|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  62 63 64 65 [66]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
30.3.2016 17:01:04   
весник
Јас ги ставам вагинално утрогестанот...така знам дека имаат мн.пидобро дејство...незнам зошто те тера да ги пиеш...можеби така треба...еритромицин е антибиотик кој е дозволен во бременост...но зошто ти дале антибиотик...шо ќе смени антибиотикот за ваквата поставеност на бебето...

(Одговор на членот kuklicka30)
Непосредна врска до пораките: 1626
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
30.3.2016 17:39:03   
Neurotoxin RR
да не се сомнева дека има некаква инфекција можеби, ама сепак употребата на лекови кај бремени колку и да е безбедн треба да биде оправдана. Во секој случај барај да ти објасни бар за еритромицинот зошто ти го дава, а за другото оправдано е и препорачливо да се пие при такви болки.

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 1627
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
31.3.2016 8:48:47   
kuklicka30
Pa se somneva deka mozebi imam infekcija i od toa da mi e bolkata zaradi toa mi go prepisa eritromicinot a imav i tri spontani pred ovaa bremenost zaradi toa utrogestanot go primav od pocetokot do 15nedela nekade i posle mi go prekina e sega pak mi rece da go zimam

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 1628
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
19.4.2016 16:13:02   
весник
Труднициве во второво тромесечие слабо не има...ај кога ќе наближува времето за породување се повеќе ќе не има :-) Туку сакав да Ве прашам за мислење...скоро сум 20 недела и нешто послабо ми оди движењето...ме болат препоните,вагината...се прашувам дали е нормално...а кога лежам не ме боли ништо...утрогестан ставам еднаш навечер,серклаж сум правена,грлото на матката последно ми беше мерено во 17 недела и беше супер...сега се прашувам зошто ме боли вака кога движам??? Искуства????

(Одговор на членот kuklicka30)
Непосредна врска до пораките: 1629
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.4.2016 8:39:50   
Neurotoxin RR
Па весник, најубав период од бременоста е, нема кој да се жали за што, затоа не нема. :) Инаку јас сум со втора бременост ги имам истите симптоми, и да ти кажам си земав појас за трудници и сега како да не сум трудна, ептен е спасувачки. Гинекологот го препорачува и кај што нема многу потреба од истиот, ми вика, зашто да немаш поддршка. Е сега незнам јас колкав ти е стомакот за 20-та недела, обично го земаат после 6-тиот месец, ама мене ми е поприлично голем за месеците, башка вентрална кила, башка млитава мускулатура, а и царски од претходно, а и работа на нозе... види направи си муабет за појасче.

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 1630
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
12.5.2016 0:51:12   
lady7
Здраво девојки. 24 недела сум бремена со близначиња, на последното ехо ми рекоа дека каналот на матката се скратува и ми ставија "pessary" тоа е како прстенче и помага каналот да не се крати со голема брзина. На последното ехо пред да дена се беше во ред. Денеска цел ден ги чувствувам овие лажни контракции Брекстон Хиксови, немам болки ништо такво, само ги осеќам контракцииве. Имала ли некој од вас слично искуство. Јас сум во САД во моментов и докторте малку поинаку пристапуваат, не препорачуваат подврзување на матката бидејќи има опасност од пукање на водењак, а треба да издржиме уште најмалку 4 недели. Ве молам ако некој имал слично искуство споделете, многу сум исплашена.

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 1631
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
12.5.2016 12:36:30   
весник
Lady7 колку ти беше грлото на матката кога ти беше скратено??? За скратено грло на матка овде кај нас препорачуваат лежење,мирување и прогестеронска терапија т.е утрогестан за поддршка на бременоста...кај нас овде прават серклаж...подврзување на матката... Е сега нешто што ме интересира...велиш да стигнеш до 28 недела побезбедно ќе биде...имаш сознанија дека безбедно е за близначиња да се родат после 28 недела..и јас сум со близнаци бремена...а за лажните контракции земај магнезиум...ја смирува матката и грчевите.

(Одговор на членот lady7)
Непосредна врска до пораките: 1632
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
12.5.2016 13:35:54   
Hopeful RR
Lady7, сигурна сум дека американските доктори знаат што прават, и единствено што можеш ти дополнително да направиш е да мируваш. Близначка бременост е секако многу различна од единечна, треба мноогу одмарање, физичка активност скоро никаква - само пешачење не повеќе од еден час, и тоа е тоа. За контракциите земај магнезиум во големи дози, и кога ќе се појават само размрдај се, обично престануваат. Тие не се причина за загриженост, така организмот се вежба за вистинското породување, и тоа што се појавиле не значи дека скоро ќе се породиш.

Инаку, за безбедноста, секако е подобро што подолго внатре, но и кај нас, а секако и во САД, имаат добри услови и за толку рано родени бебиња, така што без гајле user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 1633
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
5.7.2016 11:29:45   
ariel91
zdravo idni mamicki ... bremena sum 14ta nedela gi nemam napraveno potrebnite ispituvanja kako nuhalna brazada daunov sindrom itn poradi koristenje na godisen odmor na maticniot ginekolog ....no zakazav za utre i odvaj cekam da vidam kakvi ke bidat rezultatite, ama imam drug problem :/ mi se ukoci levata noga vo predelot na preponite kako mrdam daka me boli do srce...se plasam da ne imam potfateno meso user posted image bidejki ne najdov soodvetna tema resiv ovde da se obratam sto bi me sovetuvale i dali nekoj ima slicno iskustvo na moevo

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1634
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
25.8.2016 12:49:29   
kavadar4anka
Здраво женски, моментално сме 14+5... па да ви се придружам и на оваа тема user posted image . Бев на прв скрининг во Битола во Плодност резултатите се супер, бебето е напредно докторката рече дека или е зачнато една недела плус или пак едноставно ќе биде високо бебе на татко му... Полот не го знаеме сеуште ма да и не ни се битно многу, само да биде се како што треба! Поздрав до вас

(Одговор на членот ariel91)
Непосредна врска до пораките: 1635
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
25.8.2016 13:00:44   
Hopeful RR
Бравоооо!!! user posted image Нека си продои да си расте, па на следна контрола нека се покаже што е user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот kavadar4anka)
Непосредна врска до пораките: 1636
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
25.8.2016 13:11:19   
kavadar4anka
Здравје на контрола треба да одам од 15 до 18 септември... па ќе видимеuser posted image

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1637
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
15.9.2016 2:50:27   
fetusce
уф треба да одам на 3 де се надевам дека ќе ми кажат дали е машко или женско. Авеќе скоро 20 недела сум.

(Одговор на членот kavadar4anka)
Непосредна врска до пораките: 1638
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
11.2.2017 9:15:58   
sesilia
Изгледа форумов има 0 активност никој не пишува ниту одговара јас се префрлив на Фемина ако знаете и друг поактивен форум пишете.

(Одговор на членот fetusce)
Непосредна врска до пораките: 1639
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
24.2.2017 16:49:35   
Marijana_pp
Zdr na site ....nova sum tuka.se nadevam.deka so.tek na vreme ke se snajdam :) I jas vo meseto imam bebence :) I sme vo 13ta nedela,pozd do site

(Одговор на членот energy_m)
Непосредна врска до пораките: 1640
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
24.2.2017 21:52:53   
kapina
Marijana dobredojde na ringeraja

(Одговор на членот Marijana_pp)
Непосредна врска до пораките: 1641
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
12.3.2017 20:42:59   
dragance19
zdravo mamicki..imam maka so nosot cesto mi se zatnuva a nisto ne mi pomaga osven kapki..ja sum sedmi mesec malku se plasam sto ne mi pusta nosot

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1642
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.3.2017 8:43:14   
Neurotoxin RR
Toa moze da bide simptom i od bremenosta, dokolku nema drugi simptomi i nema sekret togas cesta e pojavata osobeno vo prvotot i tretoto tromesecie. Zemi kapki za odzatnuvanje so konsultacija so maticen lekar za da mozes da dises

(Одговор на членот dragance19)
Непосредна врска до пораките: 1643
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
14.4.2017 18:10:25   
Snow Angel
Јас да ви се пофалам дека сум повторно бремена и сум точно 21 недела. И овој пат сум двојно благословена. Лана ќе си добие две сестрички.

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 1644
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
18.4.2017 7:12:30   
Neurotoxin RR
Значи честитки, и само со лесно до крај, не да си благословена, тројно си благословена сега. Пишувај ни да знаеме како оди бременоста, тука сме да те поддржиме user posted image

(Одговор на членот Snow Angel)
Непосредна врска до пораките: 1645
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
31.5.2017 11:39:43   
Katerina2017
Jas sum 25 + 2. Prva bremenost,m masko bebence.
Dosega se si se odvivase vo normalen red, gi napravivme 2ta vazni skrininzi, vo 12ta nedela Priskata i vo 20ta nedela ultrazvukot za organite.
Dojde na red, skrieniot seker i ne pominav voopsto dobro. Premnogu blaga mi bese tecnosta i plus ne trebase da si jaden 12casa, vednas povrativ. Testiranjeto mi bese neuspesno, taka sto da se stabiliziram i za nedela do dve kje go povtoram testot so nadez deka kje bide super.
Nekoj ima li slicno iskustvo?


Isto taka, vo 20ta nedela zabelezav zgolemen iscedok i vednas pojdov kaj doktorkata pa konstatira deka e kandida i mi prepisa vaginaleti ko igi koristiv vo 2 dozi. Potoa se stabilzirav, pa na moe insistiranje kje resiv na sledniot pregled, koga kje sum 28ma nedela da napravime povtorno brisevi.


(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 1646
Страница:   <<   < Претходна страница  62 63 64 65 [66]
Страница: <<   < Претходна страница  62 63 64 65 [66]
Оди на:


Анкета

Забременување
Natasa981

Колку време ви требаше да забремените?

до 6 месеци (62%)

од 6 месеци до 1 година (9%)

од 1 година до 1 ипол година (12%)

повеќе од 1ипол година (18%)


Број на сите гласови: 68

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!