|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Чашка алкохол додека доите?!

Редакција Рингераја, 19.11.2018
За време на бременоста, жените се советуваат да не консумираат алкохол, бидејќи постојат неколку ризици за новороденчињата. Влијанието на алкохолот врз развојот на детето ги плаши мајките кога станува збор за доење и за пиење алкохол
Клучни зборови:

image
/11


Мајките најчесто добиваат контрадикторни совети и коментари во врска со ефектите на алкохолот врз мајчиното млеко.

Со раѓањето на детето, неопходно е да се воведат одредени промени во вашиот начин на живот. Еден од нив е да го оставите алкохолот додека не помине периодот на доење. Сепак, дали е ова целосната вистина дали чаша или две може да ќе ви наштетат?

Судејќи според Американската академија за истражување на педијатри, со ограничена и минимална употреба на алкохол, нема да се случи ништо страшно. Еве и зошто:

Истражувањата покажуваат дека еден до два пијалаци нема да му наштетат на детето. Сепак, треба да имате мерка за тоа колку алкохол внесувате во зависност од вашата тежина.

Количината на алкохол која би ја испиле зависи од бројот на вашите килограми. Доколку имате 60 kg, препорачаната дневна доза на алкохол се максимум 2 пива или пак 200 ml вино.

Покрај ова, добро е по испивањето на чашка алкохол да почекате 2 часа, со цел процентот на алкохол во млекото да биле минимален.

Помалку од 2% од алкохолот остануваат во крвта и млекото, а во рок од еден до два часа тој речиси целосно исчезнува. Ова сепак зависи и од личноста како и внесот на храна во текот на денот, тежината и другите физички карактеристики.

Секогаш имајте ја на ум возраста на бебето, бидејќи новороденчињата имаат неразвиен црн дроб, така што ефектот е поголем, без оглед на количината на алкохол.

До 3-месечна возраст не се препорачува воопшто да се експериментира со алкохолот и деликатниот бебешки организам, додека откако ќе наполнат три месеци, малите количини на алкохол не се одразуваат на нив.

Истражувањата, исто така, сугерираат дека алкохолот во млекото влијае на сонот на бебето, бидејќи малите количини на алкохол имаат корисен ефект врз нивните навики за спиење.

Сепак, не се препорачува секојдневно консумирање или надминување на дозволениот максимум, затоа што повеќе пијалаци на дневна основа го намалуваат развојот на моторните вештини кај бебињата.

Кога настинката никако не поминува...
Дали некогаш ви се случило неколку денови откако ќе ви се повлечат симптомите на настинка, повторно да почнете да чувств...
14
Домашни кашички од зеленчук
Можете и дома, многу брзо и лесно да направите кашички од сезонски зеленчук, кои се богати со витамини. Еве неколку пред...
6
Календар на вакцинација
Вашето дете треба да се вакцинира за да неговиот организам стекне имунитет на некои од тешките заразни болести. Вакцинат...
6
5 супер моќи кои ги имаат само родителите
Да се биде родител бара целосна посветеност, многу трпение и љубов. Покрај тоа родителите развиваат и други посебни спос...
6


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Hpv
mici92

Dali so HPV visokorizicen 16 virus moze da se zabremeni

da (85%)

ne (15%)


Број на сите гласови: 47

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!