|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Др. Ранко Рајовиќ:Децата да скокаат и да одат боси

Редакција Рингераја, 6.7.2016
Родителски грешки кои го успорувааат развојот на интелегенцијата на децата
Клучни зборови:

image
/11


 

Забрана за скокање по креветот

Невроните кои не работат, умираат, а токму невроните природно ги поттикнуваат децата да скокаат. Секој скок го поместува тежиштето на телото налево или надесно па потоа мора да се активираат сите мускули за да одржат рамнотежа при враќање на нозе, а управувањето со тоа е активност на мозокот.

Наместо да му забраните на детето да скока, внимавајте на сигурноста. А ако навистина сакате да го поттикнете развојот на интелегенцијата на детето, родете му братче или сестриче. Едно дете ќе скока пет минути, а две деца ќе скокаат пет часа, порачува Др. Ранко Рајовиќ, кој напоменува дека слично како скокањето делува и вртењето околу својата оска, после што децата понекогаш и паѓаат.

 

Возење во количка наместо одење

Одењето е многу важно за развојот на мозокот, а многу родители денес ги возат во количка своите деца дури и до четврта-петта година. Покрај влијанието на когнитивниот развој, долгото туркање на децата во количка доведува и допојава на рамни стопала, што денес имаат околу 70% од децата. Секако, децата би требало што повеќе да одат, а идеално е, кога за тоа постојат услови да одат боси.

 

Предолго блендирање на храната

Детето почнува со џвакање од шестиот месец, а од 18 месеци секое дете би требало да јаде цврста храна. Важно е да џвака, да не му се блендира храната бидејќи џвакањето, според зборовите на Др. Рајовиќ испраќа импулси во кортексот, ги чисти забите, го активира јазикот. На тој начин побрзо ќе се развие говорот и ќе се зајакне  имунитетот.

Непослушните деца се поуспешни во животот?
Ако вашето дете одбива да ве слуша, тоа го прави она што го сака, и воопшто немојте да му се лутите. Децата со таков кар...
4
Што јадат децата кои не јадат НИШТО
...а сепак се живи, радосни и сосема здрави?!
3
Совети за полесен почеток на учебната година
Август е при крај и наскоро летните авантури ќе бидат само добро сеќавање, а ние треба повторно да се подготвиме за учил...
3
Првиот училишен ден
Изгледаат толку мали и немоќни, а веќе дојде момент за прв пат да го пречекорат училишниот праг
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

da li bi se otkazale
zelba

od svoeto rodeno dete da resi da sklopi prak so nekoj od druga Nacionalnost/Religija , kako bi se odnesuvale??? P.S mozete i da komentirate toa uste podobro ke mi dojde :(

da , ne bi mozela da podnesam (16%)

ne, ako se srekni , ne e moj zivot (75%)

ili pak nesto treto i sto (8%)


Број на сите гласови: 73

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!