|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Детски креативен центар

Детски креативен центар, 9.12.2012
Детскиот креативен центар при МКЦ е простор каде децата низ разни активности се дружат, низ игра истражуваат и учествуваат во различни креативно-едукативни работилници. Во рамките на ДКЦ работи драмско, ликовно и балетско студио.

image
/21


 

Детскиот креативен центар при МКЦ е простор каде децата низ разни активности се дружат, низ игра истражуваат и учествуваат во различни креативно-едукативни работилници. Во рамките на ДКЦ работи драмско, ликовно и балетско студио.

Преку различни методи на едукација децата имаат голема слобода во креирањето и развиваат поголемо чувство на самосвест и чувство за другиот, односно групата. Додека работиме на конкретни задачи и теми, истовремено работиме и на создавање на здрави навики и здрава комуникација со средината, поттикнуваме тимска работа преку која се создава взаемно почитување но и постојано преиспитување на сопствените вредности и потреби за надградување.

Преку игра и забава, децата имаат можност да го развиваат својот креативен потенцијал, а истовремено да создаваат нови пријателства, да стекнат нови знаења и најважно од сè, да работат на изградба на сопствената личност.  

Драмското студио на крајот на годината - полугодијата ја прикажува својата работа преку презентација на краен продукт/претстава во зависност од  интересите, можностите и капацитетите на самите деца, кои низ групната работа доѓаат до најсоодветната форма за презентација.

Ослободувањето и поттикнувањето на креативноста и фантазијата, разменувањето/споделувањето на различни перцепции но и на внатрешните доживувања на надворешниот свет, е важно за децата да ја градат својата самодоверба, но истовремено да го прифатат и другиот/различниот, да се ослободат од наметнатите стереотипи и предрасуди и слободно да ја развиваат сопствената личност.

Рана дијагноза на деца со аутизам
ИЗРАБОТИЛ- МР. ЛОГОПЕД Светлана Трнинкова
107
Кога ќе имам дете нема да му дозволам...!
Дали се сеќавате на речениците и ветувањата кои сте ги дале пред да станете мајка? Ве потсетуваме на некои од нив...
14
Како се менува мажот кога ќе стане татко?
Мажите обично созреваат покрај саканите жени. Но, тие значително се менуваат кога семејството од двајца членови ќе се пр...
13
Поезија: Белег
Поезија од Кети Николоска
13


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dali?
Jana9

Dali se druzite so nekoj Ringerajki?

Da (50%)

Ne (50%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!