|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Изгубив надеж за дете, по 8-те спонтани абортуси..

Редакција Рингераја, 29.2.2016
Ќе ве запознаеме со Стефани Мерит - 38-годишна жена, која имала 8 спонтани абортуси во рок од 6 години. Тие се случиле меѓу 9 и 12-а недела од бременоста

image
/11


 

Лекарите немале објаснување за спонтаните абортуси што за Стефани било уште поголем шок. Отишла каде ли не, при какви ли не специјалисти. Во еден момент лекарите се откажале и и соопштиле дека нема да може да има деца, без да дефинираат јасната причина.


Стефани има 18-годишен син од претходниот брак. Првиот спонтан абортус се случува кога била со својот прв сопруг, а потоа - со вториот, преживеала уште 7 абортусот по ред. "Се помиривме. Нема да имаме наше дете и се обидувавме да продолжиме животот ", вели Стефани.
Таа се откажала од идејата да има деца, но токму тогаш сфатила дека повторно е бремена и си рекла дека ова е последна шанса, која ја има. Зачнување било чиста случајност. Целата  бременост и поминала во страв да не загуби и ова бебе. Единствено што можела  е да верува и да се надева дека се ќе биде во ред. "Никој не можеше да се израдува за нас, бидејќи ние не можевме да се израдуваме за самите себе. Во секој момент го чекавме неизбежното ", вели Стефани.


Девет месеци подоцна таа ја родила малата Офелија Хоуп. "Хоуп значи надеж. Се уште е тешко да поверувам дека станав повторно мајка. Офелија ме држи будна цела ноќ, но сум среќна, бидејќи таа е тука. Сакам да кажам на сите жени како мене дека по силната темнина доаѓа изгрејсонце! Верувајте! "

 

Како да забремените ако имате полицистични...
Можат ли жените со синдромот полицистични јајници да останат бремени?
4
Интраутерина инсеминација
Интраутерината инсеминација е постапка при која спермата се промива, концентрира и директно се вбризгува во матката на ж...
3
Бесплатно ин-витро и за второ дете!
Овој месец стапува во сила бесплатно ин витро за второ дете, кое финански ќе го покрива државата. Ова денеска го истакна...
3
3 убави работи кои ќе ви помогнат да забре...
Постојат три многу пријатни работи кои секоја жена може да ги прави за да ги зголеми своите шанси за забременување - сп...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Искажување љубов
blond

Колку често кажувате на вашите деца дека ги сакате?

Неколку пати дневно (95%)

Еднаш неделно (3%)

Многу ретко (2%)


Број на сите гласови: 163

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!