|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Мамa вели да, тато вели не?!

Редакција Рингераја, 20.5.2019
Kако да го совладате конфликтот во 5 чекори?
Клучни зборови:

image
/11


Од изборот на училиштето до видот на казната - како да се справите со различните гледишта на партнерот за да се избегнат негативните последици за децата:

Веќе долго време сте со вашиот партнер и научивте да правите компромис помеѓу вашите и неговите потреби, со цел вашата врска да оди глатко и непречено. Со појавата на детето, сепак, целата идила почнува да се тресе, а можностите за напнатост и конфликт се множат со секој изминат ден.

 

Кога се јавува несогласување меѓу родителите?

Најчеста причина се ситни работи, како на пример, да му се дозволи на детето да оди босо по дома или да се направи обид за внесување на нова храна. Важните одлуки исто така можат да бидат основа за сериозни несогласувања, како што се изборот на училиштето или казната. Без оглед на причината за несогласување меѓу родителите, овие ситуации може да ја загрозат не само стабилноста на врската меѓу двојката туку и мирот на детето.

Преминот од врска во која имало само двајца партнери во онаа во која бебето е прво не е секогаш лесен. Динамиката во односите се менува и побарувачката за компромис за животот и благосостојбата на детето станува приоритет. Задача која е често премногу тешко за родителите.

 

Како да се справиме и да го надминеме конфликтот?

Сослушувањето на другиот и желбата да се вклучат во дијалог и консензус се некои од карактеристиките што треба да се искористат за да се премине низ овие ситуации на најдобар можен начин и да се постигне ефикасно решение.

 

1. Научете како да го искажете своето мислење

Не е секогаш можно да се согласите со мислењето на другите. Мајката и таткото мора да имаат слобода да го кажуваат своето мислење еден на друг. Кога ќе му дадете можност на другиот да биде слушнат, може да биде полесно да се најде заедничко решение.

 

2. Спорете правилно

Конфликтите во семејството се неизбежни и во крајна линија неопходни. Присуството на такви ситуации е исто така корисно за детето, бидејќи на тој начин ќе открие што е конфликт и како можат да се решат разликите помеѓу неговите родители. Затоа, важно е да дознаете како да  аргументирате "интелигентно" со вашиот партнер, бидејќи со тоа ќе му дадете директен пример на вашето дете.

 

3. Не се обидувајте секогаш да го наметнете своето мислење

Постигнувањето консензус, а понекогаш и прифаќањето на нечија гледна точка е неопходна вештина бидејќи ја демонстрира вашата способност да биде дипломат и да барате решенија за проблемите, наместо едноставно да се наметнувате.

 

4. Не заборавајте на детето

Колку повеќе детето расте, толку повеќе мора да учествува во изборите што влијаат на него / неа. Тоа мора да се почувствува сослушано и да знае дека неговото мислење е важно. Но, често се случува во конфликтна ситуација, конфронтацијата меѓу родителите да е толку жестока што целосно ги забораваат потребите и желбите на детето и донесуваат одлуки само врз основа на нивните верувања. Ова е голема грешка, што може да доведе до сериозни последици во односот помеѓу родителите и децата.

 

5. Објаснете му на детето што се случило

Откако ќе заврши расправијата, на родителите им е дадено време да размислуваат за она што се случило. Тогаш е вистинско време да му објасните на детето што се случило. На пример, имаше момент на тензија меѓу мама и тато, кои имаа различни идеи, но откако разговараа и се разбраа, ја донесоа најдобрата одлука.

Брачни правила кои треба да се прекршат – ...
Сопружниците би требало се' да прават заедно, да го надминат секое несогласување, а прита да не се скараат, да ја помина...
8
Побрзо стареат жените со едно или повеќе д...
Изгледа дека популарното мислење дека мајките стареат побрзо поради стресот и не е баш вистина. Ова го покажале резултат...
6
Најважно во комуникацијата меѓу татко и ќерка
Тара Хедман, сертифициран психотерапевт, им ги објаснува на пристапен начин работите кои татковците треба да ги знаат пр...
6
Најважни факти за еболата
Еболата е опасна, често фатална болест. Вирусот од животните се пренесува на луѓето и понатаму се шири на популацијата п...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Ime za naset_o bebce
Natuska85

Koe od ovie vi e najubavo masko ime?

Marko (33%)

Matej (38%)

David (29%)


Број на сите гласови: 112

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!