|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
25.3.2010 15:57:18   
melody
I jas neznam veke kako da postapam vo vrska so nejzinovo spienje.Navecer zaspiva okolu 22-23.00 casot i posle pola saat se budi i ajde zaspivaj ja i samo sto sum ja spustila vo krevetce i prosle 5 min ete ja ona se budi so placenje i op se rasonila.Posle ova mi treba uste saat do dva saati da zaspie konecno i toa so otvorena usta zosto e normalno premorena,a slednoto budenje i e posle dva saati i taka cela nok.Preku den spie dva tri pati po 20 minuser posted image

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
25.3.2010 16:06:10   
Leonida
Мојава си прави како ке и дојдеuser posted image Најчесто заспива околу 12 навечер и спие до 7-7ипол. После ја дојам па пак покушавам да ја успијам и понекогаш ми успева, понекогаш не. А за преку ден да не зборам....не спие, односно на неколку дена ке и се случи да поспие 2 саатиuser posted image

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
25.3.2010 16:27:54   
Maca25
Леонида многу е мало бебево твое за да заспива во 12. Како издржувап ти мила??!?! и тоа? цел ден да не се спиело на 3 месеци!!! Нина ја заспивавме околу 8 во тој период и се будеше на 2-3 саати за цицање. Добро преку ден не сакаше многу да спие. Мењавај рутина, кога ќе порасние уште толку нема да сака да спие.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
25.3.2010 16:37:32   
matushka
I nie bevme ist slucaj koga Mateja imase 3,4 meseci, i ne do 12, tuku do 01, 01:30 h sedese> Ama ne se sekiraj, sakata ke si smeni, kako ke rasne ke si fati red, ke zaspiva porano a ke stanuva pokasno. Znam toj period lugje nu se cudea sto go setame letno vreme u 23 vecer, zasto ne im bese lo9gicno sto tolku malo bebe e budno tolku kasno
user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca25

Леонида многу е мало бебево твое за да заспива во 12. Како издржувап ти мила??!?! и тоа? цел ден да не се спиело на 3 месеци!!! Нина ја заспивавме околу 8 во тој период и се будеше на 2-3 саати за цицање. Добро преку ден не сакаше многу да спие. Мењавај рутина, кога ќе порасние уште толку нема да сака да спие.


(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
25.3.2010 16:41:03   
lukas
zenski jas sum novopecena mama i bebceto uste malku ke mi pravi 1 mesec...sakam da znam dali ima nekoe pravilo za stanvanjeto...noke..i koga primer prestanuvaat da stanvat navecer koga si go zazemaat redot mi e muabetot...so jadenje spienje...pozz...

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
25.3.2010 16:47:29   
Maca25
lukas нема правила. Како ќе го научиш така и ќе биде. Јас секоја велер пред спиње ја бањав Нина и ќе се умореше и запиваше. Ама се будеше на секои 2-3 саати за цицање. После некое време престана да се буди толку често. Не знам како и зошто. Ама еве ја и сега иако има 13 месеци пак се буди по неколку пати и ме бара мене. Ја гушкам само и пак во креветче. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
25.3.2010 16:53:02   
matushka
nema pravilo, tocno, ama jas bi rekla kako ke me nauco ono a ne jas negouser posted image
Prvite 2 meseci se najteshki, najmnogu se budat, ama bi trebalo, barem kaj mne ebese taka, veke okolu 3,4 meseci Mateja spiese od i po 6h vecer bez da se razbudi. Znaci od koga ke potporasne malku, i ke ima poveke suila da cica, za pokratko vreme ke izede poveke i ke go drzi sito podolgo.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
25.3.2010 17:08:32   
vale*
Matej ima 20 m. i preku den spie 1 okolu 1saat a noke nemame problem ako legne vo 10 navecer se budi duri sabajleto okolu 9 ,a moze i okolu 10.mnogu retko se budi noke se budese samo koga mu rastea zabite. ama imame oroblem so zaspivanjeto ne saka da si legne,a koga ke zaspie e super pozdrav

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
25.3.2010 17:09:37   
Leonida
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca25

Леонида многу е мало бебево твое за да заспива во 12. Како издржувап ти мила??!?! и тоа? цел ден да не се спиело на 3 месеци!!! Нина ја заспивавме околу 8 во тој период и се будеше на 2-3 саати за цицање. Добро преку ден не сакаше многу да спие. Мењавај рутина, кога ќе порасние уште толку нема да сака да спие.


Е мало мало, ама ѕрцките ми ги вадиuser posted image Не сака да спие и нема шанси јас да ја успивам кога мислам дека треба, туку она кога ке си сака. Неколку пати сме пробувале да ја заспиеме и луѓе, не знаете кое викање е тоа и нервоза од нејзина странаuser posted image Затоа си реков  веќе ке ја оставам кога ке видам дека и се спие да ја успијам.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
25.3.2010 17:14:30   
matushka
I jas ja pravev istata geshka, pocnuvav da go zaspivam koga jas mislev deka treba da spie. I zatoa me bolose grbot sekoj den, normalno koga go dumkav po 1h. taka da, smeniv taktika, sega go zapivm koga ke pocne da gi rie ocinjata i veruvaj deka vaka e najlesno za site.

(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
25.3.2010 17:15:56   
Leonida
ИЗВОРНА ПОРАКА: matushka

nema pravilo, tocno, ama jas bi rekla kako ke me nauco ono a ne jas negouser posted image
Prvite 2 meseci se najteshki, najmnogu se budat, ama bi trebalo, barem kaj mne ebese taka, veke okolu 3,4 meseci Mateja spiese od i po 6h vecer bez da se razbudi. Znaci od koga ke potporasne malku, i ke ima poveke suila da cica, za pokratko vreme ke izede poveke i ke go drzi sito podolgo.


И кај мене беше нешто слично. После 2 месеци почна да преспива повеќе преку ноќ.

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
25.3.2010 17:42:55   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: Leonida


Е мало мало, ама ѕрцките ми ги вадиuser posted image Не сака да спие и нема шанси јас да ја успивам кога мислам дека треба, туку она кога ке си сака. Неколку пати сме пробувале да ја заспиеме и луѓе, не знаете кое викање е тоа и нервоза од нејзина странаuser posted image Затоа си реков  веќе ке ја оставам кога ке видам дека и се спие да ја успијам.



Истово се случува и со Миа. Ако ја успивам кога јас сакам, после уште два саати не можам да ја смирам..не сака да цица и вриштииииии...Па кога ќе викне Марио од другата соба дека му е мака, дека е сабајле на училиште, ми иде да си пукнам.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
8.12.2010 18:30:31   
lukas
zaspiva vo 21-21:30h
stanuva duri vo 08h sabajle

preku nok samo ke zakemka za cucleto sega sme 9 i pol meseci..


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
8.12.2010 19:29:25   
Pepelaska *
Кога ќе му текне !user posted image  Ама баш никогаш не заспал кога јас ќе решам да го заспијам , навечер седи некогаш и до 2 , 3, некогаш пред 12 заспива а сабајле до кај 10 обавезно е разбуден и разигран. Нели е мал да не спие. Дење преспива се на се саат и пол ама на рати по поласат. Има 3 м.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
8.12.2010 19:38:09   
danced
сега засега имаме многу убав ред на спиење. во 20 часот заспива во текот на ноќта се буди 2-3 само за цицање и спие до 9  user posted image

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
8.12.2010 19:47:37   
Џесика
кога ве читам вака, ми е срам да кажам дека син ми заспива во 23 huser posted image

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот danced)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
8.12.2010 20:05:50   
Snowhite RR
И син ми откако почнав на работа заспива во 23, а сакав зимава да го научам кај 21 барем. Инаку заспива од прилика тоа време и на сабајле спија до 10-10,30 и преку ден преспива некогаш еднаш некогаш двапати. Горе долу имаме ред за спиењето

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
8.12.2010 21:55:16   
slavicav
Nie vecherame ova vreme i okolu 23ch zaspivame a se budime vo 10ch sabajle so doenje vo 24ch i vo 7 sabajle.Od malo go nauchiv taka i edno vreme probuvav porano ama so sila ne biva uspivanje pa taka da ova tempo ni e sega za sega.Ne si edinstvena Dzesika user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
9.2.2011 18:17:07   
penelopa
Син ми најчесто заспива околу 22 се буди еднаш околу 4 илоп и после спие докај 08- супер ми е и мене и јас се наспивамuser posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот slavicav)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
9.2.2011 18:46:40   
mamamoni

ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa

Син ми најчесто заспива околу 22 се буди еднаш околу 4 илоп и после спие докај 08- супер ми е и мене и јас се наспивамuser posted image



исто!


_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
9.2.2011 22:28:27   
Pepelaska *
И моето заспива кај 22 станува или во 12 или во 3 за папање и сабајле ретко до 8 да се случи, најчесто во 7 а знае и сред ноќ да стане да си се изнасмее и да заспие пак user posted image некои 10ина минути, за разлика од почетокот сега е супер пу пу user posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
22.2.2012 10:47:01   
vezilka RR
Никола така претцизно си ги цепа 11 саати спиење во едно деноноќие, тоа чудо едно е. Ако спие 8 саати ноќе, тогаш преку ден 3 саати, и тоа делено на два пати, ако спие 9 саати ноќе, преку ден 2 часа еднаш, и ретко му се случува да спие 10 саати ноќе, тогаш преку ден само дремнива 40тина минути. Навечер пред 23:30 нема шанси да го легнам, а сабајле секој ден различно. Дека секое сабајле го носиме кај моите, еден ден го носиме заспан, еден ден ќе се разбуди уште дома, еден ден само што ќе го оставиме и ќе стане, абе секој ден различно. Он битно да си исполни норма од 11 саати спиење, а тоа како ќе си ги подели е само негова работа, никој не дава да му се меша во тоа user posted image

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
22.2.2012 11:04:15   
JovanaJ
Nie veke imame 5 godini i sin mi nekolku nedeli veke ne spie preku den. Citam mislenja od pedijatri deka e sosema normalno i deka ako ne saka ne treba da se tera so sila deteto da legnuva. Me interesira iskustvo od majkite sto imaat sega pogolemi deca, koga vasite decinja prestanaa da spijat popladne? Znaci mislam na prekin na ona redovno popladnevno spienje...

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
22.2.2012 11:07:13   
kikitina
Јована има 7,5 месеци и можам да се пофалам дека си има ред на спиење. Си легнува со нас во 11, сабајле си станува со мене во 9,30 user posted image . Се буди сабајле кога татко и оди на работа да пие млеко и толку user posted image

_____________________________

Господ постои само ако веруваш во него!

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
22.2.2012 11:07:43   
Mihaela 2010
Mihaela ima nepolni 2 godini i uste kako pomala zaspivase nakaj 21h i taka si ostana.21-21.30 e legnata pie mleko i si zaspiva.Nokjta ja prespiva i se budi 7.30 me osekja deka stanuvam za na rabota (mnogu e lesna na son isto ko mene),pa doaga majka mi i posle toa prespiva vo period od 12 do 2 i toa po 2 h spie.Mislam deka sekoe dete treba porano da si zaspiva ,za da si odmori malku i preku den,a i da steknuva naviki za vo gradinka.Nie od maj planirame da ja zapiseme pa taka da nema da imame problem so stanuvanjeto.

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?