|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Маја Ристовска: Мојата породилна приказна

Редакција Рингераја, 30.1.2021
Моментот кога јас се претворив во НИЕ

image
/11


Здраво, јас сум Маја Ристовска од Скопје, сопруга и мајка на 10 месечна принцеза Илина, би сакала со сите вас да ја споделам мојата приказна.

Како и секоја трудница, особено кога го носи своето прво бебе во утробата, сака да биде се како што треба и бебето да е пред се здраво и живо.
После една година обиди за да останам бремена мојот сон се исполни, двете црти на тестот ми беа нешто најубаво што сум видела.
Сите блиски одвај го чекаа доаѓањето на новиот член а најмногу сопругот.
Бременоста цели 9 месеци ми помина супер без никакви компликации освен што последниот месец морав повеќе да мирувам, но фала му на Бога се заврши во најдобар ред..

 
1

4 март обичен ден, се упативме со сопругот на рутинска контрола кај гинекологот. Иако чувствував слаби болки, гинекологот ме врати дома. Вечерта околу 23:00 часот моите болки се зачестија но не кревав паника сопругот беше до мене и знаев дека нема од што да се плашам...
Во 03:00 часот после полноќ болките ми станаа појаки и веќе знаев дека е време да тргнеме во болница. Јас испаничена ама и пресреќна дека се поблиску е моментот кога ќе си го видам моето малечко.
Ме примија во болница, ме сместија во соба и веќе почнав многу повеќе да паничам, притисок покачен, тахикардија, не можев да дишам. За среќа успеав да се смирам со помош на медицинската сестра која цело време беше до мене..

 
2
 

На 5 март во 15:47 си ја родив мојата прва среќа,девојченце ,тешка само 3.520гр и 50цм долга,од тој ден нашиот живот е сосема поинаков,уште по исполнет со прекрасни моменти..
Среќата е во тие мали очиња што не гледаат секој ден.
Ви благодарам

 
3

Следете ја @majaristovska_ на Инстаграм
View this post on InstagramТи се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Работилница за јога за бремени жени
Центарот за интегрална јога ДАРМА во соработка со Центарот за интегрална јога НАМАСТЕ организира Работилница за пренатал...
4
Најдобрите фотографии од породување за 202...
Меѓународната асоцијација на професионални фотографи при раѓање е горда што ги објави победниците на Конкурсот за слика ...
4
Правилна исхрана во 1-то тромесечие од бре...
Здравите промени во исхраната на почетокот од бременоста ќе ви бидат од корист и вас и на бебето. Прочитајте ги нашите с...
3
Магично! 3Д анимација на оплодување!
Едноставно неверојатно - ова е коментарот на многумина кои го погледнале ова видео
3
Анкета

Фудбал. За кого навивате на ЕП 2024?
пеперутка16

За кого навивате на ЕП 2024?