|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Алергија на сонце?
19.6.2012 22:58:43   
elenaj
Mislam deka nema vakva tema pa zatoa otvaram nova.Pred cetiri dena na kerka mi i se pojavi alergija na racinjata i nodzinjata, se nafrli celata so crveni sitni mozolcinja.Pretpostavuvam deka e od sonceto zasto na teloto nema nisto,a nodzinjata i bea direktno izlozeni na sonce a ne ja namackav so krem so zastiten faktor, megutoa mozno e i da e od cresnite zasto i dadov da jade cresni i posle toa i se pojavi alergijata ama ako e od cresnite bi trebalo alergijata da se javi i na teloto, neli?? Sega mozocinjata na racete i se povlekoa, ima uste samo na nozete i na gazeto ( e toa me naveduva deka moze e od cresnite zasto gazeto i zadniot del od nozete ne i bea izlozeni na sonce a i na tie mesta ima mozolcinja.Bev na lekar mi dadoa sirupce i mast, za koja aptekarot mi naglasi da ne stavam po mnogu i da ne ja upotrebuvam podolgo od 5 dena.Dali nekoja od vas ima iskustvo so alergii, koi se najdobri masti protiv alergii i treba li da vnimavam na ishranata?? Ve molam za pomos!

< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 20.6.2012 9:34:20 >


_____________________________

Ne pravi im go na drugite ona sto ne sakas da ti go pravat tebe.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Алергија на сонце?
19.6.2012 23:06:15   
Felly RR
Еленај, сигурна ли си дека е алергија? Да не е само обично црвенило што им се јавува на сите дечиња од што се потат (Не ми текнува, вруќници да не ги викаат по скопскиuser posted image ). М еве има на внатрешната страна од лактите.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот elenaj)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Алергија на сонце?
19.6.2012 23:12:46   
kikicka
И јас мислам дека се вруќниците,еве минатото лето Л не доби ништо на кожата ,ама ова лето цела беше со мали ситни и црвени брунчиња,и ставав пудра во прав и помина.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Алергија на сонце?
19.6.2012 23:13:37   
elenaj
Pa ne znam, mozebi, kerka mi nikogas nemala vakvi mozolcinja, ni kako bebe, nikogas.Moze da e od toploto,sega ja tusiram sekoj den, na racete se izgubija, no na nozinjata seuste ima, i toa vo gorniot del se poizrazeni.Ne ja cesaat, no ne gledam nekoe podobruvanje od masta sto ja koristam?? A kako se spravuvas ti so toj problem???

_____________________________

Ne pravi im go na drugite ona sto ne sakas da ti go pravat tebe.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Алергија на сонце?
19.6.2012 23:14:58   
elenaj
Kikicka, kakva pudra koristis? Bebeska ili..??

_____________________________

Ne pravi im go na drugite ona sto ne sakas da ti go pravat tebe.

(Одговор на членот elenaj)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Алергија на сонце?
19.6.2012 23:18:28   
Felly RR
А што ти рекоа на лекар - зошто ви дадоа сирупче, и како се вика маста? ЈАс ништо не ја мачкам, зошто знам дека и е од жешкото, само почесто туширање, и дури и со млеко после туширање не ја мачкам секогаш.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот elenaj)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Алергија на сонце?
19.6.2012 23:24:29   
elenaj
Doktorkata koga ja vide me prasa da ne gazela vo treva i sl jas i kazav deka pretpostavuvam deka e reakcija od sonceto zasto se nafrla na tie delovi sto i bea izlozeni na sonce,taa rece deka najverojatno e od toa i mi dade sirup Cetirizin, koj treba da se pie ednas na den po edno kafeno lazice navecer, i mast Belogent, za koja aptekarot mi naglasi da stavam samo po malku i da ne ja upotrebuvam poveke od 5 dena.Sega me zamisli, ako e od toploto da prekinam so se ??

_____________________________

Ne pravi im go na drugite ona sto ne sakas da ti go pravat tebe.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Алергија на сонце?
19.6.2012 23:32:39   
Felly RR
Не знам што да те советувам. Штом ја видел доктор, веројатно знае да направи разлика дали црвенилото е алергиска реакција, или е само од жешкото.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот elenaj)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Алергија на сонце?
19.6.2012 23:37:22   
kikicka
Бекутан бебешката ја ставав. Инаку ако се работи за алергија треба да се испита тоа а не од око да се каже дека е алергија и ајде одма сирупи и свашта. пробај вака,секако дека ке се нафрла од жешкото,Л на првата жештина беше катастрофа ме уплаши ,јас мислев дека е од ресана пошто тогаш 1 пат проба,ама не. после на одморо пак и се појавија,ама и сите деца таму на плажа беа такви.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Алергија на сонце?
20.6.2012 10:38:50   
Calypso
Најверојатно е од сонцето, кај многу деца се јавува, не само кај бебиња, без разлика дали се мачкани со крем со заштитен фактор или не. Посебно се јавува кај оние деца со посветол тен, макар што и останатите не се поштедени. Од црешите нема шанси да биде (освен ако не биле прскани). Ако беа вруќаници, ќе се јавеа само на превоите, вратчето, пазувите - тие се јавуваат поради влагата од потта и топлината. Поминуваат со бебешка пудра или крем со цинк оксид. А реакцијата на сонце може да се повлече и сама од себе, ама почесто лекарите препишуваат кортико креми.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Алергија на сонце?
20.6.2012 21:58:28   
mila mama
До сега не ни излегло вакво нешто, а и реално како ќе ни излезе кога сонце асално не нема фатено user posted image
Јас мислам дека е од топлото и од сонцето, не се секирајте, не е ништо страшно, па и на возрасен понекогаш на сонце му се иритира кожата и после чеша како вистинска алергија. Јас сум жив пример за тоа, малку да поседам на сонце и се чешам како шугава неколку дена. Евентуално за поголемо дете би препорачала после сончање крема за после сончање за деца, а секако и крема со заштитен фактор пред сончање, ама пак ќе кажам за деца на 1-1,5 година. Помало не би го мачкала, а би го облекла во алишта од природни материи како памук и тоа со долги ракави да не го пече сонце директно.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Алергија на сонце?
21.6.2012 21:58:09   
elenaj
Vi blagodaram na site za sovetite, so sirupot prekinav posle prvoto davanje,zasto taa vecer koga se napi sirup cela nok placese i imase gasovi, se somnevam deka e od sirupot.Najverojatno e od toploto, toj den koga se nafrli bevme izlezeni po najlosoto sonce, pravevme krvna slika ( kaj mi bese pametoto bre da izlezam vo toa vreme ???? ). Gledam sega nekolku dena ne ja vadam na sonce pred 18 casot, i na racinjata sosema i se povlekoa mozolcinjata ima uste samo na nodzinjata no mnogu pomalku od sto imase.So kremot ja namackav isto taka samo ednas zasto go procitav upatstvoto i tamu pisuvase da se bide mnogu pretpazliv ako se upotrebuva za deca, da se stava po mnogu mala kolicina i da ne se stava poveke od 4-5 dena .Mi olesna na dusava znaci ne bilo nisto opasno, fala Bogu.Ama bidejki dosega kerka mi ne sum ja videla da se nafli tolku mnogu i mnogu strasno mi se vide, dosega osven crvenko gaze sme nemale drugi problemi so kozata.Ams ksko vikaat, za se ima prv pat :))

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Алергија на сонце?
23.6.2012 17:35:25   
mila10
Здраво...
јас сум нова на форумов па би сакала да ве прашам за совет за моето дете...пред извесно време откако почна топлото на лицето и се појавија црвени флеки, во форма на кругови највеќе ги има на десната страна од обрзот има и на левата но не толку..има и кај вратчето исто таква флека ама тука има само една..пред неколку дена бевме на лекар зашто не беше добра и правевме инхалација и отидовме накај 19 часот кога се вративме дома целото лице и беше воспалено, тие флеки што ги има и беа уште повеќе изразени и вцрвенети, а и сега по цело лице има такви флеки има и на челото не не како што има многу на десната страна од образот и на тие делови и е многу сува кожата дури и се лупи исто како да била на сонце (но не сме биле) цела кожа на лиценцето и е рапава и се лупи како првут кога имаш..почнав да ја мачкам сега со кремата на мустела стелетопиа црвенилото се намалува но кожата пак е иста..дали има премногу сува кожа или и е нежна не знам..затоа ве молам запомош ако некој го имал овој ист проблем...и дали знаете какво дејство има кремата на мустела, дали прво треба да помине време, дали кожата се прави како првут дали со тоа се обновува кожата па после тоа се чисти...ве молам пишете...Однапред ви благодарам...Поздравuser posted image

(Одговор на членот elenaj)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Алергија на сонце?
24.6.2012 13:10:09   
Buuu
Jas neznam kade da se obram,vcera ja primetiv kerka mi koja ima 8,5 meseci na desnata strana na pleskata ima fleka kafeava nee mnogu primetliva,ali jas nemozam da prekinam da milam od sto moze da i se pojavi user posted image ako ima nekoi od vas vakvo ikustvo ve molam pisete mi,jas seskako utre sabajle ke ja nosam na pedijatar da vidam sto e

(Одговор на членот mila10)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Алергија на сонце?
24.6.2012 16:24:24   
kikicka
Буу да не и е некој белег??? Може сега почнуваповеќе да се забележува па затоа си го видела!Исто и Л има како малоо кругче на дупето.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Buuu

Jas neznam kade da se obram,vcera ja primetiv kerka mi koja ima 8,5 meseci na desnata strana na pleskata ima fleka kafeava nee mnogu primetliva,ali jas nemozam da prekinam da milam od sto moze da i se pojavi user posted image ako ima nekoi od vas vakvo ikustvo ve molam pisete mi,jas seskako utre sabajle ke ja nosam na pedijatar da vidam sto e



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Buuu)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Алергија на сонце?
24.7.2013 12:20:38   
elenak
Јас го имам овој проблем од пред неколку години, а еве читам дека има други паталци, па да споделам со вас нешто. Иако уште не ми е пробано. Една другарка на јатрва ми живее во Австрија и од таму купила млеко за сончање против алергија од сонце. Она е со многу светол тен како мене и досега имала проблем, ама годинава со ова млеко поминала без алергија. Е сега проблемот е што овде го нема, ама ако најдам некој што доаѓа од таму или евентуално Германија дури да заминеме на одмор ќе си го порачам.
Еве ова е тоа.
user posted image


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Алергија на сонце?
24.7.2013 13:13:19   
Bethany
Ах Еленак, јас тука го барав истото на Еуцерин, го видов на нивна страна дека има со 25 и 50 фактор. Ама никаде не можев да најдам, цел град поминав. Додуша во Ск. не гледав, можеби таму да има, ама се откажав, земав обично еуцерин за деца и добро ми беше... Јас направив грешка дека последниот ден излегов на сонце мислејќи дека имам подлога, па после и дома кога се вративме со денови не ми минеше, се ме чешеше. Еве овакво:
user posted image

Ептен се припремав, читав по интернет за други искуства, дека треба да се подготви кожата и тоа најдобро уште пред да се оди на одмор (што е можно порано дури и од пролет) да се почне со Бета-каротен (најдобро тој на Natural Wealth).
Ајд јас почнав две недели пред одмор.Па и шумливи калциум да се пие, па дури по потреба и некој антихистамин за алергија и пред да се отиде на море. Сето тоа правев и пак таму избиваше малку, ама ја држев под контрола.
Се мачкав пред да излеземе на плажа, избегнував јако сонце, додуша во најжешкото се враќавме дома, кога се капев во морето право одев под туш да не ми ја солта раздразнува кожата и ти викам пак ми се имаше појавено на рамињата и после некој ден на градите, ама се бргу повлекуваше, преку ноќ.
И последниот ден се направив фраерка без фактор, се намачкав масло за темнеење без фактор (тоа отпосле слушнав дека е многу лошо и иритирачки и за оние што дури немаат алергија) и навечер кога ми излезе алергија бев ко шугава, и не престанував да се чешам со денови.
Инаку, многу бед филм е кога наместо да можеш целосно да се опуштиш ти мора да мислиш и да стравуваш да не ти избие таа проклета алергија. Јас немам проблем кога сум изложена на сонце тука, дури се сончав малку пред да отидеме тука на балконот, без заштита, ама покрај вода дека е појако сонце и веднаш кожата реагира ако сум и кратко без заштита.
Мислам дека бременоста ми беше тригер за оваа алергија, можеби треба пак да бидам бремена па да се повлече овој пат user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Алергија на сонце?
24.7.2013 14:47:13   
elenak
Порано немав мака, се враќав од одмор катран црна, лежев буквално цел ден на сонце, ама ова до сонцето ќе да е Бетани, не е до насuser posted image Ова сонце пржи, ептен јако е, јас мислам од тоа ми е, ја имав и пред бременост 1-2 годиниuser posted image Џабе е и под сенка седење пак се исфрлам, и не само на градите, сегде кај што ми е ептен бело мевцето, нежноuser posted image Туку ова млеково ми дава надеж, ќе најдам начин да го порачам и да го пробам. Ако не годинава, догодина.
А тоа пиење бета-каротен сум пробала и сончање претходно сум пробала, не помага, а и не ми се прават баш сите тие припреми со месеци за 10 дена боја да фаќам. Ете неколку години поминувам и без боја, ништо не ми е.


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Алергија на сонце?
24.7.2013 14:55:08   
rina13
Скоро секој одмор во последниве 5години јас имам алергија, или на бутовите или најчесто на градната коска или над шаките. Често пијам лоратадин зашто неподносливо е чешањето па да ви кажам и избегнувам сончање. Од солариум ми се појавува ама во друга форма со бордо кругови по рацете. Немам чувствителна кожа, ама очигледно сонцево се пореметило со оглед на тоа дека како помала се до некои 15, 16 години немав апсолутно никаков проблем.

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Алергија на сонце?
24.7.2013 15:21:10   
Еки82
Еуцеринот со 50ка фактор за лице прв пат го купивме оваа година и за прв пат поминавме без рани црвени носеви и лупење и печење на кожа, иако и претходно со висок фактор сме мачкале лице, така да тоа единствено можам да препорачам.
А за надоле Алкалоид ми се секогаш доволно добри.

_____________________________

If you can dream it you can do it. Always remember that it all started with a dream and a mouse! Walt Disney

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Алергија на сонце?
27.8.2013 0:22:18   
elenak
Јас си најдов лек конечно. Еуцерин за сончање против алергија од сонце, погоре Бетани има ставено слика. Го купив од Зегин, 1075 ден. 25-ка фактор и воопшто не се нафрлив на места каде што константно мачкав. Ама едно мало делче кожа ако заборавев да намачкам одма ми се појавуваше црвенило со брунчиња. За следната година ќе си купам две паковања и ќе се шлапам од глава до пети.


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Еки82)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Алергија на сонце?
17.6.2014 9:21:49   
Felly RR
И на мм му се јавува алергија од сонцето, лани пиеше и лоратадин цел месец пред да одиме на одмор, и не му помогна, пак му се јавуваше црвенило. Оваа година му препорачаа Лентрика (наместо ЛОратадин) и да ги пие заедно со шумливи Калцуим + вит Д. Па кога ќе се вратиме ќе пишам дали имало ефект.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 22
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?