|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Хиперплазија на ендометриум
18.3.2012 8:57:47   
Nasha29
Hiperplazija na endometrium e nepravilen rast na sluznicata na matkata, nejzino prekumerno zadebeluvanjei pojava na atipicni promeni na epitelot. Posle dve godini macenje so neplodnost, edna laporoskopija i stimulacii za neuspesna inseminacija, otidov vo bolnicata Plodnost vo Bitola i tamu doktorot mi vostanovi premnogu zadebelena i neramna sluznica na matka.... i mi rece deka toa sigurno e precka duri i za inf a kamo li za inseminacija. Mi prepisa primolut nor i mi zakaza sredba po prviot ciklus. Ako ne uspejat apcinjata ke mora da se odi na kiretaza user posted image Ima li nekoj iskustvo so vakva rabota ili dali poznavate nekogo sto ima iskustvo?

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 20.4.2012 19:59:29 >
Непосредна врска до пораките: 1
   хипарплазија на ендометриум
18.3.2012 13:49:59   
bella80
I jas najverojatno go imav istiot problem,i jas bev kaj Tase za da zakazam in Vitro,no koga me vide na eho mi kaza deka endometriumot mi e mnogu debel ,ko niva neizotana mi biluser posted image i mi prepisa primulut nor da pijam 5 dena x2 apcinja od 20 do 25 den na ciklusot...Tie malku mi pomognaa ama ne dovolno,endometriumot mi bese 6 mm na 2d.c.,potoa mi dade orgametril da pijam 15 dena x2 apcinja od 10d.c. do 25d.c. i posle kaza deka e se vo red so endometriumot megutoa od apcinjata mi se pojavi vodena cista megutoa sama si pukna...Spored mene ne e nisto strasno ke ti se sredi.Pisi kolku ti e debelinata,koj den od ciklus kolku mm,najverojatno i ti ko mene nemas obilni menstruacii i zatoa doaga do toj problem...Pozz

< Поракaта ја уредил Bogdancanka RR -- 18.3.2012 18:41:11 >

(Одговор на членот Nasha29)
Непосредна врска до пораките: 2
   хиперплазија на ендометриум
18.3.2012 17:42:32   
Nasha29
Kaj mene e 16 den od ciklus i vo dijagnozata stoi :"endometrium zadebelen hiporhogen hyperplasticen 14mm". Isto taka i mene mi rece deka sluznicata na matkata e kako bavca neorana i deka ako ne ispadne so ivie apcinja primolut nor ( 10 dena po 2) ke mi pravi kiretaza. user posted image  Sto ke mi rece toa ke pravam. A ako ne prasuvam mnogu, kazi mi ti posle sto pravese, inf li ili uste ne?


< Поракaта ја уредил Bogdancanka RR -- 18.3.2012 18:50:21 >

(Одговор на членот bella80)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: хиперплазија на ендометриум
18.3.2012 18:57:06   
Bogdancanka
нешто повеќе за здебелување на ендометриумот имаме дискутирано тука

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот Nasha29)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: хиперплазија на ендометриум
18.3.2012 19:27:09   
bella80
Mene stvarno nisto ne mi e jasno,dali endiometoza e isto so hiperplasticen endometrium????????Kaj endiometrozata citam deka+ tkivoto raste nadvor od matkata a kaj mene ne e toa slucaj,znaci valjda ne e isto....Zatoa poubavo e da ima oddelna tema.
Mene ne mi se regulira so primulut nor,ama so orgametrilot se regulirase...Posle mi bese trisloen,takov kakov sto treba da bide.Pravev in vitro ama neuspesno,poradi slabata reakcija kaj mene na stimulacija,imav samo cetiri folekuli i samo 1 j.k.
Zemi pij caj od neven,za da ne ti se stvorat cisti od apcinjata...Pozzz

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: хиперплазија на ендометриум
18.3.2012 19:39:32   
bella80
Sega bas gi gledav rezultatite,na 05.11.negde 20 den od ciklus endometriumot mi bil 18.5mm,posle terapijata 2den od ciklus mi bil 6.5 mm. i pisuva hyperplasticen endometrium,cisticno huperplaziran,e ova poslednovo ic neznam sto znaci..Ako nekoj znae go molam da mi objasni...Koga pocnavme so postapkata neznam kolku mm tocno bil ama kaza deka e ok...

(Одговор на членот bella80)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: хиперплазија на ендометриум
18.3.2012 23:07:54   
Nasha29
Da, definitivno ova e posebna i razlicna tema od endometrioza, endometriozata se karakterizira so izlevanje na endometriumot nadvor od matkata, se karakterizira so postojani bolki vo dolnata karlica i mnogu mnogu bolni menstruacii. Dodeka hiperplazija na endometrium e zadebelena sluznica, neramna koja nedozvoluva nadacija na jajnata kletka. user posted image
Bella80.......of majko, neznam sto bi znacelo cisticna hiperplazija, se ubiv od baranje na internet i nisto nemozev da najdam ama ke prodolzam.... Ti blagodaram mnogu na sovetot za caj od neven, utre vednas ke nabavam i ke pocnam da pijam.
Mene mnogu me interesira dali ima nekoja ringerajka sto ostanala bremena so vakva dijagnoza? Istovo go barav i na drugi forumi no bez uspeh. Zamisli, dr. Tashe mi vika deka so vakov endometrium duri i da pravis inf sansite se 0. Ke prodolzam da baram ako dojdam do nesto ke pisam......

(Одговор на членот bella80)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: хиперплазија на ендометриум
27.3.2012 0:27:29   
bella80
Nasha ne se sekiraj ke se sredi endometriumot ,bitno e ti da reagiras dobro na stimulacijata.Pisi mi posle kontrolata kaj Tase.Kako reagirase na stimulacijata pri inseminaciite i kade pravese inseminacii?

< Поракaта ја уредил bella80 -- 27.3.2012 0:29:00 >

(Одговор на членот Nasha29)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: хиперплазија на ендометриум
28.3.2012 19:44:18   
Nasha29
Na inseminacija bev vo Remedika, pojma nemam kako reagirav na stimulacija... dr. Sneze mi rece deka e dobro... a sto znaci toa, kolku folikuli, neznam, bev premnogu pod stres za da prasam a i neznaev deka toa igra golema uloga vo uspesnost. Ja mislev deka dovolna e i edna jk za da bide uspesno.
Se ubiv od baranje dali ovoj problem navistina doprinesuva za sterilitet kaj zenata i nisto nenajdov... duri ni na forumi nikade ne sretnav nekoj koj imal vakvo iskustvo.... Dali e mozno so sekoj nareden ciklus da se zgolemuva endometriumot taka da nemoze da se vgnezdi jajcenceto? Sega cekam da mi dojde, utre zadutre bi trebalo i vednas ke zakazam kaj dr. Tase na pregled i ke se molam da mi dade dobar odgovor i ke pisam.

(Одговор на членот bella80)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: хиперплазија на ендометриум
11.4.2012 20:27:51   
Nasha29
Hellloooo, eve me mene posle pregled kaj dr. Tashe. Sluznicata bese vo red ama na videlinia izleze polip i doktorot mi predlozi vednas da napravam kiretaza... a mene nocta intuicija mi vikase da ne jadamm i da ne pijam nisto i koga dr. predlozi kiretaza jas vednas rekov deka moze i vednas posto sum gladna i zedna i taka bidna. Doktorot mi rece deka izvadil materijal kako na dva meseci bremena zena user posted image vnatre bilo bog da cuva user posted image ... sega cekam rezultati od materijalot, se nadevam deka nema da mi kaze nekoi losi vesti user posted image ama malce sum pod pritisok od celava rabota. Uste krvaram, sestrata mi rece deka dve nedeli treba da pauziram so mm od odnosi na moja zalost ama toa e user posted image . Koga ke mi javat pak ke pisam, vise nestrpliva sum kaj e moeto bebulenceeeeee user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Nasha29)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: хиперплазија на ендометриум
18.7.2014 13:04:14   
miana
Еве ме мене на оваа тема..Ги молам сите ако знаат што било за ова моево нека пишат.
Почна да ми доцни овој месец..Направив два теста за бременост од кои двата беа негативни.
Отидов на гинеколог, на ехо докторот ми кажа дека ендометримот е 17,5мм здебелен и дека ке мора да ми даде хормонска терапија, но ме остави за 7 дена ако не добијам ке ми даде терапија. Кажете ми се што знаете поврзано со ова..Што ова значии? Имате ли некакво искуство? Какви хормони е појат, какви последици имаат овие хормони? Кога докторот м виде, стана многу нервозен, почна да цупка со едната нога и баш со овие зборови беше - ах, ова не ми се свиѓа, ендометринот ни е здебелен 17,5мм., ке мора да дадеме хормони, јас тебе не ти давам хормони одма, ти си мое дете, ке почекаме 7 дена па ке почнеме на два дена по едно ( или две дневно - не сватив ) Го прашав што значи ова и на што е последица? Ми кажа дека тоа е причината поради која не ми дошол мензис и дека можно е да е последица од стрес, а јас стресови бнекои посебни не сум имала...
Ајде женички ве молам објаснете се што знаете, ве молам! Се, буквлно се што ке ми пишете ке ми значи бидрјки прв пат слушам за нешто вакво. На однор треба да одам од 02 август а и мојот доктор оди во исто време.... Однапред ви благодарам

_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот Nasha29)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: хиперплазија на ендометриум
18.7.2014 13:42:01   
LoveableMe RR
miana, јас сепак би побаралa мислење на друг доктор, за да си начисто. Ова се појавува со крварење бар така читав на нет, а кај тебе изостанува циклус...

Причината е веројатно висок степен на естроген, а за тоа викаат да јадеш јаткасти плодови, тие ги исфрлаат вишокот на естрогени од организмот...и секако би побарала и совет од нутриционист, да промениш исхрана, а ако треба третираат и со прогестеронска терапија за ваков случај....направи брисеви, испитај хормонски статус (вклучително и тироидна) и потоа ќе знаеш што понатаму, но обавезно мислење на уште еден лекар....позз

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 18.7.2014 14:44:59 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: хиперплазија на ендометриум
18.7.2014 14:42:00   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

miana, јас сепак би побаралa мислење на друг доктор, за да си начисто. Ова се појавува со крварење бар така читав на нет, а кај тебе изостанува циклус...

Причината е веројатно висок степен на естроген, а за тоа викаат да јадеш јаткасти плодови, тие ги исфрлаат вишокот на естрогени од организмот...и секако би побарала и совет од нутриционист, да промениш исхрана, а ако треба третираат и со прогестеронска терапија за ваков случај....направи брисеви, испитај хормонски статус (вклучително и тироидна) и потоа ќе знаеш што понатаму, но обавезно мислење на уште еден лекар....позз


Леле сега ти бетер ме збуни..Јас многу му верувам на мојот доктор и неговата стручност,ама не му верувам во отвореноста.. Незнам дали не сакаше да ми каже нешто повеке да не ме исплаши или пак ..незнам што да мислам ...Имам скоро 28 години и две деца..Нас наследно ни е на помлада возраст да влегуваме во менопауза, ама ова моево е претерано рано... Бабами на 38, мајками на 42-3 аа прабабами од преголем стрес ( загуба на сопругот ) на 26 години user posted image
Ептен сум збунета, има ли некој друг некое искуство свакво како моето? И ПАТЕМ, Јас многу јадам јаткасти плодови user posted image

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 18.7.2014 14:45:09 >


_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: хиперплазија на ендометриум
18.7.2014 14:46:51   
LoveableMe RR
miana, пишување и дека може да е знак на менопауза но јас исто мислев млада си за тоа, но ете имаш наследен фактор, затоа најдобро да се консултираш со нутриционист и со билкар за чаеви да се одложи процесот...мислам дека ако не се среди со терапија, може да ти прават киретажа, многу жени правеле, мислам не треба да паничиш....и обавезно испитувања штои напишав и уште еден доктор барем да ти каже мислење, за посигурно, позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: хиперплазија на ендометриум
18.7.2014 23:07:12   
mommy_angels RR
Miana eve jas kako "patalec"ovde da ti kazam moe iskustvo.Zosto se slucuva bas pa i neznam ,a i doktorite user posted image .Koga nemaat objasnuvanje za nesto ,toa e neli "posledica od stres" user posted image Kako i da e ,kaj mene e rezultat na narushen hormonalen status,a poradi izostanuvanje ili pak slabi ciklusi doaga do zdebeluvanje na endometriumot.Kaj mene go resavaat so Primolut nor,eve bas sega sum so takva terapija i posle vtorata doza endometriumot mi e vo idealna sostojba.Ne e nishto strashno,se moze da se sredi,a nervozata kaj doktorot da ne si si ja malku i preuvelicila i ti koga si slushnala sto ti kazal user posted image
Ne e strashno ,nitu opasno,a dali e znak na menopauza user posted image kojznae,sepak ti si mnogu mlada za da razmisluvash na taa tema

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: хиперплазија на ендометриум
21.7.2014 11:01:38   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: mommy_angels RR

Miana eve jas kako "patalec"ovde da ti kazam moe iskustvo.Zosto se slucuva bas pa i neznam ,a i doktorite user posted image .Koga nemaat objasnuvanje za nesto ,toa e neli "posledica od stres" user posted image Kako i da e ,kaj mene e rezultat na narushen hormonalen status,a poradi izostanuvanje ili pak slabi ciklusi doaga do zdebeluvanje na endometriumot.Kaj mene go resavaat so Primolut nor,eve bas sega sum so takva terapija i posle vtorata doza endometriumot mi e vo idealna sostojba.Ne e nishto strashno,se moze da se sredi,a nervozata kaj doktorot da ne si si ja malku i preuvelicila i ti koga si slushnala sto ti kazal user posted image
Ne e strashno ,nitu opasno,a dali e znak na menopauza user posted image kojznae,sepak ti si mnogu mlada za da razmisluvash na taa tema


Фала ти срцка за одговорот..Може ли да ми кажеш откако ке почнеш со таблетиве за колку време ти доаѓа циклусот? Ме интересира бидејки треба да одам на одмор.. Сега во среда одам на контрола и да ми препише таблети, а од 02 ри август одам на одмор, па ме интересира како оди тоа од прилика. Мене прв пат ми доцни, јас добивав редовно до минатиот месец а сега одеднаш секна user posted image И уште ме интересира дали откакоке ј аиспиеш првата доза и ке добиеш, дали од наредниот месец е во ред, или ке треба да си ги пијам неколку месеци?
Би ти била благодарна ако ми одговориш! user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: хиперплазија на ендометриум
21.7.2014 13:03:46   
Anonimen
jas znam za tabletive deka se pijat 7-10 dena zavisi kako ti kazat, po 2 dnevno. I menzis doaga obicno na 3-4 den otkako ke go ispies poslednoto apce. ama kaj drugarka pa koga gi piese ovie i doagase nekad na 2ri, nekad na 5ti den, sekogas razlicno

(Одговор на членот miana)
  Непосредна врска до пораките: 17
   RE: хиперплазија на ендометриум
21.7.2014 15:26:46   
miana
Znaci ke me fati na odmor ? user posted image

_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: хиперплазија на ендометриум
21.7.2014 16:40:49   
Anonimen
pa ako pocnes odma da gi pies da ke te fati, pocni pokasno ili pij gi dodeka si na odmor ako ne user posted image nemaat nus efekti obicno dobro se podnesuvaat taka da nema ni da osetis deka pies nesto

(Одговор на членот miana)
  Непосредна врска до пораките: 19
   RE: хиперплазија на ендометриум
21.7.2014 22:45:11   
mommy_angels RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana


ИЗВОРНА ПОРАКА: mommy_angels RR

Miana eve jas kako "patalec"ovde da ti kazam moe iskustvo.Zosto se slucuva bas pa i neznam ,a i doktorite user posted image .Koga nemaat objasnuvanje za nesto ,toa e neli "posledica od stres" user posted image Kako i da e ,kaj mene e rezultat na narushen hormonalen status,a poradi izostanuvanje ili pak slabi ciklusi doaga do zdebeluvanje na endometriumot.Kaj mene go resavaat so Primolut nor,eve bas sega sum so takva terapija i posle vtorata doza endometriumot mi e vo idealna sostojba.Ne e nishto strashno,se moze da se sredi,a nervozata kaj doktorot da ne si si ja malku i preuvelicila i ti koga si slushnala sto ti kazal user posted image
Ne e strashno ,nitu opasno,a dali e znak na menopauza user posted image kojznae,sepak ti si mnogu mlada za da razmisluvash na taa tema


Фала ти срцка за одговорот..Може ли да ми кажеш откако ке почнеш со таблетиве за колку време ти доаѓа циклусот? Ме интересира бидејки треба да одам на одмор.. Сега во среда одам на контрола и да ми препише таблети, а од 02 ри август одам на одмор, па ме интересира како оди тоа од прилика. Мене прв пат ми доцни, јас добивав редовно до минатиот месец а сега одеднаш секна user posted image И уште ме интересира дали откакоке ј аиспиеш првата доза и ке добиеш, дали од наредниот месец е во ред, или ке треба да си ги пијам неколку месеци?
Би ти била благодарна ако ми одговориш! user posted image user posted image user posted image

Jas sekogash dobivam vtoriot den otkako ke prestanam da gi pijam.Bash i doktorkata mi go namesti terminot da nemam koga ke odam na odmor i jas od treti sum .Mene do sega sekogash mi gi davale deset dena da gi pijam.E sega koga veke pocekal doktorot razgovaraj so nego da ti gi pomesti za malce,barem da gi piesh duri si na odmor,bash na nishto nema da ti prechat duri si tamu zashto ti e zdebelen endometriumot ochekuvaj si obilen ciklus.A dali ke treba samo ednash da agi piesh ,ke vidite so dr posle ciklusot.Jas si go imam ovoj problem mnogu oddamna,kaj tebe najverojatno e samo sega pa ke se sredi

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: хиперплазија на ендометриум
22.7.2014 10:55:29   
miana
Јас само да сикажам дека гостинката ми дојде и нема потреба од хормонска терапија user posted image user posted image Ви благодарам за советите

_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: хиперплазија на ендометриум
22.7.2014 18:07:50   
mommy_angels RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Јас само да сикажам дека гостинката ми дојде и нема потреба од хормонска терапија user posted image user posted image Ви благодарам за советите

user posted image user posted image user posted image Ova ti bilo stres test user posted image Aj taman za odmor ke bidesh spremna za pravenje treto bebence user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: хиперплазија на ендометриум
29.8.2015 17:38:06   
suzeto
Nemozam da najdam tema.2 meseci nemav dobieno Sega imam dve Nedeli prvata malce imav a sega mnogu bev na dr mi dade kapki I primulot kapkite dodekaa da mi prekinit da gi koristam a primulut do kraj.I deka ke krvaram mnogu pojce.mnogu krv imalo. ako ne e OK posle toa kiretaza ke me praele.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 23
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?