|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

5 вистински факти за спиењето со бебе

Редакција Рингераја, 24.11.2022
Некои родители се строго против спиење заедно со бебе, дете во ист кревет, додека други гледаат многу предности во тоа. Експертите исто така се на различни страни. Ова се пет факти за заедничко спиење со вашето бебе кои дефинитивно се вистинити

image
/11


 

Родителите често дебатираат дали е добро да се спие со бебе, дете во заеднички кревет или не. Некои се строго против, додека други во него гледаат многу предности, а има и експерти од различни страни. Ова се пет работи за заедничко спиење со вашето бебе кои дефинитивно се вистинити.
 
1. Сакате да спиете повеќе, но во реалноста спиете помалку.
Иронично, родителите често го преместуваат своето дете во својот кревет за подобро да спие, а на крајот, повеќето родители се каат за тоа, сфаќајќи дека ништо не се променило. Посебно заедничкото спиење мајките го гледаат како рецепт за помалку ноќно будење и полесно доење, но секој што некогаш спиел со мало суштество многу добро знае дека навечер тие се претвораат во големи вирли кои заземаат многу простор во кревет, клоцање и мавтање со сите четворица во сон, така што спиењето со нив е всушност уште потешко од станувањето навечер.
 
2. Спиењето со дете е најубавото нешто.
Повеќето родители сигурно ќе се согласат дека чувството да имате мало миризливо суштество покрај вас е најубавото нешто, а утрата кога ќе се разбудите заедно со вашето малечко, се гушкате и гушкате со него во кревет, се едноставно прекрасни. Наместо веднаш да го легнете детето навечер и да го исклучите светлото, детето заспива во вашите раце, дури и откако ќе порасне.
 
3. Луѓето ќе мислат дека сте чудни.
Мајките кои спијат заедно со своите деца во еден глас ќе ви кажат дека воопшто не им пречи, бидејќи некои ги сметаат за чудни затоа што детето спие со нив во брачен кревет. Всушност, ова е слично на тоа како тие гледаат на мајките кои ги дојат своите деца повеќе од една година. Некои луѓе едноставно го гледаат брачниот кревет како простор за своите партнери и не можат да замислат да го делат со деца кои ќе ги клоцаат и „малтретираат“ во сон.
4. Ќе се прашувате кога ќе биде време повторно да водите љубов со партнерот.
Кога детето „се качува“ во брачниот кревет, тоа ја истиснува интимноста што до сега ја имавте со партнерот. Наместо партнерот да ве гушка или обратно, вие најчесто ќе имате дете во раце.
 
5. Не трае вечно.
Без разлика дали заедничкото спиење е добра или лоша работа, тоа никогаш не трае вечно. Во одреден момент, децата ќе пораснат и ќе сакаат да спијат во својот кревет. Потоа ќе има крај на ноќните удари во ребрата и топлите прегратки за да можете добро да спиете.

Родителите често дебатираат дали е добро да се спие со бебе, дете во заеднички кревет или не. Некои се строго против, додека други во тоа гледаат многу предности, а има и експерти со различни ставови. Ова се пет работи за заедничко спиење со вашето бебе кои дефинитивно се вистинити.
 
1. Сакате да спиете повеќе, но во реалноста спиете помалку.
Иронично, родителите често го преместуваат своето дете во својот кревет за подобро да спие, а на крајот, повеќето родители се каат за тоа, сфаќајќи дека ништо не се променило. Посебно заедничкото спиење мајките го гледаат како рецепт за помалку ноќно будење и полесно доење, но секој што некогаш спиел со мало суштество многу добро знае дека навечер тие се претвораат во големи луѓе кои заземаат многу простор во креветот, клоцаат и мавтаат со сите четири екстремитети во сон, така што спиењето со нив е всушност уште потешко од станувањето навечер.
 
2. Спиењето со дете е најубавото нешто.
Повеќето родители сигурно ќе се согласат дека чувството да имате мало миризливо суштество покрај вас е најубавото нешто, а утрата кога ќе се разбудите заедно со вашето малечко, се гушкате и гушкате со него во кревет, се едноставно прекрасни. Наместо веднаш да го легнете детето навечер и да го исклучите светлото, детето заспива во вашите раце, дури и откако ќе порасне.


 3. Луѓето ќе мислат дека сте чудни.
Мајките кои спијат заедно со своите деца во еден глас ќе ви кажат дека воопшто не им пречи, бидејќи некои ги сметаат за чудни затоа што детето спие со нив во брачен кревет. Всушност, ова е слично на тоа како тие гледаат на мајките кои ги дојат своите деца повеќе од една година. Некои луѓе едноставно го гледаат брачниот кревет како простор за своите партнери и не можат да замислат да го делат со деца кои ќе ги клоцаат и „малтретираат“ во сон.4. Ќе се прашувате кога ќе биде време повторно да водите љубов со партнерот.
Кога детето „се качува“ во брачниот кревет, тоа ја истиснува интимноста што до сега ја имавте со партнерот. Наместо партнерот да ве гушка или обратно, вие најчесто ќе имате дете во раце.
 
5. Не трае вечно.
Без разлика дали заедничкото спиење е добра или лоша работа, тоа никогаш не трае вечно. Во одреден момент, децата ќе пораснат и ќе сакаат да спијат во својот кревет. Потоа ќе има крај на ноќните удари во ребрата и топлите прегратки за да можете добро да спиете.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Кортикостероиди за дерматолошка примена
Кога ќе се спомне кортикостероид, кај родителите веднаш се појавува страв, недоумица и се поставуваат безброј прашања - ...
4
Прашавме доктор: Справување со нејадењето
Рингераја постојано и будно ги следи Вашите проблеми од сите области. Со цел да Ви помогнеме воспоставивме соработка со ...
3
Што да правите ако бебето не сака да се бања?
Како да го спречите хистеричното плачење на вашето бебе и да го претворите бањањето во пријатно искуство
3
Зошто доењето е најдобро?
Децата кои се доени се многу повеќе заштитени и поотпорни на одредени болести. Тие деца поретко повраќаат и поретко имаа...
3
Анкета

Поубаво име
lp136

Кое име повеќе ви се допаѓа?

Константин (63%)

Костадин (16%)

Коста (21%)


Број на сите гласови: 230

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!