|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Лекарски прегледи по породување
10.1.2013 23:04:08   
SkCura77
Сакав да прашам дали постојат некои препорачливи прегледи по породувањето. (Ако има ваква или слична тема, слободно префрлете). Јас се породив пред 17 месеци и освен едно ехо на матката на 2 месеци (дали се вратила во нормала и да не има остатоци) и едно вадење крв по 15 месеци за превентива, ништо друго не направив. Некои мајки ме искараа, зашто се препорачувало да се направи ПАП тест по 6 месеци по породување, крв да се проверувало на секои 3 месеци, ехо да се правело 2 пати годишно, вагинален преглед еднаш годишно, ехо на гради обавезно по престанување на доење...
Какви се вашите искуства, кои прегледи ги извршивте вие?
Кои и колку често прегледи ви ги препорачал вашиот матичен гинеколог по породувањето?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Лекарски прегледи по породување
11.1.2013 9:13:51   
eli07
PAP test OBAVEZNO posle 6 meseci (iskreno ne znam od koi pricini tvojot ginekolog ne ti kazal deka se pravi).Zaedno so ehoto mislam deka se najbitni posle poroduvanje oti mnogu lesno mozes da fatis nekoja infekcija pri poragjajot.Kako na primer jas.Ne e strasno ali napravi si vo sekoj slucaj.Ostanatoto e tvoj izbor.Ginekoloski (vaginalen) pregled se pravi sekoi 6 meseci i koga nemas rodeno taka da.....Krv e ubavo da se proveruva povremeno,a za gradite iskreno ne mislam deka treba osven ako ne zabelezis nekoja cudna promena vo strukturata na gradata posle doenje....:)

(Одговор на членот SkCura77)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Лекарски прегледи по породување
14.6.2014 0:16:43   
Melanija RR
Ехо преглед правев на 45 ден од раѓање и кога бев за ПАП по 8 месеци ( препорака е на 6тиот месец да се направи).Крвна слика само иницијативно правев,а бидејќи не доев ехо на гради би правела за 2-3 години бидејќи имам направено пред 2 години.
Пораѓање се намалувам имунитетот па затоа е потребна превенција без оглед на годините.Како пред забременување така и сега
Чекам резултати од пап се надевам се ќе биде во ред.user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Лекарски прегледи по породување
14.6.2014 0:24:48   
Defne90 RR
Јас после раѓањето на првиот син ниту еднаш не појдов на гинеколог за никаков преглед.Е после раѓањето на вториот син си појдов на шестиот месец на преглед и ми направија пап кој за среќа си беше уреден и ми најдоа само кандида.И јас би требало да одам повторно и за пап и за кандидата да ми препишат нешто,кај и да е ќе биде летово,нама шанси повторно да се забаталам така.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Лекарски прегледи по породување
14.6.2014 12:07:15   
sandriana RR
Бидејки ја имав маката со ХПВ и цин1, и после породувањето со Т си правев редовни контроли на секои 6 месеци - ехо, ПАП и брисеви. Дисциплинирана сум по ова прашање. Ехо на гради направив есеноска, откако престанав со доење после неколку месеци - да дадам фора да се вратат во нормала жлезди, а крвна слика правев исто бргу по породувањето (неколку месеци).

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Лекарски прегледи по породување
16.6.2014 15:11:17   
Sonce_moe
Веќе подолго време ме мачи проблемов и сакам да го споделам со вас. После породувањето (веќе 1 година) имам проблем со вагиналните мускули (барем така мислам) кога одам по мала нужда неможам да го сопрам млазот како што можев тоа да го направам пред породувањето и ако имам поголема потреба за мокрење може да се случи да пуштам некоја капка :( Одев на сите задолжителни прегледи после пордуањето и се е во ред, објаснувањето на гинекологот е дека тоа се случува кај некои жени што се породиле спонтано но со секојдневно правење на Кегелови вежби сето тоа се средува. Јас тоа го правам секој ден а подобрување немам... Затоа решив да пишам овде да видам дали некоја друга мамичка имала сличен проблем и дали и како го решила...незнам дали треба да се сомневам во матичниов гинеколог и да барам второ мислење.... Извинете за подолгиов пост, ама сакав подобро да објаснам.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Лекарски прегледи по породување
17.6.2014 9:14:51   
princessa
Јас и по двете породувања имав задолжителен преглед којшто се прави од 6-8недели после породување. Тоа е рутинска контрола да се види дали заздравела раната, дали матката си е на место,нејзиното место, прашања поврзани со доењето, крварењето, крвен притисок и брис. И еднаш годишно пап тест. И обавезно одам еднаш годишно, ако не одам ми се јавуваатuser posted image да ме потсетат. А и јас во неколку наврати сум забележала дека ми се ослабнати вагиналните мускули, ама тоа беше за време на втората бременост и некое време потоа. На пример кога повраќав од многу напор ми се случуваше да мокрам по малце или кога кивкав. Ама тоа се средува со тек на време и сега не сум приметила. Како и да е слабеење на мускулите е нормално кај жена што се има природно пораѓано.

_____________________________

All of us have our own beliefs, opinions. These inner assumptions rule and govern our lives. A suggestion has no power in and of itself. its power arises from the fact that you accept it mentally!

(Одговор на членот Sonce_moe)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Лекарски прегледи по породување
17.6.2014 12:32:15   
vezilka RR
Јас скоро се породив, за два дена месец. На отпусната листа контрола кај матичен препорачаа за 14 дена. Ама јас не отидов. Ех, зошто, зошто веќе два пати оставав бебе за контролите на трансфузиологија, оти бев и се уште сум под терапија на клексани, и некако многу ми се виде. Чекам времево да се опраи па да можамсо се бебе да одам, да не го оставам по пет саати нели. Секако до два месеци ќе одам на контрола. Иначе после првиот пораѓај, освен ккај матичниот гинеколот, никаква друга контрола не направив.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Лекарски прегледи по породување
16.4.2015 13:00:20   
lukajana RR
Утре имам закажано на гинеколог втор пат после пораѓај,првиот пат бев на месец од пораѓај и за пап не отидовuser posted image .Треба да ми прави пап и ехо да види состојба на матка и да не имам некоја циста зашто стомакот не ми се повлече,ако е тоа во ред требало да испитувам хормони.
Има ли некоја со слично искуство и знаете ли кој хормони се испитуваа?

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Лекарски прегледи по породување
16.4.2015 15:08:01   
nataly86
Јас правев после 3 месеци од пордувањето прва контрола ехо, пап и брисеви ..

за хормони мислам дека сите ке те прати да ги провериш онака цел статус хормонски..само оди на државно бидејки на приватно се изгор

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Лекарски прегледи по породување
17.4.2015 12:35:05   
lukajana RR
Се вратив од гинеколог ,ме виде на ехо матката е повлечена јајници добри се е во ред нема цисти чисто е.
Направивме пап и брисеви ,вака е ок рече не треба да правам никакви испитувања и најдовме решение да го заклучам фрижидеротuser posted image

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Лекарски прегледи по породување
19.4.2015 15:22:33   
Snowhite RR
Супер лукајана чим е се во редuser posted image
Јас првиот пораѓај бев подисциплинирана бев на преглед по 40 дена како што ми кажаа, а после и пап правев, а вториов пат пред да се породам имав ХПВ вирус и требаше откако ќе се породам одма да направам друг тест, арно ама јас по една година отидов, среќа немав ништо.
Како и да е треба да се прават прегеледи после породувањето зашто има многу примери каде имало компликации

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Лекарски прегледи по породување
19.4.2015 19:05:25   
sandriana RR
После 2ото породување појодв на гинеколог после 3 месеци. Ехо не правев, само ПАП и брисеви, кои беа уредни, па ехото ќе го правам со следна контрола на Пап, бидејки и онака го правам 2 пати годишно.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Лекарски прегледи по породување
19.4.2015 20:09:39   
Melanija RR
lukajana RR добро што е се во ред user posted image

А што ти кажаа што не ти е повлечен стомакот?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Лекарски прегледи по породување
19.4.2015 22:36:33   
lukajana RR
Melanija RR ми вика да вежбам,ама тоа малку потешко Ј е како црево, и кога пружам ми е во ракаuser posted image ,ама го имам масажерот на топ шоп па ке пробам со него и некоја диета тревопаснаuser posted image

< Поракaта ја уредил lukajana RR -- 19.4.2015 22:37:16 >


_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Лекарски прегледи по породување
19.4.2015 22:39:11   
Melanija RR
Пуф не ме утеши ,нај мака имам со стомакот, спољерот задникот user posted image ај иде лето и зеленчук па ќе видимеuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Лекарски прегледи по породување
22.4.2015 9:51:22   
Mihaela 2010
Neznam kaj da prasam pa tuka ke pisam.kolku e normalno krvarenje posle poroduvanje? Mislam posle kolku vreme prestanuva?? Jas edna nedela sum porodena se uste krvaram.ne mnogu ama sepak da.ic ne se sekjavam vo prvata bremenost do koga mi traese

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Лекарски прегледи по породување
22.4.2015 12:40:23   
lukajana RR
Mihaela tebe mnogu ti se brza user posted image TUKA e temata Krvarenje posle poroduvanje rano e uste dve tri nedeli sigurno

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Лекарски прегледи по породување
22.4.2015 12:51:51   
Malecka23
Smetam deka lekarskite pregledi posle poroduvanje se i te kako bitni i ne smee da se odlozuvaat.JAS sum porodena pred dve nedeli ama veke bev na ginekolog da mi ja vidi ranata,proverka na krv,urina d dimeri.SLedna kontrola na 6 nedeli pa ke vidime do kade e matkata pap i se ostanato.

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Лекарски прегледи по породување
22.4.2015 14:50:00   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: lukajana RR

Mihaela tebe mnogu ti se brza user posted image TUKA e temata Krvarenje posle poroduvanje rano e uste dve tri nedeli sigurno

Eptenuser posted image ..polna sum so energija..neprespieni nokji a jas ruceci pravam, vcera palacinki abe preporodena sumuser posted image user posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Лекарски прегледи по породување
17.5.2015 12:52:38   
blond
На отпусната листа гледам ми пишува после 3 недели контрола кај матичен гинеколог. Здравје планирам да одам. После првиот пораѓај првиот лекарски преглед ми беше после една година user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Лекарски прегледи по породување
31.7.2015 21:56:25   
*Iki*
Мене прегледот после породување ми беше по 5 недели. Се породив со царски, се беше вратено на место освен малкуцка бешиката.. Следно ми рекоа дека по 6 месеци по породување да одам на редовен пеглед со ПАП. Ме интересираше до кога нема да ги осеќам тие 3 см над резот.. ама ми рекоа дека има време., да бидам трпелива и за тоа и за враќањето на стомакот итн.. user posted image

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Лекарски прегледи по породување
31.7.2015 22:33:30   
Melanija RR
Како мислиш нема да чуствуваш резор?Како непријатно е ,како лепено но по 6 месеци нема да чуствуваш разлика.Само одрувај хигиена на раната, кога се бањаш во смисол дека тоа е како рез преклоп па и тука со прст убаво поминувај.Ова го кажувам од искуство да се внимава на резот

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот *Iki*)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Лекарски прегледи по породување
31.7.2015 22:54:13   
*Iki*
Резот е во ред... дури и мн професионално направен 7 ипол см е :) Немав проблем со тоа, а го мачкам со крема за побрзо да избледи само. Туку немам осет над резот. Паралелно над раната околу 3 cm не чувствувам ништо. Мн е чудно. Пример влакно да скубнеш не боли. Докторката ми вика :"Чекај, време треба да помине, сечени се и мускулни влакна и нервни влакна. Но, се обновуваат". Само не ми кажа за колку време. Ете по 3 месеци уште ништо не чувствувам-ако го допрам тој дел само ќе напраам кисела фаца и пцујам во себе ...user posted image

< Поракaта ја уредил *Iki* -- 31.7.2015 22:55:46 >

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 24
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?