|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Путер од кикирики
5.5.2009 20:36:51   
Боцко
Некаде прочитав дека путерот од кикирики бил пронајден за да им овозможи на старите лица без заби кои не можат да јадат месо да внесуваат протеини. Јас го јадам и купувам редовно затоа што ми се допаѓа во разни комбинации: со мед, џем, малтекс итн.
Еднаш сосем случајно Стефан посака да проба и му се допадна. Оттогаш често знае да побара, обично за вечера, "кикирики-џем и јогурт". Порано купувавме КИКИ од Агроплод а сега од грчкиот ПАМИ.
Какво е вашето искуство?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Путер од кикирики
5.5.2009 20:43:17   
Еца
Јас лично не сум го користела,а со оглед на тоа дека и мажот ми не е баш по него,не го купуваме,па кога ќе се подзамислам можеби сето игнорирање на путерот,па и тој од кикирики,е поради малата и алергијата која ја имаме.Но супер што малиот не покажал никаква алергиска реакцијаuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Путер од кикирики
17.12.2009 9:58:34   
mami
Земавме еднаш ама не ми се допаѓа, некако ми е многу нападен и леплив, незнам, не ми се допадна воопшто, па Лука не го ни проба. 

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Путер од кикирики
17.12.2009 10:01:33   
arh_diz
jas go nemam nikogas koristeno nitu kupeno . Nikakov puter ne jadam

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Путер од кикирики
17.12.2009 10:17:30   
tereza
јас го имам пробано ама се сложувам со мами,и мене не ми се допаѓа баш. Сега скоро немам купувано и не ни го сакамuser posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Путер од кикирики
17.12.2009 10:22:29   
mami
лелел кај нас стоеше теглата до скоро...мислам дека на свеки и здосади да ја гледа како ја потураме натаму наваму па ја фрли...и не купувам пак, си се вратив наобичниот путерuser posted image

(Одговор на членот tereza)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Путер од кикирики
17.12.2009 10:26:29   
tereza
хехехе и кај мене исто,само јас го јадев,не ми се допадна и го оставив така и мајка ми ги фрли user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Путер од кикирики
17.12.2009 10:30:01   
BILJANA_G
Jas nikogas ne sum probala nitu pak mm,ke kupam vo najskoro vreme da probam.Koj e najdobar?

(Одговор на членот tereza)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Путер од кикирики
17.12.2009 10:35:44   
lilit
     Kupuvavme porano go jadese mm jas samo malku probav zasto imama alrergija na kikiritki pa ne mozam da go jadam a inaku i cuden mi e malku lepliv i taka bez vrska ama mm go saka .

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Путер од кикирики
17.12.2009 10:46:09   
profesorica
мммммм маж ми го обожава а и мене не ми е лош, баш ќе пробам на Дамјан да му дадам.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот lilit)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Путер од кикирики
8.1.2010 12:13:45   
Боцко
мислам дека е многу тежко да се јаде само путер од кикирики намачкан на леб. затоа, една препорака за сите „скептици“user posted image : пробајте палачинки премачкани со путер од кикирики и џем од јагоди.

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Путер од кикирики
9.1.2010 13:44:27   
mother 29
ништо посебноuser posted image

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Путер од кикирики
9.1.2010 14:03:42   
mis.
Купивме летоска од оној на агроплод сегашен свислион и еве го уште стои.Не ми се допаѓа.Јадам само солени стапчиња полнети со кикирики е тие ми се многу убави.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Путер од кикирики
22.6.2013 6:12:53   
bucko mal
Ajde zenski,bash me interesira shto mislite za puter od kikiriki?
Tuka kaj nas mnogu se jade I se preporacuva za bebinja posle 8 meseciuser posted image
Jas ne mu davam na bebevo ama zatoa jas mnogu go jadam,najcesto so med, go mackam na lepce.
Golemiov sin I mm ne go sakaat.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Путер од кикирики
22.6.2013 9:20:42   
Bethany
Многу е калоричен, ама изобилува со протеини, влакна, минерали и витамини.

Лично не го сакам, не ми се допаѓа вкус, вероватно ствар навике. Премногу ми е леплив и густ и сув на вкус.

А чудно ми да се дава на бебиња од 9 месеци баш поради кикирики бидејќи е алерген. Колку што знам тука се препорачува тек од 2-3 години.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Путер од кикирики
22.9.2014 17:48:46   
Felly RR
Буцко мал, не сум го видела твојот пост, ама стварно ме зачуди и мене - да се препорачува на бебеuser posted image
Инаку јас најдов еден рецепт за путер од кикирики, ама уште не сум го спремила. 100 гр несолени печени кикирики, една лажица мед, една лажица зејтин и прстофат сол. Сето тоа се става во блендер и се блендира додека не се добие кремаста смеса.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Путер од кикирики
23.9.2014 13:39:28   
bucko mal
Da posle 8 meseci se e dozvoleno da se dava.Samo med i kravjo mleko posle 1 godinka.

_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 17
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?