|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Азбука на неплодноста

Редакција Рингераја, 18.11.2010
Рингераја за Вас подготви речник на поими поврзани со неплодноста со цел да Ви го олесни патот кон толку посакуваната цел, Вашето бебе!

image
/11


Кога ќе се утврди неплодност на едниот или двајцата сопружници почнува борба, понекогаш предолга и полна со поими кои дотогаш не Ви требале, а сега тешко ги разбирате.

Рингераја за Вас подготви речник на поими поврзани со неплодноста со цел да Ви го олесни патот кон толку посакуваната цел, Вашето бебе!

 

ACTH - адренокорикотропен хормон. Хормон на хипофизата кој ја стимулира надбубрежната жлезда на создавање андроген и кортизол.

ANAMNEZA - податоци за досегашната здравствена состојба на пациентот.

ANALIZA NA SEMENSKI MATERIJAL - утврдување на бројот, подвижноста и морфологијата на семенскиот материјал

AZOOSPERMIJA - Отсуство на сперматозоиди во ејакулатот

ASTHENOZOOSPERMIJA - намалена подвижност на сперматозоидите

AIM (IUI)- хорнологна интраутерина инсеминација. Вбризгување на семенски материјал на сопругот во материцата.

APSTINENCIJA - воздржување од полови односи.

AID - хетерологна инсеминација. Вбризгување на семенски материјал на донор во материцата

ANOVULACIJA - отсуство на овулација.

ANDROGENI - машки полови хормони (тестостерон, DHT, андростердион и сл.)

(BETA)ßHCG - бета ланец на hCG , кој е специфичен само за тој хормон

BLASTOMER - клетки кои се создаваат со поделба на оплодената јајна клетка.

BLASTOCISTA - зачеток со повеќе од 100 клетки во кои почнала диференцијација.

BRAZDЕNJE- делба на клетки во зачетокот.

BT bazalna temperatura - температура која секојдневно се мери во исти услови пред станување од кревет.

CD Color Doppler - доплер во боја. Ултазвучен преглед со кој се испитува крварењето на некои органи.

CORPUS LUTEUM - жолто тело. Жлезди во внатрешноста на јајникот кои настануваат од фоликулот кој ја испуштил јајце клетката. Произведуваат хормони кој го подготвуваат ендометриумот за имплантација.

CERVIKS - врат на материцата

CERVIKALЕN FAKTOR - промени во вратот на материцата пред овулација (цервикална слуз и сл.)

CITOGENETIKA - метод на анализа на хромозоми.

DECIDUA - дел од ѕидот на материцата со кој зачетокот дошол во контакт и ја започнал имплантацијата.

DIFERENCIJACIJA- е процес во кој наследно еднаквите клетки структурно и функционално стануваат различни.

DISMENOREA - болна менструација

ENDOMETRIUM - ѕид на материцата. Под влијание на хормоните се менува и се подготвува за бременост. Доколку не дојде до бременост се лупи и се исфрла со менструација.

ENDOMETRIOZA - присуство на ткива од ендометриумот вон материцата на места како што се јајниците и стомачната шуплина.

ESTROGENI - хормони на јајниците, надбубрежната жлезда, но и останати ткива (нпр масно ткиво)

EJAKULAT - семенски материјал

ENUKLEACIJA - операција со која се отстранува циста и миом

EMBRIO - зачеток

ESTRADIOL (E2) - најсилен естроген. Темелен полов хормон кој ја поттикнува работата на сите ткива и органи.

EPIDIDIMIS. DUCTUS DEFERENS - изводни канали на тестисите.

ENDOMETRITIS - воспаление на ендометриумот.

FET (frozen embrio transfer) - трансфер на замрзнат зачеток.

FOLIKUL - темелна функционална единица на јајниците. Содржи јајни клетки, кои произведуваат хормони и фоликуларна течност. Со овулацијата, зрелите фоликули се распрснуваат и ја испуштаат јајце клетката.

FOLIKULOGENEZA - созревање на фоликулите

FSH - фоликулостимулирачки хормон (хормон на хипофизата). Го стимулира растот на фоликулите и созревањето на јајце клетките. Го поттикнува лачењето на хормони. Исти функции има и на тестисите.

FERTILIZACIJA - оплодување

GAMETI - Полови клетки, јајце клетки (кај жените) и сперматозоиди (кај мажите)

GN-RH GONADOTROPNI REALISING HORMONE - хормон кој го поттикнува ослободувањето на гонадотропин.

HISTEROMETRIJA- мерење на должината на материцата и цервиксот.

HSG histerosalpinografija - Радиолошко испитување со кое се оценува изгледот и анатомијата на материцата и проодноста на каналите. За таа цел се користи посебен контраст кој се внесува со катетер низ грлото на материцата.

HISTEROSKOPIJA - ендоскопска операција со која се утврдуваат нормални или патолошки промени во внатрешноста на материцата (миом, полип и др.) Тие промени се отстрануваат со помош на хистероскопија.

HCG human korionski gonadotropin - Хормон кој го лачи зачетокот и пред имплантацијата. Тој хормон расте пропорционално и највисоки вредности има во 9-та недела од бременоста и ја одржува функцијата на жолтото тело (продукцијата на прогестерон)

HIPERSTIMULACIJA - компликација на индуцирана овулација.

IMPLANTACIJA - зацврстување на зачетокот во ѕидот на материцата. Зачетокот се вгнездува седмиот ден по фертилизацијата и тоа претставува почеток на бременоста.

IS insuflacija - Дијагностичка постапка за утврдување на проодноста на јајцеводите.

ITI intratubarna inseminacija - Вбризгување на семенскиот материјал на сопругот во јајцеводите.

ICSI - интрацитоплазматичко инјектирање на сперматозоид во јајце клетка

IVF - ин витро фертилизација. Вонтелесно оплодување.

INFERTILITET - неплодност

KAPACITACIJA NA SPERMATOZOIDI - физиолошка промена на сперматозоидите со која се остварува нивната способност за оплодување.

KRIOPREZERVACIJA - смрзнување, одржување и одмрзнување на зачеток.

LAPAROSKOPIJA- ендоскопска операција со која се утврдуваат промените на органите во стомачната празнина.

LH luteiniziracki hormon (hormon na hipofizata). кај жените е неопходен за овулација. Кај мажите има функција на стимулација на тестисите и создавање на тестостерон.

MESA - микрохируршка изолација на сперматозоиди

MAR, MPP - методи на асистирана репродукција, методи на потпомогната прокреација.

MORULA - зачеток кој има повеќе од 16 клетки

MOLLA HYDATIDOSA - болест на ткивото на постелката

MIKRODROP METODA - ставање на јајце клетки во мала капалка во која има поголема концентрација на сперматозоиди.

NORMOZOOSPERMIJA - нормална семенска течност во која се сите параметри задоволени (волумен, број, подвижност, морфологија)

NECROSPERMIJA - мртви сперматозоиди во ејакулатот

OLIGOZOOSPERMIJA - намален вкупен број на сперматозоиди

OOCIT - јајце клетка

OVARIUM - јајник. Женски репродуктивен орган. Во него се создаваат хормоните естроген, андроген и прогестерон. Со растот на фоликулите созреваат јајце клетките.

OVULACIJA - исфрлање на зрела јајце клетка од фоликулот, најчесто на 13-15 ден од менструалниот циклус.

OPSTIPACIJA- затвор, нередовна столица.

АNTISPERMALNI ANTITELA - антитела кои ги уништуваат и онеспособуваат сперматозоидите. Можат да бидат присутни во крвта на мажите, кај жените во ѕидот и вратот на материцата.

PCO - синдром на полицистични јајници. Чест синдром кај жените со хормонски пореметувања. Се карактеризира со нередовни циклуси, ановулација, зголемена влакнетост и неплодност.

PZD - парцијално отворање на обвивката на јајце клетката.

PAPA TEST - тест по Папаниколау - клеточна анализа на брис од вратот на материцата (цервиксот)

PRL prolactin - хормон на хипофизата кој влијае на создавањето на млеко.

PROGESTERON - хормон на јајниците кој излачува жолто тело во текот на втората половина на менструалниот циклус. Го лачи и постелката.

PENETRACISKI TEST- тест за испитување на способноста за оплодување.

PESA - аспирација на сперматозоиди од тестисите.

PROSTATITIS - воспаление на простатата

SEPTUM - преграда

SUBFERTILNOST - намалена способност за оплодување, кај мажите и жените

SUROGAT MAJKA - жена која носи зачеток кој биолошки не е нејзин.

TESTIS - Машки репродуктивен орган. Во него се создаваат сперматозоиди и тестостерон.

TESTOSTERON - машки полов хормон. Постои и кај жените, го произведуваат јајниците, надбубрежната жлезда, но и некои други ткива.

TESA - микрохируршка изолација на сперматозоиди од тестисите.

THERATOZOOSPERMIJA - намален процент на морфолошки исправни сперматозоиди

TIMING NA OVULACIJA - предвидување кога ќе настапи овулацијата

TROFOBLAST - надворешна обвивка на зачетокот, од која се оформува постелката.

TUBOSKOPIJA - ендоскопска операција за утврдување на внатрешноста на јајниците

UTERUS - материца

VARIKOKELA - проширени вени на тестисите што ја отежнуваат сперматогенезата.

ZIGOT - оплодена јајце клетка.

 

 

Рингераја Ви посакува што поскоро да зачнете!

Како да имате поквалитетни јајце-клетки за...
Во минатото се сметаше дека староста е единствен фактор кој го одредува здравјето на јајце-клетките и јајниците. Врз ос...
3
Цервикална интраепителна неоплазија - ЦИН
Вашиот последен ПАП тест е рапортиран како ЦИН 1, ЦИН 2, ЦИН 3 или едноставно како ПОЗИТИВЕН ПАП ТЕСТ? Што значат овие п...
3
Приказната на Вишња Томиќ
Рингераја.ба за мене е како мое семејство, мој дом каде секогаш можам да влезам, во кој сите се добредојдени. Место каде...
2
Интраутерина инсеминација
Интраутерината инсеминација е постапка при која спермата се промива, концентрира и директно се вбризгува во матката на ж...
2


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

kako da se izleci toj pust bronhit
aerodrom

moeto dete pati od bronhit pneumonia i non stop e pod nekoi sirupi me interesira vasi mislenja preporaki i sl

apcinja (22%)

sirupi (22%)

priroda (56%)


Број на сите гласови: 100

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!