очекувате бебе, едно од нештата кои ви предизвикуваат возбуда, е изборот на името на новиот член во семејството. Ве...
4
Анкета

Dali?
Jana9

Dali naucivte mnogu od sajtov Ringeraja?

Da (100%)

Ne (0%)


Број на сите гласови: 6

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!