|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

7 причини да изберете овошје наместо колачи

Редакција Рингераја, 9.7.2019
Овошје или колачи? Во оваа "битка", често ја избираме погрешната страна, колачите. Ако сеуште немате доволно мотивација да јадете повеќе овошје и да ги оставите колачите, видете 7 причини зошто секогаш треба да го изберете овошјето
Клучни зборови:

image
/11


Сите знаеме дека овошјето е здрав избор, но колку од нас се способни да издржат без колачи? Особено во тие моменти кога ќе бидеме понудени со "нешто слатко"? Сепак, тешко е, ако сакате да јадете добро, да бидете поздрави, и последно, но не и најмалку важно, во 99% од случаите треба да го преферирате овошјето.

 

Плодовите даваат енергија

 

1

 

 

Овошјето ќе ви наплати со потребната енергија за тој ден.
Откако ќе се јаде, плодот го ослободува вашиот природен шеќер во вашето тело и ќе добиете повеќе енергија.
Многу подобро од обратниот ефект што може да го почувствувате по примерот на тортата, на пример.

Овошјето ќе ви ја даде потребната енергија за тој ден.
Откако ќе се изеде, плодот го ослободува вашиот природен шеќер во вашето тело и ќе добиете повеќе енергија.
Многу подобро од обратниот ефект што може да го почувствувате по јадењето на торта, на пример.

 

Плодовите се богати со јагленохидрати

 

2

 

Не плашете се од јаглени хидрати се додека тие доаѓаат од вистинските извори. Погледнете ги на пример јапонците - тие живеат многу долго, а нивното мени вклучува многу јаглени хидрати.

Плодовите се богати со корисни јагленохидрати, што е уште една причина да ги претпочитаат пред колачите.

 

Во овошјето има малку калории

3

 

Ако сакате да изгубите тежина, дури и едно колаче на ден може да ви биде непријател. 

Овошјето, од друга страна, нема да ја оштети вашата тежина и дури ќе помогне да изгубите тежина, бидејќи во нив има неколку калории. Се разбира, некои плодови имаат повеќе калории од другите.

Затоа, ако се стремите да изгубите тежина, јадете овошје кое најмногу го преферирате.

 

Овошјето му помага на системот за варење

 

4

 

За разлика од колачите, овошјето нема да го зголеми вашиот стомак и нема да ви направи гасови. Наместо тоа, потрошувачката на овошје помага на дигестивниот систем и го прави лицето да се чувствува подобро.

 

Овошјето има малку натриум

 

5

 

Во колачите има многу натриум, пред многу други штетни состојки. Но, за тоа, не треба да се грижите ако јадете овошје. Тие се природно ниски во натриум.

 

Овошјето е богато со хранливи материи

 

7

 

Нутритиентите се неопходни за секој организам да постои и да биде здрав.

Без основните хранливи материи, вашиот имунолошки систем може да изгуби тежина, вашите нивоа на енергија се намалуваат и стануваат ранливи на инфекции. За среќа, овошјето е богато со витамини и минерали, што е уште една добра причина да ги претпочитате пред колачи.

 

Овошјето е богато со вода

8

 

Водата е најпотребна работа за вашето тело, тоа е "еликсир на животот". Плодовите се богати со вода, што само докажува дека секогаш треба да ги изберете колачите.

 

Рана дијагноза на деца со аутизам
ИЗРАБОТИЛ- МР. ЛОГОПЕД Светлана Трнинкова
12
Интервју со Miss Mama Mk: Мајка со многу у...
Зорица Николовска, @miss.mama.mk или попознато како Мајка му на Мартин, веќе една година постои, креира содржина и споде...
8
Видео: Колку е убаво да се биде мајка?
Три мајки, три различни животи, едно извонредно универзално искуство. Погледнете колку е убаво да се биде мајка
4
Блог: Како ја одвикнав ќерка ми од пелени?
Елена Мазниковска го споделува своето искуство за одвикнувањето од пелени на својата ќерка
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dali?
Jana9

Dali pravite zimnica?

Da (100%)

Ne (0%)

Malce (0%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!