|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Прва посета на стоматолог на детето
30.7.2014 9:09:26   
Mila mamicka
Драги мамички, би сакала да ве прашам за вашите искуства со стоматолог на вашите дечиња. Имено, син ми има 27 месеци и вчера прв пат го однесов на стоматолог. Посетата помина добро, докторката беше многу фина со син ми, успеа да му ги прегледа сите забчиња, и сите му се во ред. Моето прашање е дали, кога вие ги однесовте вашите дечиња на стоматолог, ги премачкуваа со нешто за превенција од кариес. Мојата докторка не го премачка, и кога ја прашав дали сега ги премачкуваат децата (оти некои пријателки ми кажаа дека нивните ги премачкале) ми рече дека има поделени мислења во врска со премачкувањето и дека сега не се препорачува. Какво е вашето искуство со ова?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Прва посета на стоматолог на детето
30.7.2014 9:31:37   
AnnaMolly RR
Јас го однесов Филип првпат на забар на околу 3,5 години. Забарката матична му е ненормално фина жена, тој се заљуби во неа на прв поглед.
До сега имаме пломбирано две запчиња кои имаа минијатурни скоро невидливи точкички и редовно си одиме на контрола.
Не го премачкувале со ништо, првпат слушам за ова.
Би сакала и јас да слушнам искуства околу ова.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Mila mamicka)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Прва посета на стоматолог на детето
30.7.2014 11:34:16   
Defne90 RR
Јас синко мој за првпат го однесов на стоматолог мислам дека немаше ни три години.И ептен многу му се допадна стоматологот.Ние немаме пломбирано запчиња ама редовно ни ги премачкуваат предните 4 затоа што му поцрнеа од многу пиење сок.Инаку сигурно го носиме барем дватипати во месецот на премачкување некогаш и по еднаш неделно.Тоа е течност со пријатен вкус и тој со уживање си оди секогаш на стоматолог.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Прва посета на стоматолог на детето
30.7.2014 11:55:22   
Mihaela 2010
Nie isto trgnavme na nekoi 3.5 godini na zabar i sum zadovolna od zabarkata epten
Nie imavme edno zapce malku so karies,i ni gi premackuvaa
Znaci idevme tri nedeli po red ednas nedelno,na premackuvanje kako prevencija
Sega oddamna nemame pojdeno,od septemvri obavezno,zosto mislam deka imame zabce dve za plombiranje:((

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Прва посета на стоматолог на детето
30.7.2014 13:29:14   
Mila mamicka
Значи, како што кажувате, тоа премачкување се врши доколку детето веќе развило кариес, па да се спречи понатамошно ширење на истиот. Можеби затоа нашата докторка ни рече дека нема потреба од премачкување, син ми нема ниту еден кариес.

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Прва посета на стоматолог на детето
30.7.2014 13:56:58   
Felly RR
Имаме тема Посета на забар, во која дискутираме и за првата посета, затоа темава ќе ја заклучам, и постовит еќе ги префрлам таму.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Mila mamicka)
Непосредна врска до пораките: 6
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?