|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Чести грешки при заспивањето на бебето

Редакција Рингераја, 3.12.2018
Заспивањето на бебето е тешка мисија која често виси на работ на успех
Клучни зборови:

image
/11


 

Поспани ноќи одат рака под рака со неверојатните емоции да се биде родител. Сакаш тоа никулец, обожавам го, но дојде ли ноќта, косите ти се соочат, бидејќи не знаеш дали среќата ќе биде на ваша страна - ќе заспие Дали брзо бебе, ќе спие ли непробудно и ќе има ли барем 2-3 часа спиење за тебе ? Бидејќи овој така важно прашање влијае на многу родители, дозволивме да резимираме некои од најчестите грешки со држат на малите деца и да ве извести за нив.
Очекувате премногу и прерано
Вие сонувате за земјата на соништата, но истото не важи и за вашиот никулец. Ова е затоа што бебињата под 12-годишна возраст немаат поим за разликата помеѓу денот и ноќта. Всушност, хормоните кои контролираат процесите на заспивање и будење сеуште не функционираат кај бебињата на 3 месеци и помали дури. Кога тие се толку мали, може да очекувате ништо друго освен да спиете кога им е потребно. На оваа возраст, бебињата се толку мали што стомакот не може да држи големи количини млеко. Затоа често јадат и веднаш штом се гладни, тие се будат. Пред 16 години, вашето бебе ќе биде будно и треба да бидете свесни за овие потреби. Вие не треба да очекувате дека од втората недела ќе спие цела ноќ, бидејќи тоа е речиси невозможно. Значи пониски очекувања и да бидеш реален, а не сонувач.
Вие претерувате
Возбудата дека имате бебе е огромна и сосема нормално е да сакате да купите различни и нови играчки, да се собирате со пријателите, кои се радуваат да го видат никулец, но имајте на ум дека кај децата под 1 годинка, сè ново околу нив може да им делува над-стимулирање. Сите светли бои, нови мириси, звуци, чувства, превъзбуждат малите деца и прават заспивањето тешка и тешка мисија. Обидете се да се создаде рутина за бебето, да не претерувате со новите работи за него, а да го запознаете постепено со љубопитните предмети. Ова е особено точно за ноќните активности. Изгради својата рутина за вечерта која е позната на детето и да се навикне дека по неа доаѓа време за спиење.
Се вознемирувајте со спиењето
Изморени сте, одлучувате да пропушти некои од вообичаените активности вечер пред спиење и решавате само да се водат пријатно до бебето, во трепетно ??очекување таа да заспие брзо. Да, но за бебињата по 6-неделна возраст, вечерната рутина и традиционални активности се сигнал дека доаѓа време за спиење. Затоа, ако избрза со нетрпение и Мис очекуваната од бебето када, масажа и вежби на пример, може никулец да ве изненади непријатно и да не заспие така брзо како што се надевате. Ова е затоа што колку подолго, детето се навикнува на овие навики и се прилагодува на спиењето.
Го прекинувате дремењето на бебето
Бебето ви се буди често во текот на ноќта, заспива тешко, буди се лесно, а во текот на денот спие непробудно. Тоа ве води на помислата дека е подобро да го прекинувате дремките во текот на денот, за да може да спие подлабоко во текот на ноќта. Да, но не. Вистината е дека ако го оставите детето да спие во текот на денот, кога тоа сака, колку долго сака, како во текот на денот, така и во текот на ноќта, толку подобар и квалитетен ќе е сонот. Единствениот човек кој знае колку спие вашето бебе потреби е нејзиниот. Ако сте го разбудиле предвреме, ќе бидете лишени од потребниот сон. Ова може да доведе до прекумерна замор, а оваа замор води до раздразливост и неможност да заспие лесно вечерта. Затоа следниот пат кога бебето ви се однесе во пријатна дремат во текот на денот, едноставно придружете, наместо да го буди.

Непреспаните ноќи одат рака под рака со неверојатните емоции да се биде родител. Го сакате бебето, всушност го обожавате, но штом дојде ноќта, косата ви се крева, бидејќи не знаете дали среќата ќе биде на ваша страна - ќе заспие ли брзо бебето, ќе спие ли мирно и ќе има ли барем 2-3 часа спиење за тебе ? Бидејќи ова така важно прашање влијае на многу родители, дозволивме да резимираме некои од најчестите грешки со заспивањето на малите деца и да ве известиме за нив.


Очекувате премногу и прерано

 Вие сонувате за земјата на соништата, но истото не важи и за вашето бебе. Ова е затоа што бебињата под 12 недели немаат поим за разликата помеѓу денот и ноќта. Всушност, хормоните кои ги контролираат процесите на заспивање и будење сеуште не функционираат кај бебињата до 3 месеци. Кога тие се толку мали, не може да очекувате ништо друго освен да спијат кога им е потребно. На оваа возраст, бебињата се толку мали што стомакот не може да држи големи количини млеко. Затоа често јадат и веднаш штом се гладни, тие се будат. Пред 12 недели, вашето бебе ќе биде често будно и треба да бидете свесни за овие потреби. Вие не треба да очекувате дека од втората недела ќе спие цела ноќ, бидејќи тоа е речиси невозможно. Значи имајте помали очекувања и бидете реални.


Вие претерувате

 Возбудата дека имате бебе е огромна и сосема нормално е да сакате да купите различни и нови играчки, да се собирате со пријателите, кои се радуваат да го видат бебето, но имајте на ум дека кај децата под 1 година, сè ново околу нив може да им делува како хиперстимулација. Сите светли бои, нови мириси, звуци, чувства, ги возбудуваат малите деца и го прават заспивањето тешка мисија. Обидете се да се создадете рутина за бебето, да не претерувате со новите работи за него, а да го запознаете постепено со интересните предмети. Ова е особено важно за ноќните активности. Изградете своја рутина за вечерта која му е позната на детето за да се навикне дека по неа доаѓа време за спиење.


Се вознемирувајте го со спиењето

Изморени сте, одлучувате да пропуштите некои од вообичаените активности пред спиење и решавате да легнете, во ??очекување бебето да заспие брзо. Да, но за бебињата по 6-неделна возраст, вечерната рутина и традиционални активности се сигнал дека доаѓа време за спиење. Затоа, ако избрзате со нетрпение и го пропуштите ноќното бањање, масажата и вежбите на пример, може бебето да ве изненади непријатно и да не заспие така брзо како што се надевате. Ова е затоа што бебето ги препознава овие навики и знае дека по нивното завршување е време за спиење.


Го прекинувате дремењето на бебето

Бебето ви се буди често во текот на ноќта, заспива тешко, се буди лесно, а во текот на денот спие без да се разбуди. Тоа ве води на помислата дека е подобро да го прекинувате дремките во текот на денот, за да може да спие подлабоко во текот на ноќта. Да, но не. Вистината е дека ако го оставите детето да спие во текот на денот, кога тоа сака, колку долго сака, како во текот на денот, така и во текот на ноќта, толку подобар и квалитетен ќе е сонот.  Ако сте го разбудиле предвреме, ќе бидете лишени од потребниот сон. Ова може да доведе до прекумерен замор, а овој замор води до раздразливост и неможност да се заспие лесно вечерта. Затоа следниот пат кога бебето пријатно ќе си спие во текот на денот, едноставно придружете се, наместо да го будите.

 

Се стремите кон неверојатна тишина

Бебето заспало и вие се грижите дека може да го разбудите со некоја бучава. Газите на прсти и треперите да не предизвикате шум кој ќе го разбуди бебето. Но, ова не е навистина најдобро решение. Ако тишината не е вообичаена за детето, тоа може полесно да се сепна и да се разбуди од неа отколку од бучава, на кој е навикнато. На пример, ако имате друго дете и бебето е навикнато на неговите песнички и говор, тоа нема како да му пречи во текот на спиењето. Се разбира, станува збор за лесна бучава и звуци, не многу гласни, кои би разбудиле секој, не само вашето бебе. Она што е поверојатно за да се разбуди детето е атипичната бучава во вашиот дом. Ако едноставно правите вообичаените работи со кои детето ви е навикнато, нема причина да се грижите дека тоа може да се разбуди.

Фото: Што прават познатите мајки на плажа?
Со оглед на тоа дека е летна сезона, моментално на море престојуваат многу семејства, а меѓу нив и славни личности
6
Првите запчиња, вистинска се мака
Некои бебиња не го ни чувствуваат никнувањето на првите запчиња, додека други имаат проблеми со недели.
4
Иден татко се онесвести за време на породу...
Иден татко го насмеа цел интернет: помина 10 часа во породилна сала, но кога жена му почна да се породува тој се онесвес...
4
Обетките не се за бебиња!
Не брзајте со дупчење на ушите, советуваат педијатрите
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

kako da se vika moeto bebce
pravnicka_

pomognete

Andrej (35%)

Damjan (25%)

Dimitar (18%)

Jovan (22%)


Број на сите гласови: 248

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!