|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Др. Комаровски: Зачувајте го имунитетот кај децата

Редакција Рингераја, 22.11.2016
Нашата јавност е од неодамна запозната со Др. Комаровски, педијатар од Харков, кој ги едуцира родителите на територијата на бивша СССР. Темите кои ги обработува се разновидни, од уредување на домот, детски болести, животни ситуации, до удар на гром

image
/11


 

Сезоната на настинки и вирусни инфекции е во ек и пред нас е период во кој децата се седум дена во градинка, па 14 дена дома и така во круг. Нашите педијатри советуваат слични мерки и горе долу знаеме што треба , а што не.

Не постојат медикаменти кои ја намалуваат веројатноста за заболување од вирусни инфекции, туку тоа го прават здравата исхрана, активниот начин на живот, доволно сон и насмевка. Како прво и основно Др. Комаровски го наведува престојот на отворено и избегнување на гужва: “Концентрацијата на вируси под отворено небо е илјада пати помала отколку во било која затворена просторија, дали тоа е стан, училница, автобус”, вели тој. заради тоа треба да се размисли два пати пшред да ги однесеме децата било каде, а тоа да не е надвор.

Тажна етката на војски деца на подвижни скали на трговските центри, каде што одат во игротека бидејќи е “ладно надвор”. Тажно е и што од детето кое оди во градинка ќе слушнете: “Денес не бевме надвор”.  “Зошто?”  “Па, ладно е”. Сигурно воспитувачите знаат колку е важен престојот надвор и се надевам дека е блиску моментот кога тоа навистина ќе биде задолжителен момент и кога ќе влезе во рубриката на “малтретирање на децата”.

 

Прочитајте ги петте конкретни совети на славниот руски педијатар

  1. Ако некој во непосредна близина кашла, кива, шмрка, држете растојание.
  2. Миењето на рацете и проветрувањето на просториите не треба да се повторува. И врапчињата знаат дека честичките на вирусите опстануваат со часови и денови во загушлив, топол и застоен воздух, а практично во истиот момент умираат на чист, ладен, влажен и свеж воздух.
  3. Оптимална температура во просторијата во која седите е 16-22 C и релативна влажност на воздухот 40-70%. Држете се до овие граници. Ако ви е ладно, облечете се, не ја претоплувајте просторијата. Одржувајте влажност и проветрувајте.
  4. Ставете ракавици кога морате да фатите нешто на јавно место (внимание на кваки и држачи во автобуси)
  5. Влажнете ја слузокожата на дишните патишта. Користете капки или аеросоли на база на солен раствор. Испирајте ја устата со обична вода.

И многу важна напомена на Др. Комаровски: “Не постојат медикаменти кои ја намалуваат веројатноста на заболувања од вирусни инфекции. Веројатноста на заболувања ја намалува здравата исхрана, активниот начин на живот, доволно сон, насмевка и ведро расположение.”

Дали е добро детето да ги види родителите ...
Некои родители сметаат дека е добро детето да ги види голи, како добра воспитна вредност, за да се избегне “болната” љуб...
8
6 работи што треба да му ги кажете на ваше...
Силната врска помеѓу децата и родителите се темели на љубовта и комуникацијата. Научете како да разговарате со вашето де...
5
Мајчинството може да го наруши психичкото ...
Товарот кој го имаат мајките и емотивната одговорност поврзана со воспитувањето на децата ? штетат на психичкото здравје...
4
Зајакнете го имунитетот на Вашето дете
Време е на настинки и вирози, па важно е да се подготвите и да го зајакнете имунитетот на Вашето дете
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

вежбање
lp136

Колку често вежбате?

Воопшто не вежбам (60%)

1-2 пати неделно (0%)

3 пати неделно (20%)

Секој ден (20%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!