|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Последните недели, или денови пред пораѓај
11.5.2010 16:44:26   
ananikol
Пред крајот кај повеќето бремености се јавуваат извесни симптоми кои укажуваат дека наскоро ќе дојде до правилни, ритмички и болни грчења на матката и до раѓање на плодот. Еден од предзнаците за породување е олеснето дишење и намалување на притисокот врз желудникот -поради спуштање на плодот кон малата карлица. Истовремено, се зачестува потребата за мокрење поради притисокот на спуштениот плод врз мокрачната бешика. Болките кои се претскажувачи на пораѓајот, во вид на минливи и слаби контракции на матката, слични на болките во менструација, се јавуваат главно ноќно време. Зголемената вагинална секреција, 1-2 дена пред пораѓајот станува сукрвичава -поради одлепувањето на овојницата на плодот. Движењата на плодот се послаби. Понекогаш се јавува и промена на расположението на трудницата проследена со вознемиреност и страв.
Побарајте стручна помош кога:
- трудовите (болките) настапуваат на секои 10-15 минути,
- прснал водењакот и тече плодова вода, а нема трагови,
- се појавила сукрвица

< Поракaта ја уредил Палешка -- 11.5.2010 17:42:51 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
11.5.2010 18:03:21   
BILE.F
Миличка , се ближи терминот и мора да се повтори лекцијата!user posted image user posted image user posted image user posted image
Јас здравје за второто ќе си ја повторам, ова сега беше нешто ново за мене!user posted image user posted image user posted image
Тебе со лесно да ти е, па кога ќе ни ја пишеш убавата вест, ќе ги споделиме искуствата!
Уживај срцко моја, во последниве денови од бременоста, па после ќе си го гушкаш ангелот!
Инаку ние денес правиме една недела!
Пред 15 минути, ова време се породив!user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image



_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
11.5.2010 18:04:48   
ananikol
     Mene poslednava nedela mi izgleda cela vecnost...znaci posledni 7 dena do krajniot termin.

Mislev deka ke se porodam cim ke vlezam vo 9-ti mesec bidejki
user posted image  e ponapredna ama Cacko uziva vo meseto na mama user posted image

Veke 3 veceri osekam menstrualni bolki i bolki vo kicmata ama preku den slabo..
Imam zgolemen sekret a i nozete mi se oteceni.....

Cuci,so vi se slucuva vam vo poslednite denovi od bremenosta osven sto sme site napnati sto pobrgu da si go zapoznaeme user posted image

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
11.5.2010 18:07:27   
Палешка РР
Се испомешано..страв, загриженост, среќа, болки, несоница, нестрпливост...но се се` заборавало кога ќе го видиш бебенцето user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
11.5.2010 20:32:00   
lb81
temava vi e petka .Mene mi e terminot kraen 30 maj pa su na naredna kontrola na kaj 20 sega zasega nema nisto od gore navedenite simptomi pa se nadevam na sin mi ne mu se brza ke si prisedi uste malku vo meseto da priporasti.Dragi ringerajki kazete spored iskustvoto od vasite prvi deca uste nekoj simptom karakteristicen za toj den.I moze li nekoj da mi kaze vo sto se sostoi ispituvanjeto na srcevite otcukuvanja,dali taa postapka se vika ctg i dali e bolna i koga go pravat toa

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
11.5.2010 21:17:22   
Палешка РР
КЛИКНИ ТУКА сме дискутирале за ЦТГ

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот lb81)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
12.5.2010 13:29:57   
ananikol
ИЗВОРНА ПОРАКА: lb81

I moze li nekoj da mi kaze vo sto se sostoi ispituvanjeto na srcevite otcukuvanja,dali taa postapka se vika ctg i dali e bolna i koga go pravat toa


Eve Paleska veke ti ja nasla temata za poopsirno da se zapoznaes so CTG.
Samo da ti napomenam deka toa e skroz bezbolno isto kako i ehoto...nema od so da se plasis user posted image

(Одговор на членот lb81)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
12.5.2010 13:44:31   
ananikol
Nokeska sum se iznaspala user posted image ,taka dobro ne sum spiela so meseci user posted image .Mm vika mozi e stivnuvanje pred bura user posted image .

Denes bev na kontrola.. i se zalam na bolkite..so vo kicmata so za menstrualnite..mi vika si se priprema bebusot,ama toa se samo pripremi ne mislam deka ke se porodis denes-utre....
Megutoa ako imam posilni bolki i pokonstantni da se javam i ke me poseti babicata da vidi dali  se porodilni ili lazni.
I da vnimavam na sekoe odenje vo toalet i dokolku zabelezam bilo kakvi promeni da se javam...Se misli na urinata..(boja)
Uste mi rece po moznost...kako misli toa da go izvedam neznam ni sama user posted image ...koga ke mi pukni vodenjakot da sum zadrzela vo nekoja posadka od tecnosta....Znam toa e dobro da se vidi kakva e plodovata voda mozi da bidi bela,rozevkasta (normalna) ili kafeavka,zelenkasta( ne cini) toa znaci deka user posted image  se pokakal i taa voda nee kvalitetna.Vo takvi slucaevi pobrzo gi resavaat poragaite.
A da ne zaboravam..imam ogromen apetituser posted image

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
12.5.2010 14:18:07   
lb81
kojku cesto vo 9ti mesec odevte na kontrola?mene dokt.sto me vodese bev 1ta nedela od deveti na kon. mi rece deka nema potreba od pregledi eventualno ako go nadminam terminot(30.05)sto mi e cudno .Mislam deka vo 9 ti najmnogu treba da se sledi sto se slucuva.Na kaj 20 ti su na kontrola kaj dr.dok. sto ke me poraga posto prviov ne poraga samo privatno raboti pa mi e strav da ne mu tekni so provokaci da me porodi ako nema nikakvi znaci sega za sega za raganje.kako da mu recam deka sakam da cekam prirodni bolki ili pukanje na vodenjakot?kaj nas vo Bitola vo drzavna cesto se slucuva predvreme da te porodat za da ne mu dades pari na nekoj druk tuku nego.REZIL

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
12.5.2010 14:25:12   
Martins mom
ИЗВОРНА ПОРАКА: lb81

kojku cesto vo 9ti mesec odevte na kontrola?mene dokt.sto me vodese bev 1ta nedela od deveti na kon. mi rece deka nema potreba od pregledi eventualno ako go nadminam terminot(30.05)sto mi e cudno .Mislam deka vo 9 ti najmnogu treba da se sledi sto se slucuva.Na kaj 20 ti su na kontrola kaj dr.dok. sto ke me poraga posto prviov ne poraga samo privatno raboti pa mi e strav da ne mu tekni so provokaci da me porodi ako nema nikakvi znaci sega za sega za raganje.kako da mu recam deka sakam da cekam prirodni bolki ili pukanje na vodenjakot?kaj nas vo Bitola vo drzavna cesto se slucuva predvreme da te porodat za da ne mu dades pari na nekoj druk tuku nego.REZIL


i kaj mene bese isto...na pocetok na 9ti pojdov, pa posle na CTG 2nedeli pred terminot i bas kako sto kaza ti, poragjajot mi bese zakazan...inaku i jas se porodiv vo bitolskata bolnica.Ti kaj koj lekar odis ako ne e tajna?

(Одговор на членот lb81)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
12.5.2010 19:05:34   
lb81
martins mom:kakva tajna ovde za se se zboruva otvoreno.Sto se odnesuva do doktorot jas vo cela bremenost smenav 3 dok. iako nemav problemi nikakvi.Prvo pocnav kaj tase do kaj 5 mesec pa bidejki imav potreba od maticen radi porodilno se prefrliv kaj Slavko na ured (mn.razbran i spremen covek) i na kraj bidejki toj ne poraga morase da odberam nekoj za poraganje pa se odluciv za Vladimir Popvski-Bato.Se vidovme vo ponedelnikot pa mi rece pak da odam na kaj 20ti. Terminot mi e 30.05. pa ke vidime kako ke bide.I ti li si od Bitola?




bremena si ili se imas porodeno?

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
12.5.2010 19:08:16   
lb81
pa porodena si bila izvini.Lele kazvaj kako pomina i so kogo se poragase,oti epten mi e strv.Sto imas ti masko ili zensko?Sto i da e neka e zdravo i zivo.

(Одговор на членот lb81)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
13.5.2010 7:50:51   
ananikol
Dragi moi eve 4 dena pred terminot,sabajlevo vo 6.50 mi pukna vodenjakot..user posted image user posted image user posted image
Vo prv moment neznaev so se slucuva...se budam i mu velam na mm ...lele jas se izmokriv..posle svativ deka pukna vodenjakotuser posted image user posted image user posted image .
Imase dosta voda..za site onie koi neznaat sto da ocekuvaat -kako mene,bidejki prosliot poragaj mi bese isprovociran-ima mnogu voda okolu 2 l i se uste si teci po malku.
Znaci pripremajte mnogu vloskiiii..
Se istusirav se srediv i..
sega momentalno ja cekam babicata da dojdi doma..

(Одговор на членот lb81)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
13.5.2010 8:15:07   
melody
Lele ananikol ajde ti ja pustam celata sreka na ovoj svet so les da pominesuser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
13.5.2010 8:17:45   
ananikol
melody..blagodaram srcka..

kazi mi posle kolku vreme od koga mi pukna vodenjakot mozam da ocekuvam da pocnat bolkite...znam deka e invidualno no ete koj tebe kako bese....??

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
13.5.2010 13:46:54   
ananikol
ИЗВОРНА ПОРАКА: ananikol

Nokeska sum se iznaspala user posted image ,taka dobro ne sum spiela so meseci user posted image .Mm vika mozi e stivnuvanje pred bura user posted image .




I.....Povtorno e vo pravo....E za ova ke pisam vo temata "sto ve nervira kaj vasiot soprug".I sega da mu recam vo pravo bese,ke mi kazi "jas sekogas sum vo pravo"user posted image

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
23.6.2012 0:54:56   
ananikol


Pa mamicki kako se osekate i kako si gi pominuvate poslednite nedeli ili denovi pred poragaj?

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
23.6.2012 4:04:06   
taska
Ah lele sega gi citav tvoite postovi Ananikol user posted image eve gledas kolku e saat hahahah cela noc ne spijam cela sum u iscekuvanje , kako sto c bide , koga ce bide , offf lele ... jas imam grcenje na matka ama ne e tolku bolno toa i ne me podseca na menstrualni bolki ? vikaat plodot ce se smiri , mojov rita i se vrti na site strani me ubi :) kiselini nemav cela bremenost , a sega ludnica ce umram i da jadam i da ne jadam ja kisleini imam , a tek idenje u wc ahhhh na 20 min mislam a pogotovo noce mislam gotovo ce se pomocam hahaha a edvaj stanuvam od krevet mecka :( se me boli , plus napnata sum abe ako griznam nekogo besnilo ce dobie , sirot maz mi :)) si vikkam ajde sinko vece iskacaj , i jas mislev deka ce se porodam porano , terminont mi e 4 juli ama po signalove ce se nerviram uste malku a ?
Kazi ni ti kako pomina ? kako ste ? posle pukanje na vodenjakot kolku vreme pmina i ti se javija bolovi ? kade se poragjase ? kako pomina na poradjajot ? ajde spodelete uste iskustva ve molam i dajte nekoja uteha user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
23.6.2012 8:36:40   
Hunny
Таска не му ја мисли многу, легни си одмори се, зошто после со user posted image тешко дека ќе спиешuser posted image Секое искуство е различно и не верувам дека би ти помогнало. Мене на пример водењакот не ми пукна сам, туку ми го пукна д-ката што ме породи. И болките се индивидуални. Уживај и не размислувај што како ќе биде.

(Одговор на членот taska)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
23.6.2012 13:12:30   
Just baby
ananikol i jas gi imam istite simptomi i sum na nedela do krajot user posted image samo sto mene tie bolki mi se pojavija poslednive 2 nedeli i ne se sekoj dnevni i ne tolku cesti. poslednive denovi osekam i gadenje i toa preku den.
Tesko go podnesuvam zeskovo pa se nadevam deka bebeto nema mnogu da docni. na 25-26 ti ke odam na ctg da vidam kako e, pa ke vidam dali ke bide za skoro ili ke si se pomacam uste malku user posted image

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
23.6.2012 13:21:50   
miana
Mamicki,ve citav i moram da vi napisam..Imam dve prekrasni kerki,ednata e 4 godini a drugata 6 meseci...Mozam da vi kazam samo da uzivate vo momentive sega zosto ke vi falat..Iskreno kazano jas uzivav vo vtorata bremenost ( za razlika od prvata ) i sega ponekogas si mislam - lele kolku ubavo bese cuvstvoto koga mojata lepotica se dvizese vo mene...Ne bev svesna sto se slucuva se do momentot koga doktorot mi rece - ajde ,ovoj pat ostanuvas 8 ipol prsti si otvorena...Bolkite mi traea 2 casa pred da se porodam od koi 15 minuti pred poraganje bea jaki bolki a prethodnite bea mnogu lesni i izdrzlivi ( za razlika od prviot pat koga 15 casa urlav na klinika so uzasni bolki ) ..Prviot pat dodeka jas vristev i se derev edna zenicka isto prvo rotka voopsto ne gi osekase bolkite - ZNACI,sekoja zena razlicno oseka bolka...Nekoja pojako,nekoja poslabo..Muabetot mi bese deka sega treba da se iznauzivate,da go galite meseto i psihicki da se spremate za prvata i najubava sredba... Posle edna nedela ke zaboravite i na bolkte i na poragajot i na se..Moram da vi napomenam deka nema nisto poubavo od momentot koga ke se olesnite ,i ke si go vidite cedoto.... Vi posakuvam na site da si pominete so lesno i na svet da donesete zivi i zdravi bebinja....

(Одговор на членот Just baby)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
23.6.2012 13:23:39   
ananikol

ИЗВОРНА ПОРАКА: taska


Kazi ni ti kako pomina ? kako ste ? posle pukanje na vodenjakot kolku vreme pmina i ti se javija bolovi ? kade se poragjase ? kako pomina na poradjajot ? ajde spodelete uste iskustva ve molam i dajte nekoja uteha user posted image user posted image user posted image



Mojot termin bese na 19-ti,se porodiv na 15-ti a vodenjakot mi pukna na 13-ti user posted image (so prvoto vodenjakot mi go puknaa pred samiot poragaj)mislam da ne se povtoruvam celo moe patesestvie od pukanje na vodenjakot pa do poragaj go imam napisano vo porodilnite prikazni,procitaj..a ima video od prvite minuti na user posted image .
Pogotovo poslednite nedeli spienjeto e strasno poremeteno,ama gledaj kolku sto mozes poveke odmaraj,ke ti treba sila.I nemoj mnogu da se opteretuvas so toa sto ke bide kako ke bide-se ke bide vo red,ke vidis..user posted image
Imav namera a i podrska od mm da go stavam celo video od poragajot bas poradi toa da imaat mamickite edna predstava kako tece poragajot ama nesto me koci ....mozebi balkanskiot gen user posted image

(Одговор на членот taska)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
23.6.2012 15:51:05   
taska
ANANIKOL user posted image i ti blaagodaram :) da ste zivi zdravi i veseli<3

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
23.6.2012 16:54:07   
cleo
Odlicna tema..da si se isplacam ovde user posted image iako mora da napomenam deka do pred nekolku dena uzivav bukvalno vo bremenosta. Nooooo....za zal pocnaa makite i toa: otoci na stapalata - kaj od gorniot del na stapaloto, pa sega i peticata mi e otecena user posted image - ne mi se veruva deka ova e mozno user posted image . Spienje - ni pod razno - na leva strana srceto ke mi izleze od brzo bienje, a i gubam zdiv, od desno bebuska kloca rita, ne i e udobno, na grb ne ni pomisluvam iako mi bese najprijatno, ama sega kako da nosam tovar od 100 kila. Ako uspeam da sklopam oko nekoj pola saat-do saat se budam ziva voda prepotena osobeno vo delot na vratot user posted image . Kiselini me ubija-ne se trpat vekje osobeno navecer, iako vnimavam mnogu i ne jadam posle 18 casot. Zeskovo me utepa, ama aj toa site go osekjaat...I neznam uste sto drugo ke mi se sluci, ama i pokraj se dusava mi pee. Edvaj cekam da si go vidam moeto malecko sonce. No, rano mi e, tek teram 34ta nedela. Pozdrav i gushki do site idni mamicki user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот taska)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
23.6.2012 19:01:51   
new york
ajde cleo sitno brois, ke izdrzis uste nekoja nedela. so lesno srcka user posted image

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?