|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Кога се прави итен царски рез?

Редакција Рингераја, 13.11.2021
Во некои ситуации, лекарите мора да ве одведат на итен царски рез. Погледнете кога ќе се случи тоа, но и какви се разликите во однос на планираниот царски рез

image
/11


 

Дојде денот да се роди бебето, а вие да станете мајка. Досега се одеше по план, се беше како што треба, бебето се сврте, се покажува дека ќе се породиш по природен пат или си договорил со докторот да направиш царски рез. Меѓутоа, во еден момент докторот вели дека ви треба итен царски рез.
Што е итен царски рез?
Станува збор за операција која се прави бидејќи постои опасност по здравјето на бебето и мајката. Од одлуката до самата операција не треба да помине повеќе од половина час. Понекогаш може да се случи да мора да направите итен царски рез дури и ако царскиот рез е планиран начин на породување.
Која е разликата помеѓу планираниот и итен царски рез?
Планирани царски
Засекот се закажува кога докторот смета дека е најбезбеден за вас и за бебето, и обично ќе се закаже непосредно пред датумот на породување.
Непланиран царски рез
се прави кога планирате вагинално породување, но непосредно пред породувањето лекарот сепак одлучува дека операцијата е побезбедна за вас. Може да се одлучи неколку дена или дури часови пред породувањето. Непланиран царски рез не е итен, но планот е сменет заради вас.
Итен царски рез
се прави кога мама и бебето се во опасност и мора да се направи операција што е можно поскоро. Ова може да се случи без разлика дали планирате царски или вагинален.
Со планиран царски рез имате можност да се подготвите, да одлучите која анестезија сакате, резот најверојатно ќе биде хоризонтален. Во итен царски рез лекарите мора брзо да реагираат, немате многу време да размислувате за анестезија, ниту пак размислуваат за засекот, па често се прави вертикално, за да може бебето што побрзо да се извади. .
Зошто итен царски рез?
Причините можат да бидат различни, а често се работи за безбедноста на мајката и бебето.
1. Породувањето трае предолго
Ако породувањето трае предолго, може да биде опасно и за мајката и за бебето. Доаѓа до предолго раѓање бидејќи раѓањето на детето сè уште не започнало, иако имате контракции. Понекогаш може да се случи само породувањето да престане. Се отворате, контракциите се редовни, но во еден момент тоа само престанува. Ова може да се случи затоа што главата на бебето не може да помине низ грлото на матката.
2. Бебешка положба
Бебето може да погреши во последен момент. Ако бебето е свртено на грб, на нозе или на кој било начин наместо на главата, вагинално раѓање нема да биде возможно. Поради ова, се прибегнува кон итен царски рез.
3. Исцрпеност
Понекогаш премногу труд и туркање не е доволно, што дури ни правосмукалката не помага. Во овие ситуации, мајката се исцрпува, ја губи сета сила, а срцето на бебето може премногу да се забрза или забави. Затоа лекарите се одлучуваат за итен царски рез.
4. Здравствена состојба
Доколку мајката има здравствена состојба или инфекција која се појавила при породување, мора да се направи итен царски рез. На пример, херпесот или која било друга вагинална инфекција може да им наштети на бебињата. Ако крвниот притисок на мама е превисок, тогаш туркањето воопшто не е добра опција. Секој проблем со мозокот или срцето води и до итен царски рез.
5. Извиткана папочна врвца
Ако има заплеткување, притисок или се поместува папочната врвца пред бебето, мора да се направи итен царски рез.
6. Проблеми со плацентата
Како и папочната врвца, плацентата може да го комплицира породувањето. Ако дојде до абрупција на плацентата, бебето нема да прима кислород и други хранливи материи, па затоа е важно што поскоро да се направи царски рез.
7. Руптура на матката
Појавата на оштетување на матката е ретка. Ако претходно сте имале царски рез, ризикот од ова може да се зголеми. Во такви ситуации потребно е итно да се изврши царски рез.

Дојде денот да се роди бебето, а вие да станете мајка. Досега се одеше по план, се беше како што треба, бебето се сврте, се покажува дека ќе се породиш по природен пат или си договорил со докторот да направиш царски рез. Меѓутоа, во еден момент докторот вели дека ви треба итен царски рез.

 

Што е итен царски рез?

Станува збор за операција која се прави бидејќи постои опасност по здравјето на бебето и мајката. Од одлуката до самата операција не треба да помине повеќе од половина час. Понекогаш може да се случи да мора да направите итен царски рез дури и ако царскиот рез е планиран начин на породување.


Која е разликата помеѓу планираниот и итен царски рез?

Планиран царски рез - Се закажува кога докторот смета дека е најбезбеден за вас и за бебето, и обично ќе се закаже непосредно пред датумот на породување.

Непланиран царски рез - се прави кога планирате вагинално породување, но непосредно пред породувањето лекарот сепак одлучува дека операцијата е побезбедна за вас. Може да се одлучи неколку дена или дури часови пред породувањето. Непланиран царски рез не е итен, но планот е сменет заради вас.

Итен царски рез - се прави кога мајката и бебето се во опасност и мора да се направи операција што е можно поскоро. Ова може да се случи без разлика дали планирате царски рез или вагинално породување. Со планиран царски рез имате можност да се подготвите, да одлучите која анестезија сакате, резот најверојатно ќе биде хоризонтален. Во итен царски рез лекарите мора брзо да реагираат, немате многу време да размислуваат за анестезија, ниту пак размислуваат за засекот, па често се прави вертикално, за да може бебето што побрзо да се извади. .

 

Зошто итен царски рез?

Причините можат да бидат различни, а често се работи за безбедноста на мајката и бебето.


1. Породувањето трае предолго

 Ако породувањето трае предолго, може да биде опасно и за мајката и за бебето. Доаѓа до предолго породување бидејќи раѓањето на детето сè уште не започнало, иако имате контракции. Понекогаш може да се случи самото породување да престане. Се отворате, контракциите се редовни, но во еден момент тоа само престанува. Ова може да се случи затоа што главата на бебето не може да помине низ грлото на матката.


2. Положба на бебето

Бебето може да се заврти во последен момент. Ако бебето е свртено на грб, на нозе или на кој било начин наместо на главата, вагинално раѓање нема да биде возможно. Поради ова, се прибегнува кон итен царски рез.


3. Исцрпеност на мајката

Понекогаш премногу труд и туркање не е доволно, што дури ни вакуум не помага. Во овие ситуации, мајката се исцрпува, ја губи сета сила, а срцето на бебето може премногу да се забрза или забави. Затоа лекарите се одлучуваат за итен царски рез.


4. Здравствена состојба

Доколку мајката има здравствена состојба или инфекција која се појавила при породување, мора да се направи итен царски рез. На пример, херпесот или која било друга вагинална инфекција може да им наштети на бебињата. Ако крвниот притисок на мајката е превисок, тогаш природното породување воопшто не е добра опција. Секој проблем со мозокот или срцето води и до итен царски рез.


5. Извиткана папочна врвца

Ако има заплеткување, притисок или се поместува папочната врвца пред бебето, мора да се направи итен царски рез.

 

6. Проблеми со плацентата

Како и папочната врвца, плацентата може да го комплицира породувањето. Ако дојде до абрупција на плацентата, бебето нема да прима кислород и други хранливи материи, па затоа е важно што поскоро да се направи царски рез.


7. Руптура на матката

Појавата на оштетување на матката е ретка. Ако претходно сте имале царски рез, ризикот од ова може да се зголеми. Во такви ситуации потребно е итно да се изврши царски рез.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Бременост по недели
Сакате да дознаете што се случува со вашето тело, како бебето се развива и расте, како и што се врти низ главата на идни...
3
Трите чуда со кои Бог ја благослови жената
Јога за бремени жени
3
Растење на плодот по недели, 1. тромесечје
Знаете ли дека сте бремени, или во суштина не знаете што се случува со вашето тело? Овој текст ќе се обиде да ви објасни...
3
Зелена или кафена плодова вода!? Што значи...
Не паничете! Ако вашата плодова вода ја променила бојата, лекарите се тука да преземат секакви дејствија што се потребни...
3
Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?