|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Природен пораѓај по царски рез
15.4.2014 14:53:30   
Lidina
Во принцип ги почитувам сите коментари и сечие мислење и искуство, само не можам да ги разберам коментарите како во погорниот пост- вистински мајки се тие кои природно раѓаат..А тие што сме приморани на царски рез? Тешко нас, немаме појма од мајчинство.user posted image
Јас сум царски рез со првото, сега чекам второ дете. Не поминав лошо со првото а и во тој момент најбитно ми беше детето да е во ред, да се роди здраво, живо, за мене не се секирав а и немав некои болки потоа. Рековме секој со свое искуство. И сега не ми е битно се ќе прифатам и ќе пребродам без квичење и жалење само да е детето во ред.

(Одговор на членот feeling)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Природен пораѓај по царски рез
15.4.2014 23:16:43   
mommy_angels RR
Мојот став овде е многу едноставен,секој може и треба да прави како што сака или мора во дадениот момент.Првото дете го родив царски и воопшто не жалам,ама претходно го имам почувствувано и природниот,така да воопшто не жалам за одлуката.Е сега за второ ако некогаш имам, незнам што би направила,ќе размислувам кога ќе морам.Мило ми е што се поништи мислењето дека не е можно природно породување после царски.
Е и мене ми боди очи погоре напишаното дека вистинска мајка е таа што имала природен порагај !?! Е ај сега ние другиве што испаднавме НЕ-мајки на нашите деца,туку таа е повеќе мајка на едното,отколку на другото детенце??? Едново го сака и чува повеќе од другото? О Боже понекогаш....

(Одговор на членот Lidina)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Природен пораѓај по царски рез
29.7.2014 9:53:48   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: myself

Ne mozev da najdam vakva slicna tema pa zatoa ja otvoriv. Me interesiraat iskustva dali posle eden carski povtorno sleduva carski ili moze I prirodno da se porodis? Dali se ceka do 40 nedela od bremenosta ili gi poroduvaat porano (za da ne dojde do pukanje na ranata)?

Jas sum porodena carski so prvoto, pa sakam da znam koja e procedura za vtoro. Inaku ke se razlika okolu 2 godini.



_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Природен пораѓај по царски рез
29.7.2014 10:11:11   
Minnie
Eve jas ke ti odgovoram…
Prvoto dete mi e rodeno so carski rez, a vtoroto prirodno.
Dokolku imas uslovi (se e vo red i so tebe i bebeto) ti predlagam da si odis prirodno poubavo i polesno nesto nema od toa.
Tie sto velat deka onie koi ragaat prirodno samo tie oset_ile sto e majka, nema veza bidejki carskiot rez e em potezok em podolgo vreme se oporavuvas posle porogaj.
E sega za prirodno posle carski znam deka vo nikoj slucaj ne smee da se pomine terminot, dokolku ne dobies bolji do termin odis carski.
Inaku prirodniot posle carski e isti kako kaj prvorodka, znaci jas bev so bolki 22 h pred da se porodam. I plus toa ne ti stavat provokacii bidejki ne treba da se forsira matkata da ne dojde do pukanje.
No pak ke kazam prirodno e 100 pati polesno od carski.
So konsultacija so genikologot koj ke te porodi isto taka i so dobra megusebna komunikacija poroduvanjeto ke ti e pesna.

< Поракaта ја уредил Minnie -- 29.7.2014 10:18:44 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Природен пораѓај по царски рез
19.9.2014 23:30:18   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: jasna_sr

zdravo mamicki

jas sum 28 nedela +3 dena i sakam da ve prasam vo vrska so poragajot, prvoto detence mi e rodeno so carski rez vo noemvri pravi 3 god, a do 8 dekemvri mi e mene tremin za poragaj sega znaci 3 god razlika i sega da ve prasam dali i ovoj poragaj mora da bide so carski ili moze i prirodno a plus imam i eden problem na desniot prepon imam pojaveno kila hernija sto mislam deka ke go otezni prirodnoto poroduvanje.
bas bi sakala da vidam vasi razmisluvanja pozzz do site mamicki


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Minnie)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Природен пораѓај по царски рез
22.9.2014 23:40:53   
kapina
Na sestra mi I dvete deca I se carski rez za prvoto morase carski rez. oti ne e mozela prirodno da se porode iako se forsirale doktorIte za prirodno vtoriot pat morase so carski rez oti nema dve godinI od prviot carski rez. I mozelo da dojde do pukanje na ranata

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Природен пораѓај по царски рез
31.10.2014 18:11:22   
blond
Природно може да раѓам само ако не дај Боже порано ме фатат болки за пораѓај, па мнигу брзо се отворам и да не можам да чекам. А бидејќи знам дека ова да се случи, тешко, нема да се мачам цел ден да се окозувам, ќе одам директно на царски. И првото ми е царски, не по моја желба, со целосна анестезија. Здравје второ со спинална.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Природен пораѓај по царски рез
9.11.2014 0:24:38   
Snowhite RR
Иаκо саκав многу пρиρодно да се поρаѓам, бидејќи бебето не напρедуваше, односно заостануваше за 3 и пол недели, не саκаа да ρизиκуваат и да чеκаат и веднаш ми заκажаа цаρсκи во 37 недела, т.е. една недела отκаκо влегов во 9ти. Е сега κога сфатив деκа паκ ќе има опеρација си побаρав спинална и ме изненади фаκтот што почнале повеќе да ја κоρистат оваа анестезија, баρем можеш одма да си го видиш бебето. Е сега за главоболκата κоја ја тρпев цела недела не саκам да збоρувам, зашто веќе ја забоρавив, κога се ρаботи за бебе се се забоρаваuser posted image ва

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Природен пораѓај по царски рез
11.11.2014 14:40:03   
Lacrymosa

ИЗВОРНА ПОРАКА: Minnie

Tie sto velat deka onie koi ragaat prirodno samo tie oset_ile sto e majka, nema veza bidejki carskiot rez e em potezok em podolgo vreme se oporavuvas posle porogaj.

да де... комшиката му е мајка на моето. мајка не се станува само со природно раѓање. жените што имаат посвоено не се станати мајки??? што ме нервира оваа теза
со првото принудно бев царица, а здравје Боже со второ одам на закажан царски.
легнеш спиеш, се будиш оп бебе....

(Одговор на членот Minnie)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Природен пораѓај по царски рез
19.11.2014 8:19:01   
Anuska14
И јас со првото бев на царски и ги гледав жените пред пораѓање бидејќи останав 24 часа во предпородилна соба. Не сакам да коментирам за прагот на болката бидејки ја немам почуствувано (јас и со провокации не се отворив и сакав а и морав на царски) но она што го видов мислам дека ме уплаши за цел живот. Може е себичен мојот став но јас панично се плашам од таа болка и сега со второво бебе планирам да одам на договорен царски. Сметам дека мајка не те прави начинот на кој ќе го донесеш на свет детето туку начинот на кој понатаму ќе го водиш, насочуваш, чуваш....

(Одговор на членот Lacrymosa)
Непосредна врска до пораките: 35
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?