|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

5 прашања за здравјето и варените јајца

Редакција Рингераја, 22.4.2019
За Велигден, главна состојка на менито се јајцата. Колку е корисно да јадете варени јајца, каква е препорачаната доза и како тоа се одразува на организмот - прочитајте 5 прашања и нивните одговори за јајцата и здравјето.

image
/11


Зошто е корисно да се јадат варени јајца?

Јајцето е еден од најкорисните производи што можете да ги вклучите во вашето мени. Освен тоа дека неговите 70 калории ќе ви држат сити подолго време, во јајцето има богата селекција од витамини и минерали потребни за нормално функционирање на организмот.

Познато е дека јајцата се извор на селен, фосфор и фолна киселина. Имаат и значително количество витамин Д, благодарение на кој коските стануваат поцврсти и истиот витамин штити од остеопороза. Со консумирањето јајца може да го снабдите телото и со витамин Б12, а ако јадете повеќе жолчки - со витамини Е и К.

Ако јадете редовно варени јајца, ќе го стабилизирате крвниот притисок и ќе го намалите ризикот од срцеви заболувања. Утврдено е дека јајцата се богати со антиоксиданси како лутеин и зексантин кои се грижат за очите и ги прават косата и ноктите поздрави.

 

1

 

Колку јајца можеме да консумираме дневно?

Како извор на протеини, витамини и минерали, препорачливо е редовно да ги вклучувате јајцата во вашата исхрана. Препорачаната доза е 1 јајце на ден, а максималната е 3 јајца на ден. Секој организам сепак реагира на различен начин, па затоа е добро да ја приспособите бројката според потребите на вашиот организам и ако имате некакви сомнежи, да се консултирате со лекар.

 

Дали јајцата содржат лош холестерол? 

Долго време се тврди дека јајцата треба да се отпишат од исхраната кај луѓето кои имаат висок холестерол. Но според последните анкети потрошувачката на јајца има минимален ефект врз нивото на HDL-холестеролот, а имаат сериозно влијание врз LDL-холестеролот. Покажано е дека во едно јајце со средна големина содржи меѓу 180 и 220 милиграми холестерол (при препорачана доза од 300 милиграми на денот).

Затоа, ако внимавате на она што јадете и водите здрав начин на живот, јајцата нема да му наштетат толку на нивото на лошиот холестерол. За да бидете сигурни, не јадете ги жолчките.

 

2

 

Дали е вистина дека јајцата се храна за мозокот?

Да, точно е. Во јајцата има витамин В4, кој ја потпомага мозочната активност, и го олеснува испраќањето на пораки од мозокот кон мускулите и нервите. Освен тоа учествува во изградбата на клеточната мембрана, ја стимулира работата на нервниот систем и ја подобрува меморијата.

 

 Жолчка или белка?

Тешко е да се каже што подобро влијае на здравјето - жолчките или белките. Факт е дека во првите се содржат голем дел од корисните материи за кои рековме (антиоксидантите, витамини В4, Е и К), но од друга страна, таму е концентриран и холестеролот. Белките се извор на протеини, но се послаби од корисни супстанции и немаат таков голем ефект врз целокупното здравје. Се препорачува да се јаде 1 жолчка од јајце на секои 2-3 недели.

Причини заради кои може 3-годишно дете да ...
Изгледа е тешко да се биде дете, пишува Џејсон Гуд, американски комичар и татко на тригодишно дете, кое како и сите оста...
14
Децата не треба да преспиваат по навршена ...
Ако вашето дете не сака да спие во текот на денот, не мора да го присилите да го стори тоа
6
Тврдоглавост
Го знаете она: на сред продавница врескање и тропање со нозете затоа што не сакаме да му купиме играчка или чоколатце?
4
Домашен лек против Ешерихија Коли
Конвенционалните лекови во борбата против оваа бактерија многу често се неефикасни, па ви препорачуваме да се обидете во...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

KOLKU GI KOPIRATE DRUGITE
danima

10

NE CESTO (26%)

DA (1%)

PONEKOGAS (30%)

SEKOGAS (1%)

N (42%)


Број на сите гласови: 96

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!