|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 13 14 [15]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
23.10.2015 19:18:54   
Stefanija Stefi
Почитувана Докторке,
Синчето има 10 месеци, оди во градинка и доењето го намаливме само на вечерно и ноќно доење. Проблемите со неговото здравје дојдоа ва таков период. Носето течеше, почна да кашла и му се симна секретот па имаше за искашлување... педијатарот ни препиша цефаклор и го пиеше 10 дена а последните 5 комбинирано со Вентолин инхалации. состојбата не беше подобрена, напротив, па антибиотикот го сменивме со ко-алмацин и бронлес. нааправивме трахијален аспират кој не покажа ништо освен кандида- од антибиотиците.... видно се подобри состојбата, и педијатарот ни ги укина лековите пред 2 дена. Арно ама од сабајле пак е нерасположен, има прозирен секрет од носето и како да има повторно за искашлување... сега има и 37,6 температура.....user posted image неработен ден е, не знам што да правам.......
Ве молам дајте ми совет, што се случува со бебето и зошто пак, што да преземам, да дадам бронлес оти антибиотикот го фрлив....
Би благодарам однапред

(Одговор на членот ecko)
Непосредна врска до пораките: 351
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
24.10.2015 23:02:15   
marchi
Добровечер почитувана докторке. Сакам да ве прашам нешто. Веќе извесен период детето ми се жали на болка во долниот дел од абдоменот. Нешто малку подолу од папукот. Некогаш кога ќе го прашам дали уште го боли одговара со НЕ, и се однесува како да немал болка што ме тера да не му верувам, некогаш ќе седне извесен период и ќе рече дека му поминало. Што може да предизвика болка и дали треба да се обратиме на доктор?

(Одговор на членот Stefanija Stefi)
Непосредна врска до пораките: 352
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
25.10.2015 23:47:53   
frosejana
Имам ќеρκа 4 год. κоја оди во гρадинκа од 2год. Јасно ми е деκа κаκо и сеκое
дете што оди во гρадинκа често ќе се ρазболува независно од виρусни ило баκтеρисκи
инфеκции,но ова мое дете сеκој месец е со по еден или два антибиотиκа сκоρо
ниκогаш не пρоаѓаме таκа полесно без антибиотици.Досега тρи пати со бρонхит,па ешиρихија
во уρина,потоа ангини,па стρептоκоκи,сега последно стафилоκоκ во нос и гρло ...истава стафилоκоκа
се појави и κај моето 8месечно бебе меѓутоа само во нос,не ја леκувавме
Големава пиеше антибиотиκ за баκтеρијава после една недела од леκувањето
еве ги сега и двете со бρонхит,бебево е само со салбутамол а големата
со леκоκлаρ и вентолин(инхалации).Веќе се шеκнав.Давам флоρадиκс κиндеρвитал,
Ц-витамин,здρава хρана и од почетоκ на месецов почнавме теρапија со ρеспиваκс.Обично и дацаат амоκсиκлав,и
доκолκу не ја однесам да почеκам неκој ден одма и се влошува состојбата ипочнуваме со
антибиотиκ.Би саκала да ми κажете ваше мислење и се мислам сега да земам Масло
Од семκи ид гρејпфρут(дознав на интеρнет и доста го фалат) Извинете на долгиов пост
Ви благодаρам однапρед

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 353
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
26.10.2015 19:54:26   
Sinaver
Najprvo Vi blagodaram za odgovorot i sovetot na moeto prasanje. Ja bi sakala da Vi postavam uste edno prasanje vo vrska so mojata pogolema 7,5 godisna kerkaicka. Problemot e sto taa postojano se potparuva na sramnite delovi od teloto proprateno so neprijatna mirizba i na gakickite cestopati ima zolt iscedok koj sto nalikuva na belo perenje kako na postari licnosti. Sekoja vecer ja tusiram so topla voda, ja odmivam so prirodna kamilica, redovno menuvame dolen ves nautro i navecer pred spienje... Napati ja mackam so kansen krem, koj sto ne pomaga mnogu. Moeto peasanje e na sto e rezultat seto toa i sto da prevzemam ponataka, dali treba da posetime maticen lekar ili ginekolog neznam sto da pravam. Ve molam za sovet . Vi blagodaram!

(Одговор на членот Dr.Novaceska)
Непосредна врска до пораките: 354
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
27.10.2015 12:56:10   
ivona1
zdravo Doktorke moeto dete ima 5 ipol godini i pred nekolku dena zabelezav pri fakanje na kosata nekolku vlakna mi ostanuvaat na raka i me interesira sto bi mozelo da bide dali enormalno ili treba nekoi ispituvanja da se napravat poz

(Одговор на членот Sinaver)
Непосредна врска до пораките: 355
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
6.11.2015 16:43:02   
kik@
Pocituvana doktorke sin mi ima 4 god.i na levoto oko mu se pojavi jacmenik sega pocnuva da raste .Ke ve zamolam za odgovor so sto da go mackam ili kapki ako ima da mu pomogneme nekako.Odnapred vi blagodaram.

_____________________________

Ne pravi im go na drugite ona sto ne sakas tie da ti go napravat na tebe.

(Одговор на членот ivona1)
Непосредна врска до пораките: 356
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
12.11.2015 20:45:23   
Dr.Novaceska

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

ДОбредојде за Д-р Новаческа, и моето прашање е - ќерката пред една недела прими вакцина (онаа што се прима на 6 год, со тргнувањето на училиште) мислам дека е ревакцина ММР, па дали примањето на вакцината има врска со капсули Бронховаксом (бидејќи и тие самите се еден вид ан вакцина) и после колку време од давањето на оваа вакцина, можам да почнам со давање на бронховаксомот.


Почитувана,
Потребна е пауза од 4 недели од вакцината против детска парализа ( Polio), до почетокот на терапијата со Bronchovaxom. Во однос на другите вакцини нема ограничувања.
Поздрав

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 357
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
12.11.2015 20:47:23   
Dr.Novaceska

ИЗВОРНА ПОРАКА: kik@

Pocituvana doktorke sin mi ima 4 god.i na levoto oko mu se pojavi jacmenik sega pocnuva da raste .Ke ve zamolam za odgovor so sto da go mackam ili kapki ako ima da mu pomogneme nekako.Odnapred vi blagodaram.


Почитувана,
Сепак треба дијагнозата да ја препуштите на офталмолог, кој ќе ја одреди терапијата. Значи посетете офталмолог.
Поздрав

(Одговор на членот kik@)
Непосредна врска до пораките: 358
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
12.11.2015 20:59:08   
Dr.Novaceska

ИЗВОРНА ПОРАКА: Stefanija Stefi

Почитувана Докторке,
Синчето има 10 месеци, оди во градинка и доењето го намаливме само на вечерно и ноќно доење. Проблемите со неговото здравје дојдоа ва таков период. Носето течеше, почна да кашла и му се симна секретот па имаше за искашлување... педијатарот ни препиша цефаклор и го пиеше 10 дена а последните 5 комбинирано со Вентолин инхалации. состојбата не беше подобрена, напротив, па антибиотикот го сменивме со ко-алмацин и бронлес. нааправивме трахијален аспират кој не покажа ништо освен кандида- од антибиотиците.... видно се подобри состојбата, и педијатарот ни ги укина лековите пред 2 дена. Арно ама од сабајле пак е нерасположен, има прозирен секрет од носето и како да има повторно за искашлување... сега има и 37,6 температура.....user posted image неработен ден е, не знам што да правам.......
Ве молам дајте ми совет, што се случува со бебето и зошто пак, што да преземам, да дадам бронлес оти антибиотикот го фрлив....
Би благодарам однапред



Почитув контакт вана,
Во случајот на вашето бебе, основната причина за новонастанатите проблеми е градинката, во која детето за прв пат е во поголем колектив, во кој има можност за контакт со евентуални причинители на болест. Моменталната состојба е резултат на компликација од претходна болест или нов контакт со нов причинител( вирус, бактерија). Во секој случај, после претходната болест, имунитетот е опаднат и можноста температурата да е заради компликација е веројатна. До добивање на лабораториски резултати (KKS, urina, CPR ) давајте антипиретици и сируп за искашлување, а после тоа според добиените резултати треба да се ординира терапија.
Поздрав

(Одговор на членот Stefanija Stefi)
Непосредна врска до пораките: 359
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
12.11.2015 21:02:03   
Dr.Novaceska

ИЗВОРНА ПОРАКА: ivona1

zdravo Doktorke moeto dete ima 5 ipol godini i pred nekolku dena zabelezav pri fakanje na kosata nekolku vlakna mi ostanuvaat na raka i me interesira sto bi mozelo da bide dali enormalno ili treba nekoi ispituvanja da se napravat poz


Почитувана,
Потребен е преглед од дерматолог, кој ќе дијагностицира евентуална болест. Ако нема болест, тогаш е потребна употреба на мултивитамини како и природни витамини во исхраната.
Поздрав

(Одговор на членот ivona1)
Непосредна врска до пораките: 360
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
12.11.2015 21:05:31   
Dr.Novaceska

ИЗВОРНА ПОРАКА: marchi

Добровечер почитувана докторке. Сакам да ве прашам нешто. Веќе извесен период детето ми се жали на болка во долниот дел од абдоменот. Нешто малку подолу од папукот. Некогаш кога ќе го прашам дали уште го боли одговара со НЕ, и се однесува како да немал болка што ме тера да не му верувам, некогаш ќе седне извесен период и ќе рече дека му поминало. Што може да предизвика болка и дали треба да се обратиме на доктор?

Почитувана,
Стомачна болка треба да се идентификува , па евентуално да се лекува. Во најмала рака да биде проверена KKS i urina. Лоцирањето на болката е некаде над бешика, но сепак потребен е преглед од педијатар и основни лаборатории за да се реши проблемот.
Поздрав

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 361
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
12.11.2015 21:13:16   
Dr.Novaceska

ИЗВОРНА ПОРАКА: frosejana

Имам ќеρκа 4 год. κоја оди во гρадинκа од 2год. Јасно ми е деκа κаκо и сеκое
дете што оди во гρадинκа често ќе се ρазболува независно од виρусни ило баκтеρисκи
инфеκции,но ова мое дете сеκој месец е со по еден или два антибиотиκа сκоρо
ниκогаш не пρоаѓаме таκа полесно без антибиотици.Досега тρи пати со бρонхит,па ешиρихија
во уρина,потоа ангини,па стρептоκоκи,сега последно стафилоκоκ во нос и гρло ...истава стафилоκоκа
се појави и κај моето 8месечно бебе меѓутоа само во нос,не ја леκувавме
Големава пиеше антибиотиκ за баκтеρијава после една недела од леκувањето
еве ги сега и двете со бρонхит,бебево е само со салбутамол а големата
со леκоκлаρ и вентолин(инхалации).Веќе се шеκнав.Давам флоρадиκс κиндеρвитал,
Ц-витамин,здρава хρана и од почетоκ на месецов почнавме теρапија со ρеспиваκс.Обично и дацаат амоκсиκлав,и
доκолκу не ја однесам да почеκам неκој ден одма и се влошува состојбата ипочнуваме со
антибиотиκ.Би саκала да ми κажете ваше мислење и се мислам сега да земам Масло
Од семκи ид гρејпфρут(дознав на интеρнет и доста го фалат) Извинете на долгиов пост
Ви благодаρам однапρед


Почитувана,
Одгововорот е краток- причина : градинка и контакт со поголем број деца, секое од нив носи нешто од средината од која потекнува, со што е голема можноста од пренесување на вируси, бактерии, уринарни инфекции... Спасот е во прекинување на престој во градинка, барем за исвесен период, во кој што детето ке оздрави и ќе зајакне, а во исто време нема да му носи инфекции од градинка на малото дете. Ако за тоа немате можност, подолготрајна употреба на пробиотици кај двете деца и средства за имунитет и витамини препорачани од педијатар и соодветни на возраста од децата.
Поздрав

(Одговор на членот frosejana)
Непосредна врска до пораките: 362
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
12.11.2015 21:27:47   
Dr.Novaceska

ИЗВОРНА ПОРАКА: Sinaver

Najprvo Vi blagodaram za odgovorot i sovetot na moeto prasanje. Ja bi sakala da Vi postavam uste edno prasanje vo vrska so mojata pogolema 7,5 godisna kerkaicka. Problemot e sto taa postojano se potparuva na sramnite delovi od teloto proprateno so neprijatna mirizba i na gakickite cestopati ima zolt iscedok koj sto nalikuva na belo perenje kako na postari licnosti. Sekoja vecer ja tusiram so topla voda, ja odmivam so prirodna kamilica, redovno menuvame dolen ves nautro i navecer pred spienje... Napati ja mackam so kansen krem, koj sto ne pomaga mnogu. Moeto peasanje e na sto e rezultat seto toa i sto da prevzemam ponataka, dali treba da posetime maticen lekar ili ginekolog neznam sto da pravam. Ve molam za sovet . Vi blagodaram!

Почитувана,
Вашата 7,5 годишна ќеркичка очигледно има инфекција, која што треба да се идентификува со : брис од вулва, лабораториски и микробиолошки преглед на урина. Терапијата ке произлезе од добиените резултати. На овие прегледи може да ве упати матичен педијатар.
Поздрав

(Одговор на членот Sinaver)
Непосредна врска до пораките: 363
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
14.11.2015 13:13:08   
Teddybear
Pocituvana Doktorke,
Mojot sin ima 7godini uste 3 meseci ke polni 8.Go nosev na eho na testisi kade naodot bese ureden so izmereni dimenzii na leviot testis 15mm a desniot 14,6mm.Pa prasanjeto mi e koja e normalnata golemina na testisite na taa vozrast?$

(Одговор на членот Dr.Novaceska)
Непосредна врска до пораките: 364
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
23.11.2015 11:46:19   
MamaKiki
pozdrav doktor Irena
mojot sin e 15 meseci i veke poslednite 2 meseci se soocuvame so konstantni nastinki..
na pocetok od septemvri imase bronhit koj go lecevme so almacin, posle 2 nedeli se povtori i lecevme so cefachlor deteto bese povtorno dobro okolu edna nedela i pak so kashilca i nose zatnato na rengen bevme i vidovme deka ima pronhopneumonija na dvete belodrobni krila beshe hospitalizirano 11 dena primase lonocef ( mislam deka e ova pravilno napisano) i 5 dena po 2 inekcii urbazon... izlegovme od bolnica super zdravi i veseli , no eve povtorno edna nedela kako sto sme doma ( nemame nikade izlezeno od doma, ne se meshame so deca ili vozrasni osven nie domasnite) deteto od nokeska pak ima nose zatnato kiva i kashla...
sto da prevzemam za da go ojacam imunitetot...? do sega sum pobarala nekolku pati da mi bidat preporacani multivitamini za imunitet ili nesto slicno no sekogas sum bila ignorirana so stav deka deteto ednas nastinalo i nemalo potreba, no jas ne go delam ova mislenje i zatoa ve molam za vas sovet
inaku i prethodno 3 pati imase bronhit no lecenjeto beshe uspeshno i deteto bese zdravo podolg vremenski period , a sega sum mnogu zagrizena...

(Одговор на членот Teddybear)
Непосредна врска до пораките: 365
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
19.3.2016 16:32:05   
annna
Ve molam za sovet. Kerkickata mi e 21 den i pred nekoj den zabelezav topce na klucnata koska. Po konsultacija so hirurg konstatirano e deka najverojatno doslo do povreda (skrsenica) na klucnata koska za vreme na poragaj i samata ke zarasne. Kerka mi ne place, ova ne ja boli i si ja dvizi normalno rakata. Doktorot ni rece deka nema potreba od nikakva imobilizacija nitu pak snimanje. Dali postojat pogolemi komplikacii?

(Одговор на членот MamaKiki)
Непосредна врска до пораките: 366
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
25.3.2016 23:12:32   
marchi
Pocituvana doktorke,bi sakala da ve prasam dali na dete nad 3 godini moze da mu se dava paracetamol vo vid na apce namesto sirup

(Одговор на членот annna)
Непосредна врска до пораките: 367
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
24.4.2016 15:23:25   
kik@
Pocituvana doktorke ve molam za sovet, sim mi ima 4god.i 8 meseci,od pred edna nedela mozebi i malku poveke koga ke otide vo wc da se iskaka,ke se iskaka i koga ke mu go brisam gazeto gledam na gazeto od dvete strani i na hartijata ima po malku krv.Stom potvrdo se iskaka ima krv a ako e potecno nema krv.Seuste e mal se plasam da ne ima nesto.Ne sakav da alarmiram ama ako treba ke go odnesam na maticen doktor.Ponekogas koga ke se kaka celiot ke se vcrvi dodeka se olesni.Jademe zdrava hrana,pieme sokcinja domasno napraveni od limon,bez mandzicka nema sednuvanje,testenini,se mi jade,nemame golemi problemi okolu jadenjeto,niti so nastinki i takvi raboti.Najprvo bi sakala vas sovet za da znam sto da prevzemam za ponataka.Mnogu vi blagodaram.

_____________________________

Ne pravi im go na drugite ona sto ne sakas tie da ti go napravat na tebe.

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 368
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
5.5.2016 22:03:26   
EKlaposka
Draga doktorke mojata kerka ima nepolni 5 godini I nekoe vreme se zali na bolki vo cipata,prvo Na desnata pa posle na levata noga.
Bevme kaj maticnata no ne ostava da ja pregledaat .Cudno e sto naredniot den ne i e nisto Kazete mi sovet sto da pravam. Odnapred vi blagodaram

(Одговор на членот kik@)
Непосредна врска до пораките: 369
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
12.6.2017 10:44:50   
Marija 1995
Dobar den.. bremena sum 17 nedeli.. a na 16 nedela dobiv varicela bi sakala.da znam kolku moze da.dojde do.ostetuvanje na plodot.. I dali postoi rizik za ostetuvanje..

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 370
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
20.6.2020 9:31:48   
Kiki1705
Pocituvani ne znam dali e uste raboti delot za prasanje poso odam a nema nikoj komentirano ama moram da prasam imam 3mesecno bebe koe koga spie mrda so glavata levo desno I mavta so racinjata sto ako ne mu gi drzam se mava po liceto imase period koga spiese mirno do polnokj Sega se budi na sekoj saat I koga cica voopsto ne e mirna povtorno so racinjata samo mrda I turka so nozete ne znam dali e za griza ama mene me izluduva pomislata deka ima nekoj problem patem bebusot mn malce spie preku den so tesko zaspiva je I mn lesno se budi kje bidam blagodarna ako nekoj mi dogovori 


(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 371
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
30.6.2020 12:24:45   
ANGEE
Почитувани докторка добар ден...
Моето дете има 12 години.На 6 годишна возраст имаше операција на тонзили и тогаш Ве контактирав за совет и многу ми помогнавте.Сега Ви се обраќам повторно.Има слаб имунитет и воопшто нема апетит.По препорака на педијатар има користено некои сирупи и таблети за потикнување на апетит но безуспешно.Имам пробано буквално секаков начин на убедување за јадење но ништо не вроди со плод.Јаде малку и одбива да јаде супи и чорби што нели е неопходно за правилен раст и развој.Минатата година прележа ентеровирусен менингит и од тогаш наваму јаде се послабо.Се обратив и до имунологија каде направија неопходни анализи каде ФЕ=11,ХГБ=110...Ми рекоа дека е во ред и ке почне да јаде.

Вам Ви се обраќам за совет.Ве молам доколку можете да ми помогнете со некој совет или сугестија каде да се упатам.
Однапред Ви благодарам и Ви посакувам се најдобро...

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 372
Страница:   <<   < Претходна страница  11 12 13 14 [15]
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 13 14 [15]
Оди на: