|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
22.2.2012 11:17:51   
Annet
off mojata kerkicka mnogu ubavo spiese,po cela nok,eve od nova god navaka po celi noki se budi,si legnuva okolu 22:30,potoa se budi so placenje vo son na eden saat.a stanuva kaj 07:30.pa sega poslednive denovi zaspiva kaj 11:00,i okolu 16:00.sto znammozebi povtorno ke si dojde na red,pa i jas da se omoram malku;-)inaku alal da im e na onie decinja sto si spijat bez maka;-))

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
22.2.2012 11:30:24   
Calypso
Sin mi obicno zaspiva okolu 9, najdocna do 9 i pol. Posle saat vreme ke zakenka, pa ke go smiram, taka tera do kaj 1 ili 2 po polnokj, e posle toa na sekoj polovina cas stanuva, nema vrska dali spie vo krevetceto ili so nas. Ovie nekolku veceri go odviknuvam od nokno cicanje, pa e poplacliv otkolku sto obicno e, ama i toa se namaluva. Sabajle okolu 6 cica i prezaspiva do kaj 8. Do polni sest meseci spiese skoro cela nok, so ednas budenje za cicanje i tolku. Ama posle sest meseci, koga pocna zabi da vadi - jas i mm sme nenaspani. Edna vecer spie cela nokj, narednite deset_ veceri se budi na sekoj pola saat. I se prasuvam, do koga vaka?

Inaku, preku den, obicno ima dve dremki, edna od 10.00-11.45 i vtorata okolu 13.30-15.00. Nekogas spie i okoli 17.00 ama samo pola saat, i sum zabelezala deka ako otspie togas, nokjta pomirno spie. Sum se potrudila poveke pati da go zaspijam vo pet popladne, ama ne sekogas mi uspeva. Toa znaci deka koga ne se zamoruva mnogu preku den, pomirno spie, prasav i pedijatar, mi rece deka e toa tocno i deka ne e ubavo deteto mnogu, premnogu da se izmoruva denje, zatoa sto toa vo sonot go prezivuva denot i zatoa pocesto se budi. Ima logika ova, barem za malive deca do godina i pol, dve.

< Поракaта ја уредил Calypso -- 22.2.2012 11:31:35 >


_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
22.2.2012 17:21:41   
Janushka7
Kaj nas nokta e den,a denot nok...Maleckata moja nekolku nedeli veke ne spie nokje.Pred polnokj nema zaspivanje,kolku i da se trudam da ja zaspivam dzabe e,jas zaspivaj ja ona mi se smee i si sedime po celi nokji.Koga kje zaspie nemirno spie i se budi mnogu cesto so placenje.I do koga vaka? (imame 7.5 meseci)
Preku den prespiva ednas do dva pati i toa bez problem zaspiva,ne i smeta ni guzva ni nisto.A na mama kolku i se spie....toa e druga prikazna :)

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
22.2.2012 17:47:03   
mila mama
Zaspiva kaj 10:30-11:30 I se budi kaj 10-11h . Preku den spie od 1 do 3 saati, zavisi kolku mirno spiela nokta I sto pravela vo tekot na denot.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Janushka7)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
27.2.2012 12:17:09   
omorfo89
Сабајлето се буди во 12 часот а навечер заспива во 3 user posted image
а инаку поручек спие околу 4-5 часот ( спие околу 1 и пол саат)


_____________________________

[img]http://lb3f.lilypie.com/aJqIp2.png[/img]

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
27.2.2012 12:24:30   
kikicka
Оморфо држи ја будна еден ден нека не преспива преку ден па вечер ке си легне рано и така рано ке станува и порано ке преспива преку ден.

Нас редот ни се смени ама ке го вратам само да оздраве.инаку вака спиеше легнува во 22;30 23:00 станува во 9:30 :10:00 и преспива преку ден или во 13:00 или во 14:00 некогаш спие по саат ипол некогаш 2 а некогаш и 3 зависи како е уморена. Сега ред немаме гледам полека да го вратиме,вчера ја држев будна до вечерта и заспа кај 22:30 станавме сабајле во 8:30 и сега ја боцкаа па од плачење се успа и еве ја спие веќе 2 часа и до вечер нема нанање.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот omorfo89)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
8.8.2014 0:53:35   
Felly RR
Ние бидејќи одмараме од градника, малку го сменивме ритамот на спиење, па сега М заспива некаде во 23 часот, а наутро се буди различно во 8- 8:30, најдоцна до 9:30. Ако се разбуди подоцна не преспива, и може да си легне и малку порано навечер.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
8.8.2014 1:30:54   
Defne90 RR
М заспива секогаш по прв некаде околу 10 ипол до 11 најкасно е во кревет.А станува сабалје од 8 ипол до 9 максимум.А ми заспива нешто покасно од 11 до 12 е во кревет.Насабалје си поспива станува околу 11 најчесто а не ретко се случува да спие и до 12 часот.И сум пробала и да не спие преку денот за да си легне порано вечерта,ама тој насабалје пак си станува во истото време.Пред 11 никако не е станат.Тоа се случува многу ретко евентуално ако М го разбуди.Инаку не.Ама М уште од бебе ми е таков си легнува порано и станува порано, а А уште откога се роди така си заспива покасно и си се буди покасно.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
8.8.2014 15:09:37   
elenak
Ќерка ми со спиењето има ред од уште од бебе и би било добро ако остане така. Нормално на почеток до кај два месеци имавме мака, ама од два месеци почна да заспива сама во креветче без нишкање и секој ден во исто време. Прво заспиваше во 20ч и стануваше во 8-8.30 сабајле, па како растеше така и времето за спиење се намалуваше ама само што заспива покасно, станувањето наутро уште е во тоа време. Сега на 2,5 години заспива во 22-22.30 и спие до 8. Попладне од 13.30 до 14ч во тој период заспива и спие 1,5 до 2 часа, некогаш и повеќе. Ама има исклучоци, знае да стане наутро и покасно ама тоа во зима, сега не и се пропушта денот.user posted image

< Поракaта ја уредил elenak RR -- 8.8.2014 15:11:03 >


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
17.9.2014 0:37:20   
Dilina
Нензма дали може да се каже дека имаме некој ред, веројатно е мн мала за да има строго зацртан ред...
Се буди одприлика 9-10, па после заспива накај 11-12 (ова се 15тина мин дремка) па пак ќе се разбуди и најкасно 1 сме излезени надвор, па спие надвор едно саат време, и се враќаме дома и заспива околу 4-5 па одспива докај 8 најкасно. После иде бањање итн и заспива во 10-11, додека ноќе се буди еднаш накај 3-4 и еднаш накај 6-7......

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
17.9.2014 8:36:14   
Defne90 RR
Поголемиот син си станува секое сабалје во 07.30 а вечер од 21.30 до 22 часот максимум е во кревет.Е сега што да кажам за малото.Не можам се уште да му ставам некој ред во спиењето.Вечер знае да си легне и во 12 по полноќ и насабалје односно да стане дури во 13.30 попладне.Некогаш си легнува уште во 20 часот ама после цела вечер станува и спие на рати.И сабалје повторно истата песна.Пред 11 никако да стане.И не е ни битно дали рано или касно ќе си легне тој откако се родил никогаш не станал рано.Си викам другите мајки се жалат дека децата им стануваат рано,а јас се жалам што до пладне не можам да го разбудам ама тоа е.Од една страна е убаво што имам време за обврските наутро,ама од друга ќе му биде многу тешко дасе навикне кога ќе дојде време за да оди во градинка.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
17.9.2014 17:50:49   
Felly RR
Мене ми беше страв да не ни биде тешко да се вратиме на ред, ама откако почна в градинка брзо се привикна. Сега се буди околу 7-8, некои денови ако ја носам рано, па полсе сама си станува во истиот термин, а за спиење, најдоцна до 22 е заспана, некогаш ако имала бурен ден во градинка и не преспала уште во 9 е кома.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
17.9.2014 17:56:28   
Mihaela 2010
Obicno termin za zaspivanhe ni e 21,21:30 ama dur bevme na odmor znaese i nakaj 23 da legne i da pospie do 8 sabajle..sega 22 obicno zaspiva ama vo 7 bez problem si se budi sveza naspana

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
18.9.2014 1:09:16   
Melanija RR
Со новата шена од кога наполни 1 година спиењето е хаотично.Пак повторувам некои бебиња/деца баш и неспијат.Станува меѓу 7и30 и 8и30, после 4-5 часа заспива значи околу 13 и 13и30 и спие најчесто 1,5 саат ретко ретко 2 часа.Што значи најкасно 15 ч е буден и издржува до 21 или 21и30 по 7 часа од попладневното спиење.

Нели после децата спијат преку ден само еднаш ама по 2-3 часа?user posted image Што добро беше 2 пати по 1,5саат



_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 89
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?