|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  54 55 [56] 57 58   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вакцинирање на детето
19.1.2013 8:25:18   
arh_diz
Ne brzaj, pocekaj da ozdravi. Napravi krvna slika pa posle odnesi go na vakcina. Sin mi primase procisteni vakcini no nitu edna nema primeno koga e nastinat .

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 1376
   RE: Вакцинирање на детето
19.1.2013 11:38:30   
Ring
Наредната недела треба да примиме БСЖ во раче, затоа што таа во што ја примивме во болница кога се роди не била успешна, нема белег.
Дали има некоја реакција од неа, дали има болка во рачето , се прави ли оток, црвенило ?
Знам дека може да има мало како топче што после треба да биде белегот , ама да не има нешто плус , со поголем оток или црвенило ?

_____________________________

Your children will become who you are...so be who you want them to be !

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 1377
   RE: Вакцинирање на детето
19.1.2013 11:48:41   
Ikana
Од БСГ нема реакција, освен црвенилото на рачето и белегот кој треба да остане.

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 1378
   RE: Вакцинирање на детето
19.1.2013 12:26:42   
Elce
Ме збунува ова со Бсж,и кај нас нема белег некој забележителен и кога ја прашав матичната ми рече дека повеке не се практикувало да се проверува и да се вакцинира повторно.А зошто некои дечиња сеуште ги вакцинираат?

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 1379
   RE: Вакцинирање на детето
19.1.2013 13:40:36   
*Elena*
Elce, nemora belegot da e zabelezitelen, oni go gledaat so lupa, ako ne e vidliv so oko...btw ke ti kazat doktorkite tamu kade sto se vakcinirate dali treba ili netreba revakcina...a ne maticnata

ИЗВОРНА ПОРАКА: Elce

Ме збунува ова со Бсж,и кај нас нема белег некој забележителен и кога ја прашав матичната ми рече дека повеке не се практикувало да се проверува и да се вакцинира повторно.А зошто некои дечиња сеуште ги вакцинираат?




< Поракaта ја уредил *Elena* -- 19.1.2013 13:41:45 >

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 1380
   RE: Вакцинирање на детето
19.1.2013 16:07:57   
Ring
Kaj нас не гледаа со лупа....едноставно нема никаков белег ...и ни закажаа за наредната недела...ја давале еднаш месечно...до годинка ги давале без претходен тест, а после годинка мора со тест (манту проба )

ИЗВОРНА ПОРАКА: *Elena*

Elce, nemora belegot da e zabelezitelen, oni go gledaat so lupa, ako ne e vidliv so oko...btw ke ti kazat doktorkite tamu kade sto se vakcinirate dali treba ili netreba revakcina...a ne maticnata

ИЗВОРНА ПОРАКА: Elce

Ме збунува ова со Бсж,и кај нас нема белег некој забележителен и кога ја прашав матичната ми рече дека повеке не се практикувало да се проверува и да се вакцинира повторно.А зошто некои дечиња сеуште ги вакцинираат?






_____________________________

Your children will become who you are...so be who you want them to be !

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 1381
   RE: Вакцинирање на детето
19.1.2013 16:24:41   
Hunny
На нас никој не ни рече за Бсж дека треба да примиме! М има белегче, ама сепак ништо не ни спомнале ни дека е успешно , ни ништо. Треба да прашувам или не? Инаку ни рекоа на 1 година и 10 дена да се јавиме за МРП.

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 1382
   RE: Вакцинирање на детето
19.1.2013 17:14:12   
Felly RR
Ако има белег значи е успешна. Не се секирај.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 1383
   RE: Вакцинирање на детето
19.1.2013 23:11:20   
ivoni4ka
dobro srcki mrp vakcinata kako e edna doza so bockanja vo noze vo gaze? inaku treba da ja primime ovoj mesec ama neznam koga cekam pokana


_____________________________



(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 1384
   RE: Вакцинирање на детето
19.1.2013 23:25:41   
*Elena*
So bockanje vo race, da edna doza e...

ИЗВОРНА ПОРАКА: ivoni4ka

dobro srcki mrp vakcinata kako e edna doza so bockanja vo noze vo gaze? inaku treba da ja primime ovoj mesec ama neznam koga cekam pokana



(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 1385
   RE: Вакцинирање на детето
21.1.2013 14:39:10   
miana
Утре планирам да ја вакцинирам Д од мрп па ке видиме како ке поминеме user posted image

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 1386
   RE: Вакцинирање на детето
22.1.2013 11:57:12   
miana
Ете,се вакциниравме и ние од МРП денес.
Ке видиме како ке поминеме.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 1387
   RE: Вакцинирање на детето
22.1.2013 12:40:00   
meU87
Има ли некој кој детето го има вакцинирано со прочистените петтовалентни вакцини Инфарикс, на Глаксосмитклаин?

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 1388
   RE: Вакцинирање на детето
1.2.2013 15:37:57   
mamiko
Sestra mi ima 5 mesecno bebe i neznae sto da pravi i bara mislenje od vas moi ringerajki , Moze li nekoj da i kaze sto e so vakcinite?Nekoj vika ne go vakciniraj deteto,, sto ne imalo vo vakcinite,mozelo da dobie autizam i sto li uste ne,drugi vikaat vakciniraj go.Neznae sto da pravi.Ja prasala maticnata i taa i vika deka toa bilo pomodarstvo sega vo Amerika.

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 1389
   RE: Вакцинирање на детето
1.2.2013 15:46:46   
Ikana
Мамико здравоо!user posted image
Секој има право да одлучува за своето дете, така што не би можела да те советувам или да ти дадам мислење околу таа работа. Точно е дека има родители кои не ги вакцинираат децата, тоа се прави со потпишување документ за сносење на одговорност. Родителите сами треба да одлучат што е најдобро за своето дете.

(Одговор на членот mamiko)
Непосредна врска до пораките: 1390
   RE: Вакцинирање на детето
1.2.2013 15:52:48   
mamiko
Elce i kerkami nemase beleg duri i se somnevav dali i stavile vo bolnica BSZ, megutoa pedijatarot (za vakcinite doktorkata)mi rece deka ke ja vakciniraat pred godinkata povtorno i sega ima beleg a toa bese vo 2011 godina.


Elce


 

Објавувања: 197
Член од: 14.11.2010
Статус: отсутен Ме збунува ова со Бсж,и кај нас нема белег некој забележителен и кога ја прашав матичната ми рече дека повеке не се практикувало да се проверува и да се вакцинира повторно.А зошто некои дечиња сеуште ги вакцинираат?

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 1391
   RE: Вакцинирање на детето
14.2.2013 8:49:40   
Felly RR
Последните постови од тука, се префрлени во темата Вакцини - за или против.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 1392
   RE: Вакцинирање на детето
15.2.2013 15:43:16   
Darky
Mamicki mozno lie od mrp da ime T 2 dena po red, 37.5 samo odsabajle preku den i noke ne, koga stanuva ima mu davam veke dva dena paracetamol i mu prestanuva, kako se vasite iskustva? blagodaram odnapred@

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 1393
   RE: Вакцинирање на детето
19.2.2013 20:16:12   
mama78
Zdravo mamicki!
Denes primivme di-te-per II revakcina i eve cel den so promenlivo raspolozenie de placime mnoooogu de se smeeme. So ogled na toa deka mi e vtoro dete a so razlika od 10g stvarno e tesko da se pominuva pak niz seto ova! A i sega ima mnogu poveke vakcini otkolku pred 10g. Dali imate islkustvo so delemje na vakcinite ili e podobro da se primat vaka naednas? Doktorkata ni veli deka e podobro naedns ama so ovaa razdrazlivost....
p.s. Mnogu gi mrazam ovie vakcinive !!!!!user posted image

(Одговор на членот Darky)
Непосредна врска до пораките: 1394
   RE: Вакцинирање на детето
22.2.2013 4:42:41   
mama78
Mamicki!
Kako se spravuvate so malite grutcinja so ostananuvaat po vakcinite?
Na mojata bebuska i ostanaa na dvete nozinja poedno kako krofnicki :(
TNX

_____________________________

Always look on the bright sight of life :)

(Одговор на членот mama78)
Непосредна врска до пораките: 1395
   RE: Вакцинирање на детето
22.2.2013 9:23:15   
eli07
Jas nisto posebno ne pravev za topcinjata.Malku masaza posle banjanje (otkako ke mu pomine bolkata) i ke si pomine samo.Nas duri posle mesec dena ni pominaa pa duri i kako modricka mu ostanuvase.Prasav kaj sto go vakciniraa mislev deka taa mu ja sibnala nezgodno inekcijata i mi rekoa kaj sekoe dete razlicno reagira (kaj nekoi se javuva kaj nekoi ne) :))

(Одговор на членот mama78)
Непосредна врска до пораките: 1396
   RE: Вакцинирање на детето
17.4.2013 12:44:42   
Elce
Женски ај ве молам ако сте примале сега брзо Дтп вакцина (ревакцина)таа што се става на 18 месеци,дали ја ставаат во двете рачиња или само со едно боцкање е?Денес бевме на ревакцина ДТп и и дадоа капки две и ја боцнаа во двете рачиња.Вакцини ставаме во Ѓорче.ве молам да ми пишете како ја аплицираа кај вас вакцината зошто две боцкања??Од едната ке имала реакција ,од другата не,зарем сега на 18 месеци ставаат и за Инфлуенца???

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 1397
   RE: Вакцинирање на детето
17.4.2013 13:00:13   
miana
Elce,tocno taka,i za influenca stavaat na taa vozrast..Znam deka mene mi zakazaa za karkai vo juli i mi kazaa deka ke i dadat i HIB i DTP...I togas ke bide na taa vozrast..
Zatoa i stavile od dvete racinja..Ne se sekiraj!!!

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 1398
   RE: Вакцинирање на детето
17.4.2013 17:30:03   
Gwendolin
Elce сме биле во ист ден на исто место за вакцинирање, само ние примавме трета доза ДТП и полио и веќе што уште не, ја боцнаа и во ноџе и во газе и капки и дадоа, па засега само ми е плачлива, за претходните немаше температура, се надевам и оваа ќе ја истераме така.

_____________________________

Само Вселената и човечката глупост се бескрајни. Всушност, за Вселената и не сум толку сигурен. - Ајнштајн

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 1399
   RE: Вакцинирање на детето
18.4.2013 10:51:06   
Elce
Да миана така е,се примало и Инфлуенца -ревакцина,фала ти.Најдов и календар за имунизација пишува и таму,ама јас вчера во плачките заборавив да прашам,прво крв и испитувавме па преглед и цело време плачеше.

Гвендолин се надевам дека добро сте поминале,малата моја изгоре цела ноќ од температура ја држев до 04,30 без ефералган,во 04,30 и ставив чепче крена над 38,5 и многу ја боли рачето жар и е црвено и ставав ациди борици.Инаку ние сите вакцини ги поминуваме со Т,од вакцината за сипаници 4 дена ја држеше температурата,се тешам сега дури на 4 години следна.Имаме 22 месеци сега,малку со закаснување ја примивме ова вакцина.

(Одговор на членот Gwendolin)
Непосредна врска до пораките: 1400
Страница:   <<   < Претходна страница  54 55 [56] 57 58   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  54 55 [56] 57 58   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?