|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Бебињата разбираат пред да научат да зборуваат

Редакција Рингераја, 8.10.2019
Стоп за лигавото обраќање кон бебињата! Тие учат од вас, па зборувајте им како на кој било возрасен соговорник
Клучни зборови:

image
/11


Можеби мислите дека вашето бебе го учи јазикот додека учи да зборува, но не е така. Вашето бебе најверојатно научило многу зборови пред да успее да го изговори неговиот прв збор.

Способноста на децата да ги разбираат зборовите има голема предност пред нивната способност да зборуваат. Детето многу рано започнува да слуша и разбира и неговиот мозок ги складира овие зборови за идна употреба.

Истражувањата покажуваат дека бебињата имаат вграден, сигнален систем кој тие го користат за да испраќаат и примаат сигнали. Сигнализацијата главно се состои од изрази на лицето, вокализација и чувства на среќа, тага, бес или страв.

Бебето перципира што сакате да му кажете преку вашиот тон, израз на лицето и гласовната модулација. Истражувачите заклучија дека смирувачките зборови и тонови како „те молам“, „насмевка“ и „ангел“ кажани со тивок шепот, се регистрираат поинаку во мозокот на детето отколку зборовите полни со тага или бес.

Бидејќи бебињата започнуваат да перципираат и разбираат многу рано, родителите треба да внимаваат што кажуваат пред нив. Нивниот невин изглед може да ве излаже, тие го перципираат секој збор кажан пред нив.

Истражувањето е спроведено на бебиња од 6 месеци преку поврзување на зборовите со предмети. Кога ќе им се кажело „кревет“, бебињата погледнувале кон креветот. Технологијата со следење на реакцијата на очите им докажала на истражувачите дека бебињата го знаат значењето на многу зборови, пред да научат да ги изговараат.

Истражувачите советуваат да го третирате вашето бебе како кој било друг возрасен соговорник, бидејќи тоа ве слуша и учи.

Зошто мајките стануваат невидливи по пород...
Мајчинството менува сe. Oд независна личност наеднаш ќе станете одговорни за целосна грижа и благосостојба на друг човек...
13
Ви треба ли мидер по породување?
Со помош на дадените инструкции проверете дали толку многу ви се одвоиле стомачните мускули, па ви треба мидер по породу...
10
Што треба да знаете кога ќе дојдете дома с...
Кога ќе добиете нов член во семејството, сосема еочекувано да имате безброј прашања за тоа како е да себиде роди...
6
Календар на исхрана од 4-12 месеци
Воведувањето на цврста храна кај доенчињата може да биде забавно, весело и интересно, но е предмет на сомнежи и двоумење...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Машко или женско дете
maca sms

Со кој пол сакате да биде Вашето прво дете?

Машко (17%)

Женско (25%)

Не е важен полот, важно е да биде здраво и живо (58%)


Број на сите гласови: 106

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!