|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: менструален циклус
20.10.2009 15:53:54   
profesorica
ХАХА знаев дека денес ќе добијам
20.10.2009


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: менструален циклус
20.10.2009 15:56:10   
Enika
jas mesecov dobiv na 07.10.09

use malku i pms offffuser posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: менструален циклус
20.10.2009 15:58:35   
profesorica
ехееее имаш време-користи го!!!

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: менструален циклус
20.10.2009 16:03:44   
Enika
more ko sho pocnuvat simtomi nekoi 10 dena pred dobivanje...eve go kaj euser posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: менструален циклус
29.10.2009 23:22:38   
ZLATICKO
denes dobiv 29.10.2009,no ovoj pat pms 10 dena porano,kako se spravuvate so nervozata

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: менструален циклус
4.11.2009 12:55:56   
profesorica
имам некои симптоми а рано ми е да добијам user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот ZLATICKO)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: менструален циклус
4.11.2009 12:58:04   
mis.
професорица тие ти се сиптоми на овулација,мене така ми се чини.user posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: менструален циклус
4.11.2009 13:13:06   
Enika
и ја имам симптоми за овлација, слични како за добивање ама во мн помал интензитет....што вика една другарка“ можам и да кажам од кој јајник ми искача јаце клетката“ user posted image

сега сум 3 ден во период и можам да се пофалам дека немав пмс овој пат(оној страшниот)user posted image ...минатиот месец луге јадев мисламuser posted image е криво ми е само што неможам да вежбам јога првите 3 дена зашто ми е обилна тогаш и мн болна првите 2 денаuser posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: менструален циклус
6.11.2009 8:29:57   
mami
еве ја да ми посака Добро утро, уште во автобус добив...06.11.2009

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: менструален циклус
6.11.2009 8:33:14   
ripce
и јас ја очекувам... user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: менструален циклус
6.11.2009 9:18:09   
big_mama817
05.11 user posted image

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: менструален циклус
6.11.2009 12:45:57   
Enika
mene me iznenadi porano na 2.11 mi dojde...taka da veke sum 4 den...zvrshuva.Iako ovoj pat mn lesno pominav, nit pms psihopatski momenti nit mn bolkiuser posted image da e vaka sekoj mesec fino ke besheuser posted image

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: менструален циклус
14.11.2009 16:59:24   
niki
14.11.2009 Утрово прва болна менструација откако се породив. Што убаво не ја осеќав, а денес ме скина грбот, градите, стомакот, препоните, ужас.user posted image

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: менструален циклус
16.11.2009 8:06:03   
profesorica
15.11.2009

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: менструален циклус
16.11.2009 13:48:02   
Cacko
16.11.2009 ko za dobro utro,vtora menstruacija od poroduvanje.Malce mi se izmesti,prosliot pat dobiv na 11.10 a sea na 16.Aj ima vreme ke se regulira

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: менструален циклус
3.12.2009 13:25:34   
mami
како си доаѓа значи без осет, секогаш кога не носам влошка таа тогаш..03.12.2009, за последен пат годинаваuser posted image

П.С. Фала хани што ми донесе влошкиuser posted image

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: менструален циклус
6.12.2009 11:05:43   
ripce
Како да се справите со ПМС?
Предменструалниот синдром (ПМС) за многу жени е еден многу непријатен период од месецот, кога во текот на 5 до 10 дена се појавуваат многу непријатни симптоми, како што се надуеност на телото, грчеви, умор, промена на расположението, нервоза, депресија, неконтролирана глад, осетливост на дојките, болки во грбот и во долниот дел од стомакот. Сите овие симптоми се крајно непријатни и секоја жена се обидува на најразлични начини да ги спречи или ублажи. Па еве да откриеме некој од начините за справување со ПМС-от.

Начинот на исхрана игра голема улога во спречувањето на ПМС тегобите. Истражувањата покажуваат дека жените, кои имаат проблем со шеќерот, имаат многу повеќе симптоми и тегоби за време на ПМС-от. Всушност, на жените може да им олесни фактот, дека неконтролираната потреба за слатки работи во овој период не е знак за нивниот слаб карактер, туку сосема нормална и докажана физиолошка потреба.

После овалуацијата, која се случува отприлика две недели пред менструалниот циклус, во крвните садови доаѓа до зголемена активност на инсулинот, па со самото тоа се зголемува и желбата и потребата за слатки работи. Исто така и недостатокот на одредени витамини и минерали, како што е хромот, може да предизвика зголемана желба за слатки.

За да го решите овој проблем, морате да ја победите желбата и да ги елиминирате шеќерите од исхраната. На тој начин ќе го урамнотежите нивото на инсулин и така ќе ја сузбиете желбата за слатки. Исто така, многу важно е редовно да се храните и посебно во текот на ручекот и вечерта да венсувате доволно протеини (риба, пилешко месо, соја и слично). Хромот е клучен составен елемент во таканаречениот „фактор за толеранција на гликозата", кој го подобрува пореметениот метаболизам на гликоза и така ја намалува желбата за слатки. Иако повеќето луѓе немаат недостаток на хром, сепак голем дел од нив се на границата. Луѓето кои редовно вежбаат, оние кои пијат многу чај или кафе и оние кои јадат многу слатки, се склони кон недостаток на хром. Ова значи дека организамот на оние личности, кои не можат без слатки, заради наедостатокот на хром е и најслаб преработувач на внесени шеќери. На многу жени во периодот на ПМС, внесувањето на хром им помага во совладувањето на симптомите. 

И внесот на масти во организмот е важен фактор во периодот на ПМС. Истражувањата покажуваат дека мастите се поврзани со нивото на простагладин и естроген. Имено ако се намали внесот на масти, се намалува и нивото на простагладин и естроген, а со тоа се ублажуваат и симптомите на ПМС-от. Но постојат и корисни масти, како што се маслиновото и лененовото масло, кои помагаат во ублажувањето на симптомите.

Солта во исхраната, помага во насобирањето на течности, а со тоа и го поттикнува чувството на надуеност и зголемена чувствителност. Последните истражувања, говорат и дека натриумот од солта влијае на трошењето на глукозата во крвта, што значи дека зголеменото количесто на сол во исхраната може да предизвика пад на шеќерот во крвта, заради што се јавува чувство на слабост и раздразливост. 

Повеќето жени воопшто не се свесни какво влијание на ПМС-от имаат влакната во исхраната. Докажано е дека прехрамбените влакна, го врзуваат естрогенот и на тој начин го намалуваат неговото ниво во организмот. Преголемото ниво на естроген се смета за еден од главните причинители на симптомите на ПМС-от. Така со зголемен внес на прехрамбени влакна, а посебно во текот на двете недели пред менструалниот циклус, може да се ублажат голем дел од несаканите симптоми.

< Поракaта ја уредил ripce -- 6.12.2009 11:07:27 >

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: менструален циклус
6.12.2009 15:51:17   
arh_diz
Јас после спонтаниот не ја осеќам катастрофа. Порано имав болки во градите и знаев кога ке ми дојде а сега само дошла среќа постојано си носам влошки со себе

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: менструален циклус
6.12.2009 18:31:18   
Bogdancanka
мене денес ми дојде ццццццццццццuser posted image 06 12 малку порано од минатиот месец знаев штом синоќа јадев благо како луда

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: менструален циклус
6.12.2009 18:37:13   
mis.
Мојата црвена тетка(така јас сија викам) ми доаѓа на гости редовно секој 24 ти во месецот ненајавена.Нема никаква најава и опомена дека ќе дојде.едноставно дознавам дека е тука кога ќе се појави на врата.хахахахuser posted image

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: менструален циклус
6.12.2009 18:39:43   
arh_diz
Ако ти доага редовно тоа е супер. Кај мене доага нередовно и тоа е многу лошо. Последен пат требаше да патувам и мислев дека ке ми дојде одложив не ми дојде отидов на гинеколог ме гледаше на ехо и ми вика ке добиес за недела две user posted image . Јас утредента тргнувам и на пола пат гледам гостинката ми стигнала

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: менструален циклус
6.12.2009 18:41:27   
Bogdancanka
у јас за тоа немам гајле еден ден пред да ми дојде знам јадам благо како лудаuser posted image user posted image user posted image другиот ден ме боли глава гради и знам дека ќе ми дојде

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: менструален циклус
11.12.2009 9:29:09   
profesorica
денес ми дојде 11.12.2009.среќа што си имам влошки во фиока на работа.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: менструален циклус
2.1.2010 17:30:10   
mami
Баш како непорачана си дојде утрото на 31.12. ама кратко траеше, еве денес ја нема веќе...

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: менструален циклус
2.1.2010 18:01:55   
ripce
30.12.2009

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?