|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Како да развеселите тажно дете?

Редакција Рингераја, 3.6.2013
Понекогаш децата се натажуваат, без за тоа да постои видлива причина, или не таква која возрасните ја разбираат. Тоа кое за возрасните е малку важно, за детето може да биде од големо значење и да го растажи

image
/11


 

 

Не е добро да го оставите детето да се справи само со својата тага. Тоа ќе се справи со тагата, но со многу напор, а може и да стигне дотаму да се затвори во себеси и да се изолира од врсниците и од родителите.  

Не го оставајте детето долго да тагува. Ако Ви е нејасна причината, не се двоумете долго време и преземете мерки, за да ја вратите насмевката  на лицето на детето.

Понекогаш родителите сметаат дека премногу ќе го разгалат детето ако му обрнуваат преногу внимане. Се разбира, треба да се прави разлика меѓу каприц и сериозен проблем кој длабоко ја потресува душата на детето.

Времето во кое детето смета на Вас и во Вас гледа личност која може да му ги реши сите проблеми, поминува многу брзо.  Не е неопходно да пројавувате излишна строгост за незначајни работи. Ако детето плаче бидејќи сте му забраниле да игра со омилената играчка, не го лишувајте од тоа задоволство. Не го понижувајте пред пријателите и врсниците бидејќи тоа ќе му создаде сериозни комплекси, кои можат да се продлабочат.

 

Многу е лесно да се развесели едно тажно дете:

-        Прво што треба да направите е да клекнете до детето. На тој начин ќе ја израмните возраста, бидејќи кога детето гледа нагоре се чувствува нелагодно.

-        Прашајте го што го натажило, прегрнете го и кажете му дека се ќе биде во ред. Не заборавајте дека за детето сте возрасна личност, која може апсолутно се.

-        Дури и ако нештата изгледаат лошо, тоа ќе Ви поверува и тоа веднаш ќе се одрази на неговото расположение. Не смеете да го лажете детето, туку да го убедите дека ќе направите се за да ставите крај на ситуацијата.

-        Друг начин да го расположите е да му го свртите вниманието кон нешто друго. Расположете го на некаков начин. Кај помалите деца тоа е полесно. Доволно е само да покажете нешто интересно и повремено да заборави на проблемот.

-        Кај поголемите деца работите се малку потешки. За детето кое веќе чувствува  дека пораснало, важно е да почувствува дека може да смета на Вас. Затоа постапете како да сте му најдобар пријател, а не родител. Дури и на направило белја, застанете на негова страна. Поддржете го и во најлудите  идеи, но посочете му ги грешките. И она кое што е најважно, поминувајте повеќе време со него.

Имате немирно дете? Вие сте среќен родител!
Со вакви деца не е лесно, но треба да ве теши фактот дека ќе израснат во успешни и способни луѓе
9
Што да јадете кога ви е ослабен имунитетот?
Имунитетот е предуслов за добро здравје и долг живот, а ако сакате да го одржите моќен, внесете промени во вашата исхран...
4
Мала утринска паника
Живеете заедно и преубаво Ви е? Навистина не Ви е јасно зошто толку парови се расправаат и зошто толку бракови се распаѓ...
3
Каде е мамаааааа?!?!
Јас сум по цел ден и секој ден со децата. Никогаш не одам никаде, а ако одам, тие се со мене. Секој проклет ден
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

kako da se vika moeto bebce
pravnicka_

pomognete

Andrej (35%)

Damjan (25%)

Dimitar (18%)

Jovan (22%)


Број на сите гласови: 248

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!