|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Кои опасности демнат во Вашиот дом?

Редакција Рингераја, 22.8.2013
Во САД годишно умираат повеќе од 2,000 деца помали од 14 години заради повреди кои се случуваат во домот. Анализирајте ги сите слаби точки во Вашиот дом и осигурајте се навреме

image
/11


 

 

Родителите често ги потценуваат способностите на децата и ја преценуваат нивната интелегенција. Мислат дека нивното дете е препаметно за ова или она, а не сфаќаат колку е силно.

 

Кабли

Ако се останат на видно место каблите кои водат од вашите телевизори, музички системи, куќни апарати, компјутери, ламби и слично, можат да предизвикаат гушење. Во повеќето случаи можете да ги заштитите со пластични канали кои се ставаат покрај ѕид или на под.

 

Када

Стручњаците предупредуваат дека детето може да се удави во 2,5 сантиметри вода. Не ги оставајте децата без надзор кога се во купатилото ниту секунда! Заборавете на телефонот, ѕвончето или ручекот кој дивее на шпоретот.

 

Играчки

Многу е лесно малечките да добијат гушење од деловите на играчките кои ќе отпаднат. На деца помали од три години не им давајте играчки кои се помали од Вашата дланка, а тоа вклучува топчиња, парички, па дури и колачи, грав, пуканки, грозје и слично. Внимавајте со што играат бидејќи од невнимателност или забава можат да пикнат некоја играчка во нос.

 

Намештај

Комодите, шкафчињата и столиците се исклучително опасни, бидејќи за децата не претставуваат намештај, туку планина на која треба да се искачат или непријателска територија која треба да се освои.

Освен што децата можат да паднат качувајќи се, исто така и намештајот може да падне на нив. Не оставајте играчки, колачи или далечински управувач на повисоко место на регалот, бидејќи децата ќе бидат во искушение за де искачат за да го земат.

 

Прозори

Никогаш не оставајте столици во близина на прозорец, посебно не делови од намештајот кои лесно можат да се преместат.

 

Шпорет

Овој неизбежен елемент на кујната е еден од најопасните во Вашиот дом. Кожата на децата е потанка и поосетлива од кожата на возрасните и тие можат да добијат изгореници од трет степен од врелата шоља кафе за пет секунди. Никогаш не ги оставајте децата сами во кујната.

 

Лекови

Држете ги лековите на места недостапни за децата. Не оставајте лекови на видливо и за нив достапно место.

 

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Знаци за паразитска инфекција кај децата
Типични паразити се: пантличара, глиста, нематоди и едноклеточни протозои. Симптомите варираат од еден до друг паразит, ...
6
Маски - идеи за шминкање
Денес секој може да биде што сака, од човек - камила, од старица - дете, од маж - невеста,од просјак - цар, а ти драго д...
4
Брутално искрен пост за жените кои не рабо...
Изморена од константното слушање на фразата "што правиш по цел ден?" блогерката Ryshell Castleberry реши да напише...
4
Храна за душа
Великодушност, моќ за простување, љубов, но и одредени ритуали и обичаи, па дури и чуда се клучни работи за здрав душеве...
3
Анкета

ТЕЛЕВИЗИЈА.
пеперутка16

Колку време вашето дете гледа телевизија дневно?