|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  47 48 [49] 50 51   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Хистероскопија
4.6.2016 22:53:16   
Sanji4e
Nema takvo nesto naglaseno na mojata otpusna!!!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1201
   RE: Хистероскопија
4.6.2016 23:39:23   
kapina
prasaj si da ne e ispustil doktorot na mene prvata histeroskopija mi ja pravese dr jadranka na gak a vtorata dr trajanova i kako sto kazav od prvata imam histopatolski naod a od vtorata go cekam

(Одговор на членот Sanji4e)
Непосредна врска до пораките: 1202
   RE: Хистероскопија
5.6.2016 21:17:52   
kik@
Sanji4e za ivf preku fondot ti trebaat 2 spermogrami od 2razlicni bolnici,a za Ivanoski prekrasen doktor e, iskusen I posveten na svoite pacienti.Ti posakuvam sreka.


_____________________________

Ne pravi im go na drugite ona sto ne sakas tie da ti go napravat na tebe.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1203
   RE: Хистероскопија
7.6.2016 21:16:45   
вераинадеж
Kapina,kazi mi kolku boleduvanje davaat za histeroskopija,da znam otprilika I kako se cuvstvuvase posle histeroskopija? Ti se losese li od anestezijata,mozese li da se dvizis normalno,morase li da lezis prvite denovi? I dali moze da se nappies nesto za smiruvanje den pred operacijata? Mnogu prasanja znam ,ama samo patalec moze da gi odgovori :)

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1204
   RE: Хистероскопија
7.6.2016 21:57:50   
kapina
Ne se sekiraj tuka sme da si pomagame dusicke 15 dena bev na boleduvanje mojata bese operativna ne smees nisto da pies toj den pred histeroskopijata od22casot vecerta ni apce ni nisto za smiruvanje mene vo 8sabajle me primija od 9do10me operiraa i vo12 casot me pustija da si odam posle toa otidovme se setavme so mm niz ramstor pazaruvavme i da prvite denovi lezev poveke ne od sto sakav nego sveki i svekorot na davaa da stanuvam od krevetot samo vikaa lezi odmaraj maki nemav nikakvi ni bolki ni povrakanje nisto plativ2200den i ete utre odam na kontrola po histeroskopijata prva kontrola dr trajanova mi rece da odam na kontrola utre i da go zema m histopatoloskiot naod

(Одговор на членот вераинадеж)
Непосредна врска до пораките: 1205
   RE: Хистероскопија
7.6.2016 22:07:33   
вераинадеж

Fala ti Kapina,jas izgleda zadutre ke pravam,ama utre sigurno ke znam.Se nadevam deka do esen ke si imam user posted image konecno,za prv pat user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1206
   RE: Хистероскопија
7.6.2016 22:10:53   
kapina
Ajde milicka i dvete da se raduvame zaedno na nasite bebcinja jas vo oktomvri noemvri ke se spremam za ivf

(Одговор на членот вераинадеж)
Непосредна врска до пораките: 1207
   RE: Хистероскопија
7.6.2016 22:18:49   
вераинадеж
user posted image Ajde se ke bide super user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1208
   RE: Хистероскопија
7.6.2016 22:28:15   
MademoiselleNina
јас исто лесно поминав после хистероскопијата, не ме болеше, немав големо крварење, ама си одмарав дома претежно. 15 дена боледување за оперативна хистероскопија даваат.
користев памучни влошки, по препорака на сестрите.
не се секирај, ќе помине и тоа.

(Одговор на членот вераинадеж)
Непосредна врска до пораките: 1209
   RE: Хистероскопија
7.6.2016 23:02:57   
kapina
I jas ne krvarev ic voopsto ne krvarev samo toj den koga bese histeroskopijata

(Одговор на членот Sanji4e)
Непосредна врска до пораките: 1210
   RE: Хистероскопија
8.6.2016 20:17:12   
sanjimani
Здраво на сите!!!За ивф преку фондот може два спермограма од иста клиника само мора да има растојание од 1 месец!!!Е сега ме интересира оној кој поднел документи дали поднесувал ил спермокултура!!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1211
   RE: Хистероскопија
8.6.2016 20:37:54   
kik@
Da treba I spermokultura.So sreka user posted image

_____________________________

Ne pravi im go na drugite ona sto ne sakas tie da ti go napravat na tebe.

(Одговор на членот sanjimani)
Непосредна врска до пораките: 1212
   RE: Хистероскопија
9.6.2016 16:18:39   
вераинадеж
Znae li nekoj da objasni koja e razlikata pomegju cervikalen I endometrijalen polip?

(Одговор на членот kik@)
Непосредна врска до пораките: 1213
   RE: Хистероскопија
9.6.2016 23:51:58   
MademoiselleNina
Jas kolku sto znam razlikata e vo mestopolozbata na polipot. Edniot e na vlezot, drugiot e vnatre vo matata. Jas imav vnatre vo matkata, i mi go otstranija so histeroskopija.

(Одговор на членот вераинадеж)
Непосредна врска до пораките: 1214
   RE: Хистероскопија
10.6.2016 9:12:09   
вераинадеж
Vcera pravev histeroskopija,bev na GAK, so uste edna pacientka lezev vo sobata.Koga ja vratija od operacija I rekoa da miruva saat ipol I vo megjuvreme dojde doktorot I I objasni se sto pravel I sto izvadil.Jas posle nea pravev histeroskopija I sestrata dojde,mi kaza deka doktorot nema da dojde I deka mi izvadile cervikalen polip.Toa cervikalen mene mi e cudno zosto 2 godini site doktori mi gledaat endometrijalen polip I odednas e cervikalen.Mi pravele I kiretaza,a zosto ne znam ,a bas go slusav doktorot koga I objasni na prethodnata pacientka deka samo polipot go izvadile i deka ne cepnale nisto od strana,Aj sto doktorot ne me udostoi da dojde I da me vidi,mi rekoa za pola saat otkako me donesoa vo sobata da se spremam I da si odam.Im bese kraj na rabotno vreme.Dodeka se oblekov jas veke tie bea izlezeni.Krajno se razocarav,jas ne baram kralski tretman kako vo hotel od 5 dzvezdicki,ama sepak dostoinstveno sakam da me tretiraat,kako sto jas nitu ednas ne se razvikav ili povisiv ton na niv I slusav se sto mi kazaa.

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 1215
   RE: Хистероскопија
10.6.2016 11:24:03   
Hopeful RR
вераинадеж, ајде само нека е ок направена хистероскопијата па налет и разговор со лекар и однос на персонал. Се ми е јасно, и ти ја разбирам фрустрацијата. А за полипот веројатно не се гледало добро на ехо, сепак друго е кога ќе се влезе внатре, и секако добро што е извадено и средено се. Што терапија ти дадоа и кога си на контрола?

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот вераинадеж)
Непосредна врска до пораките: 1216
   RE: Хистероскопија
10.6.2016 14:49:58   
вераинадеж
E bas toa mi e cudno,citam na formov deka vi davaat edna do tri vrsti lekovi na site,mene mi rece sestrata deka pisuva deka se sto treba mi bilo dadeno,samo mikroginon da gi dopijam I da pocekam malce do odnosi.Ja prasav edna menstruacija da cekam ili dve.Mi vika ne dve kako dve mnogu e toa.Sto se odnesuva do kontrolata,doktorot na prethodnata pacientka I rece vo septemvri da dosla,i jas isplaseno ja prasav sestrata,dali do septemvri da cekam da go vidam I deka toj do togas ke me zaboravi I mene I sto mi pravel.Sestrata togas mi rece da probam za tri nedeli koga ke ja zemam otpusnata lista moze ke bil tie dva dena tuka,togas moze ke sum go videla.Ako ne uspeam da go vidam I onaka se ke pisuvalo na otpusnata lista.a jas za tri nedeli izgleda ke imam bas togas I menstruacija I I da go vidam doktorot,nema da me pregleda.Ne znam sto da mislam veke.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1217
   RE: Хистероскопија
10.6.2016 14:54:41   
Hopeful RR
Тек за три недели отпусна листа ќе ти дадат??? А антибиотици мора да се пијат, операција е, побогу. Збори со матичен гинеколог, провери. А за односи, еден циклус е доволен да се чека. Ајде не се нервирај...

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот вераинадеж)
Непосредна врска до пораките: 1218
   RE: Хистероскопија
10.6.2016 15:26:24   
вераинадеж
Kuti strav me fakja,maticnava sega si e doma veke,prva smena e.Od utre e vikend.Vo ponedelnik ke I ja odnesam potvrdata od GAK za boleduvanje I ke ja prasam.Ama ne veruvam deka ke rizikuva da pijam nesto bez da znae sto mi dale tamu.Neli sestrata toa sto rece se sto trebalo mi dale,a sto e toa samo oni si znaat.Gospod neka ni e napomos.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1219
   RE: Хистероскопија
10.6.2016 15:26:31   
kik@
Vcera se javiv kaj dr.Tofoski I sestrata mi rece deka ke odel na odmor od ponedelnik pa se do 1avgust, isto I drTrajanova, ke koristele I stari I novi odmori.Duri I samata sestr se cudese kolku mnogu ke bidele na odmor.

_____________________________

Ne pravi im go na drugite ona sto ne sakas tie da ti go napravat na tebe.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1220
   RE: Хистероскопија
10.6.2016 15:32:16   
kik@
Вераинадеж daj boze da ti zavrsat ovie maki I sto poskoro da ne izraduvas so ubavi vesti.Navistina so ovie doktorive ne mozes da im go fatis redot,i mnogu necovecno odnesuvanje.Ne znam sto da recam,samo gospod da ne cuva.


_____________________________

Ne pravi im go na drugite ona sto ne sakas tie da ti go napravat na tebe.

(Одговор на членот kik@)
Непосредна врска до пораките: 1221
   RE: Хистероскопија
10.6.2016 15:39:57   
вераинадеж
Pa znam I jas slusav deka se na odmor I deka pacientkite sto ostanale da cekaat za septemvri gi molele da gi primat denovive za histeroskopija.I doktorot sam I kaza da pacientkata so mene sto bese vo soba da dojde vo septemvri.Moze sestrata znae deka ke dojdat nekolku dena od odmor pa pak ke odat I nema smisla vo tie nekolku dena da kompliciraat da kazat deka se tuka doktorite za da se izbegne haos od site ocajni zeni koi cekaat na niv za histeroskopija.Samo da bide se OK I ne daj Boze nekoe vospalenie da imam zosto duri togas nema kaj niv,direktno kaj direktorkata ke odam,znam kade I e kancelarijata.

(Одговор на членот kik@)
Непосредна врска до пораките: 1222
   RE: Хистероскопија
11.6.2016 12:12:19   
Hopeful RR
вераинадеж, не ми се верува ова со одмориве, хаос. Жениве ќе чекаат, а они одмори ќе тераат... па нека се поделат, бар наизменично да одат, да бидат покриени пациентите... одговорност и совест - нула.
Ти секако побарај и на матичната антибиотик, стандардна терапија е тоа, сигурно ќе ти даде нешто неутрално, јас ич не можам да се сетам што пиев после мојата хистероскопија...

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот вераинадеж)
Непосредна врска до пораките: 1223
   RE: Хистероскопија
11.6.2016 13:39:02   
MademoiselleNina
Вераинадеж, зошто толку се чека за отпусно писмо??? Свашта??? Па ако на некој му треба веднаш??? Не разбирам... ајде барем средиле се што треба, и не се секирај. А за антибиотик јас пиев трицеф 10 дена. Мислам да се вратиш на клиника и дежурниот лекар да ти препише.јас пред хистероскопија се изначитав и форуми и текстови и секогаш даваат антибиотик. Не оставај така, прашај си обавезно, и барај да се видиш со доктор!

< Поракaта ја уредил MademoiselleNina -- 11.6.2016 13:40:06 >

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1224
   RE: Хистероскопија
11.6.2016 14:14:18   
Kvisko
Вераинадеж со среќа опоравувањето. Јас после хистероскопијата која исто беше оперативна не се сеќавам дали пиев или не антибиотик. Пиев само естрофем и циклопрогинова сигурно заради тоа штп ми отстранија септум. Пиј тоа што ќе ти каже лекарот. Исто така не користев боледување и утредента бав на концерт. Не е ништо страшна интервенцијата не се секирај.
Отпусната листа на ГАК ја дават касно не знам ни сама зошто усно кажуваат се што треба и толку.

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 1225
Страница:   <<   < Претходна страница  47 48 [49] 50 51   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  47 48 [49] 50 51   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?